Ogłaszamy zwycięzcę naszego konkursu Raspberry Pi 5!

Ogłoszenie zwycięzcy naszego konkursu Raspberry Pi 5 - zdjęcie tytułowe

Z wielką radością ogłaszamy dziś zwycięzcę naszego konkursu Raspberry Pi 5!

Przypominamy, że w dniu 4 październikaogłosiliśmy konkurs na najbardziej szalony pomysł na Raspberry Pi 5.

I, o ile nie zniszczyłoby to Pi, wprowadzilibyśmy to również na jednym z naszych i napisalibyśmy o tym artykuł.

Naprawdę doceniliśmy natychmiastową lawinę komentarzy, e-maili i bezpośrednich wiadomości.

Muszę pochwalić każdego, kto zgłosił swój pomysł, niezależnie od tego, czy był szalony, czy nie. Było tak wiele naprawdę fajnych pomysłów, od podkręcania i podkręcania Pi, aż po wykorzystanie Pi jako przenośnego zagłuszacza sygnału.

Ostatecznie naprawdę trudno było nam wyłonić zwycięzcę.

Zacznę więc od kilku wyróżnień za bardzo zabawne pomysły.

Następnie ogłoszę zdobywcę drugiego miejsca, który otrzyma Raspberry Pi 5.

Na koniec ogłoszę zwycięzcę naszej nagrody głównej, który otrzyma pełny zestaw Raspberry Pi 5, w tym zasilacz USB-C Power Delivery (PD) o mocy 27 W, obudowę Raspberry Pi 5, kartę SD i Raspberry Pi 5.

Wyróżnienie: The Ghost Pianist

Bardzo spodobał mi się ten pomysł na pianistę-widmo od Alfio. Oto jego zgłoszenie:

"Raspberry Pi Ghost Pianist"
Wyobraź sobie system, który pozwala Raspberry Pi automatycznie sterować pianinem, tak jakby grał na nim niewidzialny pianista. Oto jak można to zrobić:

Pianino elektryczne: Kup lub użyj pianina elektrycznego lub klawiatury MIDI, która może być kontrolowana przez Raspberry Pi.

Robotyczne palce: Zbuduj robota z mechanicznymi palcami, które mogą niezależnie naciskać klawisze pianina, kontrolowane przez Raspberry Pi.

Wykrywanie muzyki: Użyj oprogramowania do rozpoznawania muzyki i analizy nut, aby umożliwić Raspberry Pi "słuchanie" różnych utworów muzycznych.

Kompozycje muzyczne: Twórz oryginalne kompozycje muzyczne lub aranżacje istniejących utworów, które mogą być automatycznie odtwarzane na pianinie.

Interaktywne występy: Organizuj pokazy, podczas których publiczność może "zobaczyć" fortepian grający samodzielnie, jakby prowadzony przez niewidzialnego pianistę.

Wariacje stylu: Możliwość zmiany stylu gry na pianinie, dzięki czemu wydaje się, że grają na nim różni wyimaginowani pianiści o różnych stylach (klasycznym, jazzowym, popowym itp.).

Światła i efekty specjalne: Dodaj światła i efekty specjalne, które aktywują się podczas występu, aby stworzyć wyjątkowe wrażenia wizualne.

Zdalne sterowanie: Pozwól publiczności zdalnie sterować pianinem "duchem" za pomocą aplikacji mobilnej lub strony internetowej, aby mogli żądać określonych utworów lub zmieniać sposób odtwarzania muzyki.

Projekt ten może być niezwykłym występem publicznym i wyjątkowym doświadczeniem rozrywkowym. Oczywiście należy upewnić się, że pianino i mechaniczne ręce są bezpieczne i nie uszkodzą prawdziwego pianina.

Alfio miał jeden z niewielu pomysłów na projekt, który obracał się wokół występów artystycznych. Myślę, że to naprawdę fajny pomysł i chciałbym zobaczyć coś takiego. Dzięki, Alfio, za zgłoszenie!

Wyróżnienie: Balon w bliskiej przestrzeni kosmicznej

Kolejnym wyróżnieniem było zgłoszenie od Philla Burtona:

Możesz wysłać swoje Pi 5 w bliską przestrzeń kosmiczną przyczepione do balonu meteorologicznego. Pamiętaj, aby zamontować GPS, moduł kamery i kilka figurek Lego. Nagraj całą podróż, a po powrocie na ziemię (miejmy nadzieję, że na lądzie) poproś wszystkich w pobliżu o odesłanie go pocztą. Następnie możesz przeanalizować, jak dobrze działał na różnych wysokościach, zmiany temperatury, trasę, którą pokonał balon i wszystkie siły, które odczuwał podczas lotu.

Podobny pomysł zgłosił Rainer S., który nadesłał następujące zgłoszenie:

Hallo pi3g-Team,
Das verückteste habe ich schon gemacht, ich habe schon zweimal, wahrscheinlich AKS erster, einen Pi 3 mit einem Wetterballon in die Stratosphäre geschickt. Die Kameraaufnahmen sind schon nicht schlecht. Die Sensoren haben leider nicht funktioniert und da wären Temperatur, Luftdruck, luftfeuchtigkeit durchaus wünschenswert :smiley:
Fröhlich grüßend

Dziękuję więc Phillowi i Rainerowi za wspaniałe pomysły na projekty. Nie wiem, czy uda nam się je zrealizować bez niszczenia Pi. Ale jeśli nam się uda, chciałbym w przyszłości zrobić coś z balonami meteorologicznymi i Raspberry Pi!

Zdobywca drugiego miejsca: Collaborative Art Project

Zdobywcą drugiego miejsca i zwycięzcą Raspberry Pi 5 jest Stephen Brown. Stephen wpadł na pomysł wspólnego płótna artystycznego, które ożywia biuro!

To było zgłoszenie:

Wspólny projekt artystyczny? Połącz ze sobą 25 paneli NeoPixel 16×16, aby utworzyć "płótno" o wymiarach 80×80 pikseli za pomocą pinów GPIO Pi, a następnie podłącz skierowaną na nie kamerę internetową USB. Zainstaluj serwer WWW na Pi i pozwól użytkownikom odwiedzającym artypi.com (lub cokolwiek innego) pokolorować jeden wybrany piksel co 30 sekund za pomocą palety kolorów. Kamera internetowa może następnie pokazywać "rzeczywisty" wygląd panelu podczas jego zmiany. W ten sposób można mieć na ścianie w biurze stale zmieniające się "dzieło sztuki" - podobnie jak na Reddicie, z tą różnicą, że można do niego podejść i je zobaczyć.

Alternatywnie, jeśli masz ludzi, którzy wiedzą, jak napędzać silnik krokowy, możesz pozwolić im szkicować jedną linię na raz na tablicy za pomocą 2-osiowego plotera domowej roboty. Użytkownicy są proszeni o pracę nad osiągnięciem celu (np. jabłka, samochodu). Co godzinę płótno jest ścierane i należy narysować nową "rzecz". Możesz mieć galerię poprzednich prób...

Zdecydowanie będziemy bawić się tym pomysłem! Bądź na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej o tym projekcie.

Gratulacje dla Stephena Browna, który otrzymał Raspberry Pi 5!

Zdobywca głównej nagrody: Sterowany przez ryby kanał telewizyjny Surfer

Nagrodę główną otrzymuje Wolfi za szalony pomysł telewizora sterowanego rybami.

To było zgłoszenie:

Koncepcja surfowania po kanałach telewizyjnych sterowana rybami:

Pozwól swoim rybkom zdecydować, co będziesz dziś oglądać.

Wdrożenie:
1.) Ustaw kamerę nad akwarium podłączoną do komputera pi.
2.) Podziel zbiornik na strefy, z których każda odpowiada jednemu kanałowi telewizyjnemu.
3.) Wytrenuj model wykrywania obiektów na swojej rybie.
4.) Raspberry Pi wykrywa, gdzie pływa ryba i odpowiednio zmienia kanał za pomocą podczerwieni.

Może ryby lubią telenowele?

Rozszerzenie za uczynienie projektu naprawdę szalonym:
Mechanizm podobny do węgorza elektrycznego, dostarczający rybie bolesnego szoku elektrycznego i popychający ją do pożądanej sekcji podczas ręcznego przełączania.

Będziemy to robić bez zadawania bólu rybom.

Ale na pewno złożymy ten projekt i wkrótce napiszemy o nim artykuł.

Wolfi otrzymuje darmowy zestaw Raspberry Pi 5 wraz z zasilaczem, obudową i kartą SD.

Chciałbym jeszcze raz szczególnie podziękować wszystkim, którzy przedstawili swoje pomysły. Wszyscy w pi3g mieliśmy prawdziwą frajdę czytając je.

W najbliższych dniach skontaktujemy się z Wolfi i Stephenem w sprawie ich nagród!

Pamiętaj, aby zapisać się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z przyszłymi konkursami. I aby zobaczyć projekt telewizora sterowanego rybami!

Pozostaw komentarz