PiCockpit v2.6.5 - Wsparcie dla Pico W (część 2)

Jak zapewne wszyscy wiecie Fundacja Raspberry Pi zaprojektowała trzy lata temu swój własny mikrokontroler - tj. Raspberry Pi Pico. W tym miejscu opowiemy o naszym nowym wsparciu dla Pico W za pośrednictwem PiCockpit!

Od razu zaintrygowała nas jego niska cena (zaczynająca się od $4) i niskie zużycie energii, w połączeniu z szerokim zakresem możliwych zastosowań - od osobistych eksperymentów i projektów po zastosowania przemysłowe, które wymagają setek, a nawet tysięcy takich urządzeń.

czujnik pico-w-ultrasoniczny
Mały, mocny i elastyczny! Pico W


Ale w swojej pierwszej iteracji Pico nie był dokładnie łatwy do podłączenia do Internetu (lub jakiegoś rodzaju intranetu). Potrzebna była karta rozszerzeń, aby dać mu LAN, WiFi lub inne możliwości sieciowe.
Na początku tego roku Raspberry Pi wypuściło m.in. Pico WTa sama płyta, ale z dołączonym chipem WiFi, który sprawia, że podłączenie jej do internetu jest dziecinnie proste. Oprócz tego odświeżenia sprzętu, wsparcie dla Micropythona było coraz lepsze.

Micropython? Jest to implementacja języka programowania Python, która została zoptymalizowana do działania na mikrokontrolerze (w zasadzie małym komputerze bez systemu operacyjnego). Jak niektórzy z Was mogą już wiedzieć, Python i w rezultacie Micropython są językami bardzo przyjaznymi dla początkujących, pozwalającymi na pisanie zarówno małych jak i złożonych programów bez kłopotów i z dużą wydajnością, dzięki bardzo dobrze zoptymalizowanemu środowisku. Dodatkowo istnieje bardzo przyjazna i prężna społeczność rozszerzająca ten język i pomagająca nowicjuszom radami i wskazówkami.

Więc w końcu to zrobiliśmy! PiCockpit jest teraz w stanie działać na Pico! Możesz użyć naszego interfejsu internetowego do monitorowania swojego Pi za pomocą aplikacji PiStats App. Nasza strona Czujnik CO2 jest również obsługiwany i umożliwia zdalne monitorowanie środowiska! Ale w mojej osobistej opinii podświetlone jest zdalne wykorzystanie pinów GPIO.
Obsługujemy odczytywanie stanu pinów wejściowych, ustawianie pinów wyjściowych, a nawet wykorzystujemy PWM do sterowania dowolnymi urządzeniami zewnętrznymi, które podłączyłeś.
A obecnie pracujemy nad jeszcze większą ilością fajnych funkcji, które zostaną szybko wydane dzięki Micropythonowi, który sprawia, że rozwój jest szybki, a testy jeszcze szybsze!

A co najlepsze? To jest jak trywialny oraz wygodny jak przy użyciu pamięci USB. Coś jak pięć kliknięć i masz swoje Pico W up and running! Zainteresowany? Pokażę ci, jak to zrobić!

Instrukcja instalacji

Najpierw zaloguj się na swoje konto na picockpit.com. Na stronie głównej PiCockpit powinieneś zobaczyć nowy przycisk o nazwie 'Dodaj nowe Pico W'. Kliknij!


Po potwierdzeniu hasła można wprowadzić nazwę dla Pico, dane uwierzytelniające WLAN i kraj, w którym Pi jest używane - jeśli nie jesteś pewien, jaki kod ma być użyty, możesz obecnie pozostawić go pustym. Kliknij naGenerowanie obrazu uf2' i będziemy edytować nasz obraz uf2, aby zawierał twoje poświadczenia i pozwolił ci go pobrać. Najlepsza rzecz? Zostanie to przetworzone lokalnie w ramach przeglądarkanie zostanie nam przekazany. Twoje dane są więc bezpieczne i nie będą udostępniane w Internecie!


Następnie wystarczy nacisnąć przycisk BOOTSEL, aby Pico zamontowało się jako wolumin pamięci masowej i podłączyć go do komputera tak, jak podłącza się pamięć USB lub coś podobnego. W zależności od systemu operacyjnego powinien pojawić się jako wolumin zewnętrzny!

Następnie upewnij się, że Pico jest ustawione w ustawieniach fabrycznych. Jeśli twój Pico W jest nowy, możesz po prostu zignorować ten krok. W przeciwnym razie po prostu pobierz to Flash Nuke uf2 i skopiowanie go na Pico. Wystarczy przeciągnąć i upuścić pobrany plik na wolumin.
Następnie poczekaj coś koło 10 sekund, a Pico zniknie, a potem pojawi się ponownie. Powinien wyskoczyć jako głośność, tak jak wcześniej.


Teraz po prostu przeciągnij swój pobrany plik uf2 (picockpit-picow-v2.5.0.uf2) na wolumin. To jest to!
Jedyne co pozostało do zrobienia to czekać. Nie należy odłączać Pico! Wystarczy odczekać około minuty (lub dwóch!). Najpierw powinna włączyć się dioda Pico. Po chwili powinna zapalić się dioda pokładowa szybkie mruganie. W tym momencie Pico pojawi się w interfejsie PiCockpit - i będziesz mógł go używać tak, jak jesteś przyzwyczajony do korzystania z pełnowymiarowych Pisów. Gotowe!


Nadchodzące


To jest oczywiście nasze pierwsze wydanie klienta Pico PiCockpit. Jest jeszcze kilka rzeczy do dopracowania - jeśli napotkasz na wszelkie kłopoty należy zapoznać się z ten strona - Znajdziesz tam bardziej szczegółowe instrukcje, które pozwolą ci zacząć działać! Dodam również znane błędy (i mam nadzieję, że jak je obejść). Dodatkowo możesz wysłać do nas wiadomość E-Mail! Czy to będą jakieś problemy, które napotkasz, czy może pomysł, na który chciałbyś, abyśmy spojrzeli? Zawsze jesteśmy podekscytowani otrzymaniem jakiejkolwiek informacji zwrotnej!

Jak zapewne słyszysz, jesteśmy bardzo, bardzo podekscytowani tym wydaniem. Praca z Pico W może być nieco trudna dla początkujących i nieco skomplikowana dla bardziej doświadczonych programistów. Mamy nadzieję usprawnić to dla wszystkich, umożliwiając łatwy dostęp do najnowszego (i moim zdaniem może najfajniejszego!) produktu Raspberry.

A te fajne, nadchodzące funkcje, o których wspomniałem? Następną rzeczą, na którą możecie zwrócić uwagę, jest wersja PiControl, która pozwoli Wam uruchamiać Wasze własne skrypty Micropython z wygodnego interfejsu webowego. Pomyśl tylko o tym! Skrypt GPIO, który napisałeś kiedyś? Jedno kliknięcie. Twój mały web-app, który pings swój serwer, aby sprawdzić, czy jest nadal online? Jedno kliknięcie!

No i proszę - obsługa PiCockpit dla Pico W!


Chcesz wypróbować, ale nie posiadasz Pico W? Sprzedajemy je w naszym sklepie już za 8€ za sztukę! Znajdziesz tu również dużą ilość akcesoriów i zestaw do tworzenia to świetne miejsce, by zacząć. Istnieje również wersja z lutowanymi nagłówkami, więc nie ma potrzeby samodzielnego lutowania. Rozejrzyj się!

Komentarzy: 2

  1. Dieter Engelke marzec 17, 2023 o 7:06 pm

    Ich nutze einen iMac mit der Version 10.13.6 (High Sierra).
    Leider wird mein Pico W im PiCockpit nicht angezeigt. die OnBoard-LED ist zunächst an und blinkt nach einer Weile jeweils 4mal. Der Pico W meldet sich im WLAN an und lässt sich auch anpingen. W Thonny jest to opisane:
    Traceback (ostatnie ostatnie wywołanie):
    Plik "main.py", linia 70, in
    Plik "main.py", linia 68, w __init__
    Plik "setup.py", linia 246, w setupfunc
    Plik "core.py", linia 427, w error_blink
    Plik "core.py", linia 444, w blink
    KeyboardInterrupt:
    MicroPython v1.19.1-789-ga322ebafc na 2023-03-10; Raspberry Pi Pico W z RP2040
    Wpisz "help()", aby uzyskać więcej informacji.
    >>>

    • raspi berry kwiecień 19, 2023 o 7:44 pm

      Niedawno przygotowaliśmy nową wersję, która jeszcze bardziej poprawiła stabilność, proszę to sprawdzić - może to być spowodowane tym, że nowe Pico W zostanie automatycznie zainstalowane jako UF2. W przeciwnym razie należy wyłączyć stary Pico W.

Pozostaw komentarz