Projekt Paragon: Linux Handheld Terminal

Obraz tytułu terminala ręcznego Linux

W naszej serii Paragon Projects podkreślamy najfajniejsze projekty, które znajdujemy. Ten Linux Handheld Terminal należy jednak do bardzo szczególnego gatunku.

Jest to narzędzie, które może pomóc w tworzeniu jeszcze bardziej niesamowitych projektów.

Została ona przygotowana przez Balazsa, który następnie opublikował jej szczegóły na stronie Hackaday i sprawił, że całość była bardzo przystępna.

Ręczny terminal Linux
Kredyt: Balazs.

Dzięki dwóm portom micro-USB i 16 pinom GPIO, możliwości są nieograniczone. Ale Balazs skonfigurował go przede wszystkim jako komputer przenośny z systemem Linux lub działa jako terminal UART.

Jest to projekt idealny dla entuzjastów Linuksa, osób zainteresowanych sprzętem i hakerów!

Hardware

Po pierwsze, musisz zaopatrzyć się w NanoPi NEO Air, płytkę Adafruit RA8875 i Raspberry Pi Pico. Są to trzy główne płytki, które zasilają terminal.

Balasz zaprojektował niestandardową płytkę drukowaną dla projektu, ale był na tyle uprzejmy, że umieścił plik na stronie Hackaday. Jeśli więc planujesz zbudować własną, możesz po prostu pobrać plik i wysłać go do producenta PCB!

Jak widać, istnieje kilka innych kluczowych części, których będziesz potrzebować. Ekran to wyświetlacz TFT Adafruit 800×480. Klawiatura jest w większości wydrukowana w 3D. Balasz zamieścił również pliki drukarki 3D na stronie projektu.

Widok wewnętrzny terminala ręcznego Linux
Kredyt: Balazs.

Akumulator o pojemności 10000 mAh i napięciu 3,7 V wystarcza na około 15 godzin pracy. Balazs skonfigurował go tak, aby można go było ładować przez micro USB.

Ten terminal wymaga jednak pewnej personalizacji, więc jeśli uda ci się go złożyć, prześlij nam zdjęcia, a na pewno się nimi podzielimy!

Oprogramowanie

Balazs nie tylko udostępnił wszystkie pliki KiCad i Gerber, aby uzyskać sprzęt, ale także oprogramowanie układowe i kod źródłowy dla Pico.

Dodatkowo, projekt zawiera bardzo szczegółowe instrukcje dotyczące tego, jak uruchomić Linux Handheld Terminal na Debianie lub Ubuntu.

Linux Handheld Terminal H-Top
Kredyt: Balazs.

Aby to zrobić, musisz skompilować OpenOCD i uruchomić VSCode. Na szczęście Balasz dołączył dokładnie kod będziesz potrzebować:

#Install libhidapi
apt install libhidapi-dev

#Add support for cmsis-dap before you compile OpenOCD
./configure --enable-cmsis-dap

#Use example of OpenOCD
sudo openocd -f interface/cmsis-dap.cfg -c "adapter speed 5000" -f target/rp2040.cfg -c "program blink.elf verify reset exit"

#Get VSCode running
usermod -aG plugdev user
add openocd udev rules (just google it)

Po uruchomieniu terminala będziesz gotowy na wszystko, od podstawowej edycji tekstu i programowania po sieci i bezpieczeństwo.

Wniosek

Specjalne podziękowania dla Balazsa za stworzenie i udostępnienie tego naprawdę fajnego projektu.

Udaj się na stronę Hackaday aby uzyskać więcej informacji.

Zaprezentowaliśmy kilka podobnych projektów, które dają ci terminal:

A jeśli jesteś ciekawy innych projektów dla swojego Raspberry Pi, koniecznie sprawdź więcej Paragon Projects tutaj.

Co byś zrobił z tym podręcznym terminalem? Chciałbym zobaczyć, czy mogę skonfigurować na nim Kali Linux i przeprowadzić PenTesting!

Pozostaw komentarz