O co chodzi z Raspberry Pi Bookworm OS?

Obraz tytułu Bookworm OS

Wraz z ogłoszeniem Raspberry Pi 5 pojawiła się informacja, że wymagany jest nowy system operacyjny Raspberry Pi - Bookworm. W tym poście chciałbym przedstawić pierwsze spojrzenie na Bookworm OS.

Przypadkowo, właśnie wydali Bookworm OS oficjalnie wczoraj, a Simon Long opublikował informacje o nowym systemie operacyjnym na stronie blog Raspberry Pi zaledwie kilka godzin temu!

To zbieg okoliczności, ponieważ zaplanowałem ten wpis na poniedziałek.

W każdym razie omówię, co ma, czego nie ma i czego można się spodziewać.

Należy również pamiętać, że ponieważ są to bardzo wczesne dni systemu operacyjnego Bookworm dla Raspberry Pi, niektóre z tych informacji mogą ulec zmianie.

Bookworm OS

(Proszę o wybaczenie mojego niezbyt idealnego monitora w tej chwili).

Bookworm OS

System operacyjny Raspberry Pi Bookworm jest oparty na Debianie 12 Bookworm.

Tak więc, podobnie jak poprzednie wersje systemu operacyjnego Raspberry Pi, Bookworm został dostosowany do sprzętu Raspberry Pi. Obraca się on jednak wokół frameworka Debiana. Oznacza to, że znajdziesz tu takie rzeczy jak "apt" i "apt-get" do zarządzania pakietami i standard hierarchii systemu plików.

UWAGA: Poprzednia wersja tego postu była niejasna w odniesieniu do 32-bitowych i 64-bitowych wersji systemu operacyjnego. Prosimy o zapoznanie się z wczorajszymi komentarzami inżynierów Raspberry Pi:

Tak więc Raspberry Pi 5 nie będzie miało wersji 32-bitowej. Oznacza to, że nie będzie można łatwo przełączyć karty SD z Pi Zero, na przykład, na Pi 5, ponieważ nie będą one miały kompatybilnych systemów operacyjnych.

Co więcej, system operacyjny Raspberry Pi Bookworm jest standardowym obrazem, który można uruchomić na Raspberry Pi 5.

Oznacza to, że Bullseye OS lub Buster OS nie będą dostępne.

W tym celu Raspberry Pi wyraźnie zaznaczyło, że nie powinieneś po prostu aktualizować do Bookworm. Zamiast tego należy w pełni ponownie wykonać obraz karty SD i rozpocząć od czystego obrazu.

Z drugiej strony, wydaje się, że jest to największy ból głowy związany z aktualizacją.

W przypadku, gdybyś zastanawiał się, o co chodzi z tymi nazwami, wydania Debiana są nazywane po postaciach z Pixara, a Bookworm to postać z filmu Toy Story 3.

Co nowego

Jest kilka rzeczy, które zauważysz od razu.

Na przykład, Bookworm OS ma ekran instalacyjny przy pierwszym uruchomieniu, który prosi o podanie informacji, a także pyta, którą przeglądarkę chcesz mieć jako domyślną - Firefox czy Chromium.

Zgadza się - po raz pierwszy Firefox jest standardową przeglądarką w systemie operacyjnym Raspberry Pi.

Akcesoria

Inną rzeczą, która od razu rzuca się w oczy, jest płynność działania. To naprawdę odczucia jak pulpit.

Jednym z powodów jego płynności jest inna nowa funkcja. Mianowicie, Bookworm OS opiera się na Wayland zamiast X11 jako domyślnym serwerze wyświetlania. W przeciwieństwie do X11, Wayland umożliwia aplikacjom renderowanie bezpośrednio do sprzętu graficznego.

Tak więc, z protokołem Wayland, Bookworm używa kompozytora Wayfire, który jest o wiele bardziej wydajny niż ich poprzednie użycie Mutter jako kompozytora Wayland dla Bullseye OS.

Bookworm ma również nowe funkcje sieciowe, dzięki czemu można teraz łączyć się z sieciami, VPN i tworzyć bezprzewodowe hotspoty za pośrednictwem GUI. Ułatwia to również skonfigurowanie standardowego adresu IP dla Pi.

Menedżer sieci

Jeśli chodzi o audio, zmienili wszystko z ALSA na Pipewire. Pipewire jest bardziej odpowiedni dla systemów operacyjnych Wayland i zapamiętuje urządzenia Bluetooth. Co więcej, Pipewire zmniejsza opóźnienia!

Jestem bardzo szczęśliwy widząc te zmiany. Na moich komputerach zazwyczaj używam Fedory Linux. Mogę powiedzieć, że Fedora przeszła na Wayland już w Fedorze 25 i przeszła na Pipewire w Fedorze 34. Dla mnie więc świetnie jest widzieć, że Raspberry Pi odzwierciedla wiele z tych zmian.

Warto również wspomnieć, że Bookworm wciąż bazuje na środowisku LXDE.

Oto kilka statystyk Neofetch na Raspberry Pi 5:

neofetch na Bookworm OS

Jedną rzeczą, którą naprawdę doceniam, jest to, że Bookworm OS jest nadal bardzo kompatybilny z poprzednimi wersjami.

I możesz znaleźć wszystkie swoje ulubione programy już zainstalowane, takie jak pinout.

Rozkład pinów

Inną ważną cechą jest to, że domyślną wersją Pythona jest 3.11.2.

I, co naprawdę miłe, ta wersja zużywa tylko około 10 MB więcej pamięci. Biorąc pod uwagę wszystkie zmiany, jest to szczególnie godne uwagi.

Raspberry Pi Bookworm OS

Wreszcie, coś, co często pojawia się na różnych forach, to fakt, że Bookworm OS nie obsługuje już oficjalnie RealVNC jako serwera Virtual Network Computing. Najwyraźniej istnieje sposób na uruchomienie RealVNC na Bookwormieale stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Zamiast tego, Raspberry Pi stwierdziło w ich wpis na blogu Bookworm że ramy bezpieczeństwa Wayland wymusiły na nich zmianę serwera VNC na wayvnc. Dlatego zalecają używanie Tiger VNC na Bookworm OS.

Jednak RealVNC powiedział, że Planują zaktualizować RealVNC do współpracy z Wayland w 2024 roku.. Tak więc, chociaż obecnie nie ma oficjalnego wsparcia, prawdopodobnie można spodziewać się oficjalnego wsparcia w ciągu następnego roku.

W międzyczasie możliwe jest przełączenie się z Wayland z powrotem na X11 (możesz sprawdzić ten post z RealVNC), a następnie użyj RealVNC, jeśli chcesz.

Jeśli masz więcej pytań - śmiało pisz do mnie w komentarzach!

Konkurs i biuletyn

Czy jesteś podekscytowany systemem Bookworm OS na Raspberry Pi 5, ale jeszcze go nie masz? Wiemy, jak frustrujące jest czekanie do 23 października na Raspberry Pi 5.

Dlatego chcieliśmy umożliwić ci zabawę z nim tak szybko, jak to możliwe.

Zorganizowaliśmy więc konkurs: Jaką najbardziej szaloną rzecz można wymyślić dla Raspberry Pi 5?

Konkurs Raspberry Pi 5

Pod warunkiem, że twój pomysł go nie zniszczy, możesz wysłać nam swój pomysł, a my wprowadzimy go w życie - i napiszemy o nim artykuł!

Zwycięzcę ogłosimy tutaj i na stronie buyzero.de 23 października.

Zwycięski pomysł (określony przez nas) wygra pełny zestaw Raspberry Pi 5 - w tym zasilacz USB-C Power Delivery (PD) 27 W, obudowę Raspberry Pi 5, kartę SD i Raspberry Pi 5. Wszystko z bezpłatną wysyłką na terenie UE.

Zdobywca drugiego miejsca wygra Raspberry Pi 5 z bezpłatną wysyłką na terenie UE.

Zachęcamy więc do nadsyłania pomysłów - więcej informacji można znaleźć pod poniższym linkiem: WYGRAJ DARMOWE RASPBERRY PI 5!

Wniosek

Mamy więc pierwsze spojrzenie na nowy system operacyjny Raspberry Pi i niektóre z jego kluczowych nowych funkcji: Wayland, PipeWire i Firefox.

Prawie zapomniałem wspomnieć, jak świetne jest to zdjęcie w tle. Nie byłem wielkim fanem tła zachodu słońca z Bullseye, ale uwielbiam to!

A ty? Co sądzisz o nowym systemie operacyjnym?

Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Komentarzy: 2

  1. Chris Cooper listopad 6, 2023 o 4:23 pm

    Czy zamierzasz uczynić PICockpit kompatybilnym z nowym systemem operacyjnym opartym na Dabian Bookworm? Nie mogę zainstalować na nim PICockpit.

    • Len marzec 23, 2024 o 3:16 am

      Jak dotąd nienawidzę Bookworm. Napisałem wiele kodu dla projektów automatyzacji, które działały dobrze przez lata. Teraz, jeśli dojdzie do awarii RPi i muszę wymienić Pi, muszę zmodyfikować cały działający kod, aby działał w środowisku wirtualnym, przeładować wszystkie moduły Pythona i prawdopodobnie zainstalować alternatywną wersję Pythona, aby uruchomić starszy kod. Plus, to jest powolne.

Pozostaw komentarz