Pomysły na projekty z Raspberry Pi: kalendarz i zegar e-ink

Dziś przyjrzymy się dwóm naprawdę genialnym projektom Raspberry Pi - kalendarzowi i zegarowi z e-ink!

Kalendarz elektroniczny

Użytkownik Reddit Beaverknighterino powiedział, że był "zafascynowany projektami E-papieru, więc w końcu zdecydowałem się zrobić jeden dla mojego kalendarza pracy".

Materiały użyte przez Beaverknighterino są następujące:

  1. Papier elektroniczny Waveshare 7,5" czarno-biały 800×480
  2. Raspberry Pi Zero W
  3. Power bank Xiaomi 10000mAH
  4. IKEA HOVSTA Ramka na zdjęcia

Beaverknighterino wspomniał, że projekt został nieco utrudniony. Wynika to z faktu, że kalendarz roboczy wykorzystuje CalDAV, a wiele bibliotek open source obsługuje tylko Google lub iCloud.

Obecnie system może pracować na baterii przez mniej niż pięć dni, zanim się wyłączy.

Jest to jednak również wynik niezoptymalizowanego kodu, który według Beaverknighterino będzie celem poprawy w następnej iteracji.

Wyświetlacze e-ink są bardzo energooszczędne, ponieważ większość zużycia energii ma miejsce podczas odświeżania wyświetlacza nową treścią. Po ustawieniu treści zużycie energii spada do zera.

Problem polega na tym, że Pi Zero W jest ciągle uruchomiony, aby odświeżyć wyświetlacz po każdym spotkaniu i o północy.

KLIKNIJ TUTAJ: Porady i wskazówki dotyczące optymalizacji zasilania Raspberry Pi Zero 2

Zegar e-Ink

Wyświetlacz e-Ink Waveshare 2,13″ pokazujący zegar i datę. Zdjęcie z u/tttpp / reddit

Oto kolejny projekt wykorzystujący Raspberry Pi Zero.

W przeciwieństwie do powyższego kalendarza, który jest zasilany z akumulatora, ten jest zasilany przez USB, więc nie ma problemu z żywotnością baterii.

Dyskusja dotycząca zegara jest prawdopodobnie najbardziej interesująca. Jednym z istotnych pytań jest to, czy wyświetlacz e-ink jest w stanie pokazywać sekundy. Oto ważne wideo:

Nieodłączną słabością wyświetlacza e-ink jest jego jednosekundowy czas odświeżania. Sprawia to, że odświeżanie co sekundę jest bardzo uciążliwe i może nie sprzyjać korzystaniu z urządzenia.

Jest to jednak cena za ultrawydajny wyświetlacz.

Kolejną interesującą dyskusją jest to, czy Raspberry Pi Pico byłby dobrym zamiennikiem dla Pi Zero. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest tańszy i znacznie łatwiejszy do znalezienia w magazynie.

Wniosek był taki, że tak, można... ale...

Problem polega jednak na tym, że Pico nie ma tych samych funkcji co Pi Zero.

W związku z tym konieczne będzie dodanie kilku modułów - moduł zegara czasu rzeczywistego lub coś, co daje mu dostęp do Internetu.

Nie żeby Pi Zero miało na pokładzie zegar czasu rzeczywistego, ale przynajmniej masz WiFi (w wariancie Zero W). Tak więc, w gruncie rzeczy, Zero jest przesadą, ale jest wygodny.

u/tttpp podzielił się swoimi kod oraz instrukcje dla wyświetlacza Waveshare 2.13″ v2:

  • Zainstaluj pi lite bez GUI na nim
  • Zainstaluj na nim python3 i tmux za pomocą SSH
  • Postępuj zgodnie ze wszystkimi instrukcjami tutaj, aby zainstalować biblioteki i przykłady aby skonfigurować wyświetlacz e-ink
  • Utwórz nowy folder w folderze pobranym z waveshare (gdzie znajdują się foldery lib, examples itp.) i skopiuj mój folder kod tam
  • Utwórz sesję tmux, aby skrypt mógł działać w tle w nieskończoność, uruchom go za pomocą python3 (ścieżka do kodu) i zakończ sesję tmux.

Uwaga: ten kod jest przeznaczony dla wyświetlacza Waveshare 2,13 cala V2. Łatwo jest przełączać się między wersjami, wystarczy uruchomić każdy przykład, aż jeden zadziała (który ma taką samą rozdzielczość jak e-ink, który posiadasz), wkrótce zrobię odpowiedni samouczek i uporządkuję kod.

Masz interesujący projekt?

Więcej takich projektów można znaleźć w naszej serii Paragon Projects tutaj.

Jeśli znasz jakiś ciekawy projekt, zostaw komentarz poniżej 👇

Jeśli podoba Ci się ta seria, zapisz się do naszego newslettera poniżej 👇

Pozostaw komentarz