Paragon Project: Ostatni zegarek, jakiego kiedykolwiek będziesz potrzebować

Bateria smartwatcha, która wytrzyma 10 lat na jednym ładowaniu Tytuł zdjęcia

Ideą tego projektu jest stworzenie smartwatcha, który wytrzyma 10 lat na jednym ładowaniu. Jak mówi jego twórca na stronie strona HackadayTo "ostatni zegarek, jakiego kiedykolwiek będziesz potrzebować".

Tym twórcą jest Valentine Balkanski i jestem bardzo podekscytowany, że mogę zaprezentować ten projekt tutaj.

To wciąż praca w toku, ale sprawy idą szybko do przodu.

Co najlepsze, Valetine dzielił się niezwykle szczegółowymi notatkami podczas rozwoju tego projektu. W chwili pisania tego tekstu strona Hackaday zawiera 4 pełne strony dzienników które zostały przesłane od 6 listopada.

Możesz więc naprawdę zapoznać się ze wszystkimi szczegółami tego projektu!

Podczas gdy komercyjne smartwatche wydają się coraz bardziej koncentrować na mocy kosztem żywotności baterii, ten projekt zmierza w innym kierunku.

Jak ujął to Valentine "... staramy się posunąć sztukę o wiele dalej niż inni w dziedzinie niskiego poboru mocy".

I to właśnie sprawia, że ten projekt jest tak fantastyczny!

Hardware

Sercem tego projektu jest więc układ STM32U575.

Strona Seria STM32U5 są dobrze znane jako mikrokontrolery o ultra niskim poborze mocy. W przypadku Bluetooth Low Energy (BLE), Valentine wybrał moduł Nordic BLE.

W dzienniku Valentine wspomina, że niektórzy inżynierowie z Nordic zaoferowali pomoc w projekcie, co jest całkiem niesamowite z ich strony.

Jeśli chodzi o baterię, jest ona wyposażona w litowo-manganową baterię pastylkową SEIKO.

Jedną z rzeczy, która uległa zmianie, jest tarcza zegarka. Początkowo Valentine planował zastosowanie wyświetlacza E-Paper. Było to jednak zbyt zasobożerne. Więc teraz ma wyświetlacz pamięci Adafruit SHARP.

Następnie jest niestandardowa płytka drukowana, a jeśli przejrzysz dzienniki, zobaczysz, że jest to trzecia iteracja w trwającej linii niestandardowych płytek drukowanych dla tego projektu. Jestem bardzo podekscytowany, aby zobaczyć, jak te PCB rozwijają się stąd!

Obudowa zegarka jest następnie wykończona obudową ze stali nierdzewnej i silikonowym paskiem. Dzięki temu nie tylko bateria będzie działać wiecznie, ale również sam zegarek.

W rzeczywistości obliczenia Valentine sugerują potencjalnie 28 lat żywotności baterii. Biorąc jednak pod uwagę względy praktyczne, takie jak samorozładowanie i sporadyczne korzystanie z BLE, 10 lat powinno być w zasięgu ręki.

Jak widać, kolejną kluczową cechą tego smartwatcha jest brak przycisków. Pomysł polega na tym, że w celu dostosowania (ustawiania alarmów, zmiany interfejsu zegarka itp.) należy skorzystać z aplikacji na smartfona.

To kolejna cecha, która ogranicza zużycie energii do minimum.

Mówiąc o zużyciu energii, Valentine zdecydował się prototypować, jak dobrze smartwatch będzie działał z panelami słonecznymi. Wynik? "[E]nawet zacienienie jednego z ogniw słonecznych nadal utrzymywało tykanie zegarka"!

Możliwości są tu naprawdę nieograniczone.

W miarę postępów projektu Valentine zamierza dodawać coraz więcej funkcji. Zegarek będzie wyposażony w magnetometr działający jako cyfrowy kompas, akcelerometr do pomiaru kroków i innej aktywności ciała, a być może nawet czujnik głębokości.

W pogoni za najlepszym smartwatchem, walentynkowy projekt musi znaleźć się na szczycie listy!

Oprogramowanie

Teraz, podczas gdy Valentine prowadzi szczegółowe dzienniki dotyczące sprzętu i prototypowania, mniej pojawia się w odniesieniu do oprogramowania układowego.

Oczywiste jest, że Valentine napisał oprogramowanie układowe od podstaw, ale (jak dotąd) nie udostępnił szczegółów na stronie Hackaday.

Muszę przyznać, że jest to jedna z części, o których najbardziej chciałbym przeczytać więcej, ponieważ jasne jest, że była ona w centrum wielu wczesnych problemów, zwłaszcza z RTC i interfejsem SPI.

Będę aktualizować tę stronę, gdy Valentine będzie aktualizować stronę Hackaday. A jeśli/kiedy pojawi się więcej informacji na temat oprogramowania układowego, chętnie je tutaj opublikuję. Bądźcie więc czujni!

Wniosek

Ogromne podziękowania dla Valentine za naprawdę pchnięcie inteligentnych zegarków w nowym kierunku!

Koniecznie sprawdź logi na stronie strona Hackaday.

Jedną z rzeczy, które naprawdę uwielbiam w projektach, jest to, że twórcy udostępniają naprawdę szczegółowe dzienniki. Otwiera to całą czarną skrzynkę tego, co zostało włożone w coś takiego.

Na przykład, Valentine napotkał pewne problemy z termiką na wczesnym etapie. Lekcja? "Kupuj tanie badziewie online, kupuj tanie badziewie online".

W międzyczasie, jeśli chcesz zobaczyć więcej z naszej serii Paragon Projects, możesz kliknąć przycisk poniżej.

Prezentowaliśmy już wiele smartwatchy, ale żaden z nich nie był taki jak ten!

A jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapisz się do naszego newslettera. Udostępniamy w nim wiele projektów, które prezentujemy w tej serii.

Nie mogę się doczekać, aż Valentine podłączy go na stałe do paneli słonecznych.

Co byś zrobił z tym projektem smartwatcha? Jakieś czujniki lub szczegóły, które byś dodał?

Pozostaw komentarz