Dlaczego ceny Raspberry Pi są tak wysokie? Czy ulegną one poprawie?

ceny raspberry pi

CEO Raspberry Pi, Eben Upton, wydał kilka dobrych wiadomości o stopniowym powrocie podaży do normalnego poziomu w 2023 r.

To dobra wiadomość dla nas wszystkich, ponieważ entuzjaści Raspberry Pi od dłuższego czasu płacili za nie zawyżone ceny.

Pandemiczne ceny Raspberry Pi

Przyjrzyjmy się cenom różnych komputerów Raspberry Pi na przestrzeni pandemii dzięki danym firmy Keepa, która śledzi ceny na Amazonie.

2GB Raspberry Pi 4

Link

Statystyki

Najwyższa cena za nowe Raspberry Pi 2GB to $160.99

4GB Raspberry Pi 4

Link

Statystyki

Najwyższa cena za nowe Raspberry Pi 4GB to $229

8GB Raspberry Pi (zapowiedziane na maj 2020)

Link

Statystyki

Najwyższa cena za nowe Raspberry Pi 8GB to $274

Raspberry Pi Zero 2 W (premiera październik 2021)

Link

Statystyki

Najwyższa cena za nowe Pi Zero 2 W to $171,99

Raspberry Pi Zero W

Link

Najwyższa cena za nowe Pi Zero W to $165,99

Zalecane ceny detaliczne a ceny szczytowe

Używając danych z Keepa i porównując oficjalne ceny w dolarach amerykańskich z Adafruit, można zauważyć, że istnieje duża różnica między zalecaną ceną detaliczną (RRP) a ceną szczytową.

O ile inflacja cen Raspberry Pi 4s zdaje się oscylować wokół 4-krotności, o tyle ceny serii Pi Zero są zawyżone ponad 10-krotnie.

ZarządRRP (USD)Cena szczytowaMnożnik
2GB Raspberry Pi 4451613.58
4GB Raspberry Pi 4552294.16
8GB Raspberry Pi 4752743.65
Raspberry Pi Zero 2 W1517211.47
Raspberry Pi Zero W10*16616.6
*$10 cena jest ceną sprzed podwyżki. Zobacz ogłoszenie Ebena Uptona dotyczące podwyżki cen.

Dlaczego ceny Raspberry Pi poszybowały w górę?

Eben Upton wyjaśnił to zwięźle w swoim 18 grudnia 2022 roku wywiad z Christopherem Barnattem na kanale YouTube Explaining Computers.

Upton powiedział tak: "Chyba jesteśmy teraz 18 miesięcy w to, co uznałbym za ograniczoną dostępność Raspberry Pi."

Osiemnaście miesięcy od grudnia 2022 roku to lato 2021 roku. Zaczęło się od sporadycznych niedoborów, które pod koniec 2021 roku stały się dotkliwe.

Globalny niedobór półprzewodników wpłynął na ceny Raspberry Pi

Upton stwierdził, że na początku pandemii w 2020 roku ludzie zakładali, że nadchodzi duża recesja.

We wczesnej pandemii nie było żadnej recesji poza małym załamaniem.

Firmy wstrzymały jednak zamówienia, gdyż w obliczu tej prognozy próbowały wyprzedać zapasy.

Ale ludzie nie mogli wiele zrobić ze swoimi pieniędzmi. Żadnych podróży, żadnych obiadów. W zasadzie nie ma sensu wychodzić, bo większość ludzi pracowała w domu.

Gdzie ludzie zaczęli wydawać swoje pieniądze? Towary, w szczególności elektronika.

Cóż, popyt na Raspberry Pi również wzrósł przez pandemię. CEO Raspberry Pi Eben Upton wspomniał, że sprzedaliby znacznie więcej, gdyby nie ograniczenia w dostawach.

"Sprzedaliśmy 7 milionów Raspberry Pis w 2020 roku, co było dziwnym rokiem, ale oczywiście rokiem bez ograniczeń. W zeszłym roku byliśmy ograniczani przez podaż chipów - sprzedaliśmy ponownie 7 milionów, w środowisku, w którym spodziewałbym się sprzedaży 8 lub 9, może 9 lub 10. W tym roku będziemy mieli spadek. Będziemy mniejsi niż 7 milionów" - powiedział nt. Cambridge Tech Podcast w 2022 r.

Ups!!! Raspberry Pi nie mogło cofnąć czasu, aby odzyskać niewykorzystane moce produkcyjne z 2020 roku. Do tego producenci półprzewodników nie mieli zbyt wiele wolnej produkcji, która mogłaby obsłużyć szok popytowy.

Upton wskazał na papier toaletowy i płyn do higieny rąk jako przykłady pogorszenia się zachowań związanych z gromadzeniem, gdy ludzie widzieli, że inni kupują w nadmiarze.

Skalpeciarze podnoszą ceny Raspberry Pi

Widząc w tym szansę, na rynek weszli scalperzy, którzy kupowali komputery Raspberry Pi po oficjalnych cenach i przerzucali je na inne rynki za wielokrotność ich wartości.

Gdybyście chcieli kupić mikrokomputer Raspberry Pi i dostać go jak najszybciej, to niestety musielibyście kupić go od skalpera po zawyżonej cenie.

Twoją następną najlepszą alternatywą jest użycie pewnych zasobów do zakupu tablicy, w tym rpilocator, nasz Narzędzie do rezerwacji lub udając się do oficjalnego sklepu Raspberry Pi w Cambridge.

Wszystkie te alternatywne opcje są z reguły mniej atrakcyjne niż klikanie i kupowanie w sieci.

W odpowiedzi, zatwierdzeni sprzedawcy, tacy jak np. buyzero.de wprowadziły politykę przeciwdziałania skalpowaniu i ograniczenia ilościowe.

Raspberry Pi podjęło również działania mające na celu zapewnienie, że zapasy, które trafiają do klientów przemysłowych nie trafiają na rynek wtórny po skalpowanych cenach. Tak wynika z czatu Jeffa Geerlinga z Ebenem Uptonem, w którym Upton mówi "[Raspberry Pi] ustanowiło nowy proces, aby upewnić się, że dostarczane przez nich OEM nie skalpują płyt"

Czy ceny Raspberry Pi spadną, gdy poprawi się dostępność?

Tak, ceny prawdopodobnie spadną gwałtownie po powrocie podaży.

Ale tu jest zastrzeżenie: Raspberry Pi wzrosła niektóre ceny na niektórych płyt w ciągu ostatniego roku, więc te będą prawdopodobnie służyć jako podłogi cenowej.

Na przykład Raspberry Pi ogłosiło, że podnosi cenę Raspberry Pi Zero o $5. Tak więc Zero kosztowałoby $10, a Zero W - $15.

Raspberry Pi 4 o pojemności 2GB również pod koniec 2021 roku podniosło cenę o $10 do $45 i przywróciło Raspberry Pi 4 1GB z archiwum, w cenie $35.

Upton ostrzegł również, że punkt cenowy Pi Zero 2 W, który nadal pozostanie na poziomie $15 od grudnia 2022 roku, ma potencjał do wzrostu ceny. Wspomniał, że marże zysku są cienkie w tym punkcie cenowym, ponieważ ceny komponentów wzrosły.

Kiedy możemy się spodziewać spadku cen Raspberry Pis?

Trochę kryształowej kuli tutaj, więc żaden z tych może skończyć się dokładny w dół drogi.

Raspberry Pi czuje się jednak pozytywnie, że w 2023 roku skończą się problemy z dostawami.

Ogólnie poprawiający się obraz cen i podaży w 2023 r.

Tuż przed Bożym Narodzeniem 2022 roku CEO Raspberry Pi Eben Upton wspomniał, że. spodziewa się, że w 2023 roku nastąpi wyraźna zmiana w podaży.

Jeśli ograniczona podaż doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen dzięki skalperom, to im mniejsza będzie podaż Raspberry Pis, tym bardziej ceny będą spadać.

"Po raz pierwszy od kilku lat piekła łańcucha dostaw półprzewodników, mamy dla was dobre wiadomości" - powiedział. "Możemy z całą pewnością powiedzieć, że po chudym pierwszym kwartale spodziewamy się, że w drugim kwartale 2023 roku podaż wróci do poziomu sprzed pandemii, a w drugiej połowie roku będzie nieograniczona".

Opierając się na cytacie Uptona, można przewidzieć, że w pierwszym kwartale 2023 roku nastąpią minimalne przesunięcia w cenach. Rozdźwięk między cenami oficjalnymi a cenami skalperów nadal będzie duży.

Najlepszym wnioskiem jest to, że w drugiej połowie roku nastąpi "nieograniczona" podaż Raspberry Pis. Teoretycznie oznacza to, że ceny powinny spaść do poziomu sprzed pandemii.

Spodziewać się rozłożonej w czasie obniżki cen?

Raspberry Pi ujawniło również, że różne modele doświadczą różnych zmian.

"Jak idziemy przez rok, to jest prawdopodobne, że zobaczysz Zero i Zero W wrócić do ogólnej dostępności pierwszy, a następnie produktów, takich jak Raspberry Pi 3A+, które nie mają szeroką bazę klientów przemysłowych; i wreszcie, różne wersje Raspberry Pi 4," Upton powiedział.

Zgodnie z tym, płyty Zero i Zero W prawdopodobnie odnotują spadek cen, ponieważ ich podaż wzrosłaby w pierwszej kolejności. W miarę upływu roku podobne zmiany w cenach odnotowałyby płyty 3A+ i Pi 4.

Inflacja cenowa płyt Zero jest jednak największa i wynosi 16,6 razy, porównując ceny oficjalne do szczytowych cen nowych płyt Amazonu. Mglistą częścią jest tutaj to, jak daleko spadną ceny płyt Zero.

Jeśli szukasz przemysłowego Raspberry Pi, spodziewaj się najgorszego

Jeśli ponownie przeczytasz powyższy cytat Uptona, wspomniał on, że produkty "które nie mają rozbudowanej bazy klientów przemysłowych" prawdopodobnie doczekają się wzrostu podaży gdzieś w 2023 roku.

Dlaczego Upton wymienił konkretnie produkty bez "szerokiej bazy klientów przemysłowych"?

Okazuje się, że produkty o przemysłowym zastosowaniu są zazwyczaj masowo kupowane przez boty.

"Myślę, że podaż pojedynczych sztuk CM3/3+ prawdopodobnie będzie jedną z późniejszych rzeczy, które się odbudują, być może pod koniec drugiego lub na początku trzeciego kwartału. Dla produktów takich jak ten, ze znaczną bazą klientów przemysłowych, bardzo trudno jest powstrzymać je przed wciągnięciem na szary rynek" - powiedział Upton.

"Niektóre 3B i 3B+ trafią na rynek pojedynczych sztuk w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale jak już mówiłem w odpowiedzi na inne posty, są one tak popularne w zastosowaniach przemysłowych, że trudno jest utrzymać je przed hooverem przez boty. Doing our best!"

Koniec scalpingu?

Jeśli spojrzysz na wykresy cenowe powyżej, zauważysz, że ceny na szarym rynku były dość spójne do lata 2021 roku. Potem nastąpił skok.

W październiku 2021 r, Eben Upton opublikował pierwszy artykuł dotyczący niedoboru dostaw, a potem jeszcze w Kwiecień 2022, bo ceny skoczyły jeszcze bardziej. Upton zaktualizował w grudniu 2022 r. wspólnotę z optymistycznym spojrzeniem na rok 2023.

"Jesteśmy całkiem dobrzy w utrzymywaniu jednostek z dala od ich rąk (przynajmniej w skali), ale mam nadzieję, że możemy wbić skalperom mnóstwo niechcianych zapasów w momencie, gdy sprawy się odwrócą. Niektóre straty, aby nadrobić zyski, które osiągnęli naszym kosztem podczas niedoboru" - powiedział Upton.

Przez ostatnie 18 miesięcy mieliśmy do czynienia z wyższymi niż normalnie cenami i prawdopodobnie będzie to trwało do momentu, gdy dojdziemy do stanu nieograniczonej podaży Raspberry Pi. Upton przewiduje, że nastąpi to w drugiej połowie 2023 roku.

W tej chwili, jeśli chcesz kupić płytę po oficjalnej cenie od zatwierdzonego sprzedawcy, musisz poczekać lub ustawić się w kolejce, jak w naszym narzędziu do rezerwacji. Lub inaczej jest to first-come-first-serve z pomocą narzędzi takich jak rpilocator.

Kiedy nadejdzie nieograniczona podaż, będziesz mógł kupić te płyty znacznie łatwiej. Nie będzie pierwszeństwa, mniej ograniczeń ilościowych, a kupując w szarej strefie zapłacicie ceny bliższe oficjalnym.

Raspberry Pi i jego Zatwierdzeni Sprzedawcy będą nadal sprzedawać ceny po cenach oficjalnych. Wszelkie różnice w cenach pomiędzy zatwierdzonymi sprzedawcami wynikają prawdopodobnie z podatków, ceł importowych i wahań walutowych.

Jak wygląda rok 2023 dla akcji Raspberry Pi? (Klienci niekomercyjni)

Przyszłość Raspberry Pi według Ebena Uptona

Pozostaw komentarz