DOOM na Raspberry Pi 5

Doom na Raspberry Pi 5 Obrazek tytułowy

Wstęp

Jedną z najbardziej lubianych gier, która kontynuuje swoją długą żywotność, jest DOOM. Ilekroć dostaję w swoje ręce nowe urządzenie, zawsze najpierw chcę uruchomić na nim DOOM. Cóż, jak można sobie wyobrazić, kiedy dostałem Raspberry Pi 5, właśnie to zrobiłem w pierwszej kolejności.

I powiem ci, że wynik był lepszy niż się spodziewałem.

Ale moje oczekiwania opierały się na uruchomieniu DOOM na moim Raspberry Pi 4, więc zacznijmy od tego.

Ale najpierw, na wypadek gdybyś potrzebował odświeżenia, DOOM powstał na początku lat 90-tych. Zespół deweloperów z id Software stworzył innowacyjną grę 3D, a następnie wydał ją jako shareware w 1993 roku.

Z takim samym nastawieniem id Software publicznie udostępniło kod źródłowy pod koniec lat 90-tych, umożliwiając ludziom tworzenie własnych poziomów, modyfikacji, a nawet zupełnie nowych zmian w rozgrywce.

W każdym razie, z grami retro jako jednym z najczęstszych (jeśli nie najczęstszym) przypadków użycia Raspberry Pis, DOOM króluje. Więc od tego chciałem zacząć.

Krótka uwaga: jak widać po obrazku tytułowym, mówię o klasycznym DOOM, a nie DOOM 3. Zagram w niego jednak w odpowiednim czasie.

DOOM na Raspberry Pi 4

Przez długi czas lubiłem grać w DOOM na moich Raspberry Pis. Pojawia się jednak pytanie, która wersja DOOM jest najlepsza dla Pi.

Jednym z najbardziej powszechnych Silniki DOOM to Chocolate DOOM. Jest to jedna z bardziej konserwatywnych dystrybucji, naprawdę trzymająca się klasycznej gry. Inne popularne warianty to GZDOOM, Zandronum i Crispy DOOM.

Wybrałem Chocolate DOOM, ponieważ jest dość lekki.

Uruchomienie Chocolate DOOM na Raspberry Pi 4 jest całkiem proste. Wystarczy zainstalować Chocolate DOOM, a następnie zdecydować, które pliki WAD chcemy uruchomić.

Pliki WAD (skrót od "Where's All the Data?") zawierają mapy, tekstury i dźwięki różnych poziomów. Są to pliki, które ludzie przekształcają, aby tworzyć nowe odmiany DOOM.

Przyjrzyjmy się zatem jednej z tych modyfikacji: Freedoom.

Freedoom zawiera trzy formy: Freedoom Phase 1 i Phase 2, które są podobne do klasycznych gier, oraz FreeDM, który jest modem mającym na celu wieloosobowy deathmatch. Zamiast atakować odradzające się stworzenia, atakujesz innych graczy.

Chciałem użyć go jako przykładu, aby pokazać, jak działa na Raspberry Pi 4. Jak widać na poniższym obrazku, uruchomiłem FreeDM - Chocolate Doom 3.0.1.

DOOM na Raspberry Pi 4
DOOM na Raspberry Pi 4

Należy pamiętać, że gram sam, co oznacza, że nie ma żadnych wrogów. Nie ma innych graczy ani pojawiających się wrogów.

Muszę powiedzieć, że FreeDM jest stosunkowo płynny, ale czasami trochę się klei i zdecydowanie mógłby być płynniejszy. Ponownie, jest to bez wrogów. Z wrogami rozgrywka może szybko się opóźnić.

Więc biegając i zbierając broń na chybił trafił, zdecydowałem się uruchomić btop aby sprawdzić, jak mój Raspberry Pi 4 radzi sobie z obciążeniem.

Jeśli spojrzysz na powyższe zdjęcie, szybko zobaczysz, że Chocolate DOOM stoi na poziomie 8,8% obciążenia procesora. Ale kiedy testowałem, Chocolate DOOM wahał się między 8% a 20% obciążenia procesora.

To zbyt dużo jak na wersję bez wrogów. I, co nie jest zaskoczeniem, jeśli udasz się do reddit i r/DOOMznajdziesz wiele postów z podobnymi skargami.

Zastanawiałem się więc, jak to będzie wyglądać na Raspberry Pi 5.

DOOM na Raspberry Pi 5

Szczerze mówiąc, byłbym zadowolony z połowy obciążenia procesora.

Usiadłem z Raspberry Pi 5. Podłączyłem a Pimoroni Fan SHIM (tak jak w przypadku mojego Raspberry Pi 4). do pinów GPIO, podłączyłem go do monitora i włączyłem za pomocą nowego, fantazyjnego przycisku zasilania.

Po uruchomieniu natychmiast zainstalowałem Chocolate DOOM.

Otworzyłem grę Chocolate DOOM i okazało się, że działa bez zarzutu. FreeDM nie wydawał się w ogóle zacinać, więc pomyślałem, że go nacisnę. Postanowiłem uruchomić Freedoom: Phase 2 - Chocolate Doom 3.0.0.

Rozgrywka przypomina klasyczną grę DOOM, w której wrogowie pojawiają się po lewej i prawej stronie.

DOOM na Raspberry Pi 5
DOOM na Raspberry Pi 5

Byłem naprawdę zaskoczony. Uruchamiałem grę na najwyższych ustawieniach liczby klatek na sekundę przez cały czas, a gra w ogóle się nie zacinała. I było tak z każdą wersją Chocolate DOOM, którą uruchomiłem.

I, jak widać z btop, działał przy około 1% wydajności procesora. Tak było przez cały czas. Nigdy nie osiągnął 2% z FreeDM lub Freedoom.

Jeśli więc nie możesz się doczekać grania na Raspberry Pi 5, przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Będę przeprowadzał więcej testów gier (w tym więcej testów DOOM) na moim Raspberry Pi 5 - więc daj mi znać, jeśli chcesz zobaczyć coś konkretnego!

Konkurs i biuletyn

Tymczasem wiemy, jak frustrujące jest czekanie do 23 października na Raspberry Pi 5. Dlatego chcieliśmy umożliwić ci zabawę z jednym z nich tak szybko, jak to możliwe.

Organizujemy więc mały konkurs: Jaką najbardziej szaloną rzecz można wymyślić dla Raspberry Pi 5?

Konkurs Raspberry Pi 5

Pod warunkiem, że twój pomysł go nie zniszczy, możesz wysłać nam swój pomysł, a my wprowadzimy go w życie - i napiszemy o nim artykuł!

Zwycięzcę ogłosimy tutaj i na stronie buyzero.de 23 października.

Zwycięski pomysł (określony przez nas) wygra pełny zestaw Raspberry Pi 5 - w tym zasilacz USB-C Power Delivery (PD) 27 W, obudowę Raspberry Pi 5, kartę SD i Raspberry Pi 5. Wszystko z bezpłatną wysyłką na terenie UE.

Zdobywca drugiego miejsca wygra Raspberry Pi 5 z bezpłatną wysyłką na terenie UE.

Zachęcamy więc do przesyłania swoich pomysłów - można to zrobić w komentarzu poniżej lub kontaktując się z nami pod adresem oficjalna strona kontaktowa PiCockpit.

Możesz również powiedzieć nam o niezbyt szalonych rzeczach, które chciałbyś sprawdzić z Raspberry Pi 5, a my zrobimy je dla Ciebie!

A jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami, zapisz się do naszego newslettera w prawym górnym rogu strony.

Wniosek

No i proszę - Chocolate DOOM działa rewelacyjnie na Raspberry Pi 5.

Teraz czas na większe wyzwania!

Jeśli jesteś zainteresowany DOOM, rozmawialiśmy o Gra w DOOM na Arduino Nano w poprzednim artykule w naszym Paragon Projects seria.

Jeśli jesteś zainteresowany Raspberry Pi 5, sprawdź nasze ostatnie artykuły:

Raspberry Pi 5 działa z DOOM. Ale czy może uruchomić Crysis?

Komentarzy: 4

  1. daniel październik 3, 2023 o 4:29 am

    Czy artykuł został napisany przez ChatGPT?

    • Adam październik 9, 2023 o 10:25 am

      Nein, ich habe den geschrieben. 🙂

  2. NochEinHirnBesitzer październik 4, 2023 o 7:52 pm

    Sich freuen, dass ein Spiel welches bereits auf 486'ern mit "Coprozessoren" (also respektive ~ 66 - 120 MHz und 4 - 8 MB RAM) flüssig lief, jetzt endlich auch auf 4 x 3000MHz Prozessor und 8000MB läuft....

    Także:

    66 MHz vs 3000 MHz
    8 MB vs 8000 MB

    Da muss man schon ein sehr besonderes Gehirn haben um sich da über irgendwas zu wundern oder gar zu freuen... 😉

    • Adam październik 9, 2023 o 10:28 am

      Ja, natürlich war es keine Überraschung, sondern nur ein reines Verlangen, etwas Spaß zu haben.

Pozostaw komentarz