Chłodzenie Raspberry Pi 5

Utrzymanie Raspberry Pi 5 w dobrym stanie - obraz tytułowy

Wstęp

W naszym Artykuły dotyczące Raspberry Pi 5omówiliśmy już, jak potężny jest nowy Raspberry Pi 5. Naprawdę działa od 2 do 3 razy szybciej niż Raspberry Pi 4. Jednak przy tak potężnym modelu utrzymanie go w chłodzie staje się koniecznością.

To z pewnością kluczowe pytanie dla większości entuzjastów. Jak mogę chłodzić moje Raspberry Pi 5?

W tym krótkim wpisie chciałbym omówić niektóre z różnych opcji, które będą dostępne i niektóre z różnych opcji, które są faktycznie dostępne. już dostępne.

Energia i ciepło

Wraz ze wzrostem wydajności zazwyczaj rośnie ilość wydzielanego ciepła. Jest to jeden z klasycznych problemów związanych z obliczeniami i historycznie jest to jeden z największych problemów, na jakie napotykają użytkownicy Raspberry Pi.

Ponieważ szybkość CPU i GPU jest znacznie wyższa w Raspberry Pi 5, działa on również znacznie cieplej niż Raspberry Pi 4.

W rzeczywistości, nawet przy niewielkim obciążeniu, nowy model szybko osiąga wysokie temperatury. To z kolei może spowolnić szybkość przetwarzania, a w pewnych okolicznościach nawet uszkodzić Pi.

Raspberry Pi oferuje więc dwie oficjalne opcje. Pierwszą z nich będzie nowa obudowa Raspberry Pi 5, a drugą Active Cooler.

Sprawa

Nowa obudowa wygląda bardzo podobnie do oficjalnej obudowy Raspberry Pi 4, ale zawiera kilka ważnych ulepszeń.

Obudowa Raspberry Pi 5

Przede wszystkim skuteczniej odprowadza ciepło, dostosowując się do wyższych temperatur nowego modelu.

Co więcej, zintegrowano w nim wentylator, który może pracować z różnymi prędkościami i jest zasilany i sterowany ze złącza na płycie (w pobliżu portów USB). Co więcej, wentylator został specjalnie przeprojektowany, aby był znacznie cichszy niż wentylator dostarczony dla Pi 4.

Co więcej, nowe obudowy można ustawiać jedna na drugiej. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie przechowywać wiele Raspberry Pi 5s. I jak widać na powyższym zdjęciu, mają wentylację po obu stronach.

Warto również wspomnieć, że nowy PoE+ HAT dla Raspberry Pi 5 będzie w stanie zmieścić się wewnątrz obudowy z wentylatora i pokrywy.

Niestety, ponieważ w Pi 5 odwrócono kolejność portów USB i Ethernet, nie ma możliwości korzystania z obudowy Pi 4.

W momencie premiery będziesz mógł zdobyć klasyczną czerwono-białą kolorystykę Raspberry Pi, ale będziesz musiał poczekać, jeśli chcesz mieć oficjalne etui w kolorze czarnym i szarym. Raspberry Pi wprowadzi je w pewnym momencie w przyszłości.

Aktywny cooler

Oczywiście, jeśli nie chcesz kupować obudowy, możesz również zaopatrzyć się w aktywny cooler, który jest połączeniem wentylatora i radiatora.

Podobnie jak wentylator w obudowie, Pi 5 zasila i kontroluje Active Cooler poprzez złącze wentylatora na płytce. Mocuje się go do płytki drukowanej Raspberry Pi 5 za pomocą sprężynujących pinów w parze otworów montażowych. Rzeczywiście, jest to również nowy dodatek do Pi 5 - dwa otwory montażowe specjalnie dla wentylatorów.

Jesteśmy pewni, że wiele dodatków innych firm również wykorzysta te otwory montażowe.

Ale chcę naprawdę podkreślić fakt, że działa gorąco - bardzo gorąco.

Trzeba więc pomyśleć o chłodzeniu. I tutaj obudowa lub Active Cooler są prawdopodobnie najlepszym wyborem.

Aktywny cooler

Są to więc dwie oficjalne opcje, które będą dostępne w momencie premiery.

Ale jakie są inne opcje?

Inne opcje

Przez cały dzień korzystałem z Pi 5. Wykonywałem różne testy porównawcze, oglądałem filmy i widziałem wszystko, co nowy model ma do zaoferowania.

Ponieważ nie mam w rękach nowej obudowy do Pi 5 ani aktywnego coolera, postanowiłem sprawdzić, czy uda mi się znaleźć inny sposób na jego schłodzenie.

Pi 4 z wentylatorem SHIM
Raspberry Pi 4 z wentylatorem SHIM

Na szczęście udało mi się znaleźć Pimoroni Fan SHIM dla Raspberry Pi 4, co jest świetne, ponieważ ponieważ znajduje się bezpośrednio na pinach GPIO, wszystko, co musiałem zrobić, to przymocować go i byłem gotowy do pracy.

Miałem nadzieję, że będzie wystarczająco chłodny i byłem mile zaskoczony. Przez cały dzień, gdy przeprowadzałem testy i próbowałem popchnąć moje Pi 5, Fan SHIM konsekwentnie utrzymywał je w chłodzie.

W rzeczywistości nie złapałem go powyżej 60°C w ogóle dzisiaj.

Pi 5 z wentylatorem SHIM
Raspberry Pi 5 z wentylatorem SHIM

Chociaż Fan SHIM blokuje port PCIe i nie znajduje się bezpośrednio nad chipem Broadcom (jak ma to miejsce w Pi 4), absolutnie zapobiega dławieniu się Raspberry Pi 5 (nawet w dość ciężkich testach).

To dobrze wróży Inne formy aktywnego chłodzenia.

Będę musiał wypróbować kilka opcji pasywnego chłodzenia, a następnie porównać i zestawić wyniki.

Będę was informował na bieżąco - koniecznie zapiszcie się na PiCockpit Newsletter w prawym górnym rogu strony!

Wniosek

Jeśli więc jesteś podekscytowany Raspberry Pi 5, ale ciekawi Cię, jakie będą opcje chłodzenia, z przyjemnością informuję, że sprawy wyglądają pozytywnie!

Jak więc utrzymać Raspberry Pi 5 w chłodzie?

Zobaczymy, jakie rozwiązania innych firm pojawią się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

W tym momencie mogę z całą pewnością stwierdzić, że w przypadku Raspberry Pi 5 niemal na pewno potrzebne będzie jakieś rozwiązanie chłodzące. Myślę jednak, że zdobycie takowego (lub ponowne wykorzystanie starego, tak jak zrobiłem to dzisiaj) nie będzie stanowiło większego problemu.

Komentarzy: 4

 1. Olivier październik 3, 2023 o 7:38 am

  Bravo et merci pour ces commentaires.
  Używając Raspberry pi od pierwszego modelu B, poleciłem RPI 5 i płytkę z rozpraszaczem.
  A terme I'aimerai vraiment trouver une solution avec (un gros) dissipateur passif, pour m'affranchir du ventilo et votre article me donne l'espoir que cela sera faisable.

  • Adam październik 9, 2023 o 10:30 am

   Oui, uważam, że jest to możliwe, Olivier. Wrócę do tej kwestii w innym artykule.

 2. Blake marzec 29, 2024 o 6:56 pm

  Czy możesz podać więcej informacji o tym, jak sprawiłeś, że podkładka pod wentylator działa z nowym układem GPIO dla nas, mniej zaawansowanych technicznie? Próbowałem przez jakiś czas, ale bez powodzenia, próbowałem zmienić kod, aby użyć gpiozero, a nawet nowej wersji wiringPi i utworzyć python v-env do instalacji zależności python. Wiem, że to nie jest zakres twojego artykułu, ale kopnięcie we właściwym kierunku byłoby bardzo mile widziane.

  Dzięki

  • Adam kwiecień 2, 2024 o 7:25 am

   Cześć Blake, jakiej podkładki pod wentylator używasz? W tym przypadku po prostu ją wsunąłem i zaczęła działać automatycznie.

Pozostaw komentarz