Karta M.2 PCIe HAT dla Raspberry Pi 5

Karta M.2 PCIe HAT dla Raspberry Pi 5 - obraz tytułowy PineBerry Pi

Od momentu, w którym Raspberry Pi Ltd. ogłosiło Raspberry Pi 5 28 września, internet aż huczy od potencjału portu PCIe. Raspberry Pi otworzyło zupełnie nowy świat możliwości. A teraz jedna z nich staje się rzeczywistością wraz z wprowadzeniem Pineberry Pi's HatDrive!M.2 PCIe HAT dla Raspberry Pi 5.

Posiadają również HatDrive! Bottom, który pozwala zamontować Raspberry Pi 5, zapewniając jednocześnie dodatkowe miejsce do przechowywania. Pomimo nieco większych rozmiarów, może to być również idealna płyta towarzysząca Pi 5, jeśli tego właśnie szukasz.

Raspberry Pi 5 ma swój własny oficjalny M.2 HAT w drodze, ale jeszcze go nie ogłosili. Będą mieli tutaj wyraźną konkurencję.

Karta M.2 PCIe HAT dla Raspberry Pi 5
Kredyt: Pineberry Pi.

W tym artykule omówimy ideę stojącą za taką czapką, jej specyfikację oraz koszt i dostępność.

Karta M.2 PCIe HAT

HAT, czyli Hardware Attached on Top, to dodatkowa płytka, którą można podłączyć do Raspberry Pi. HAT rozszerza możliwości Raspberry Pi poprzez czujniki lub inne interfejsy (takie jak PCIe).

Tak więc M.2 PCIe HAT wykorzystuje port PCIe w Raspberry Pi 5 do podłączenia urządzeń M.2 M-Key do Pi.

Gniazdo M.2 - klucz B&M

M.2 to rodzaj gniazda dla kart rozszerzeń, dysków SSD i innych urządzeń peryferyjnych. Gniazda M.2 są "kluczowe", co oznacza, że mają różne partycje. Na przykład na powyższym zdjęciu złącze M.2 działa z kluczem B i kluczem M (spójrz na luki).

M.2 może obsługiwać różne interfejsy, takie jak PCIe, SATA i USB.

Oczywiście HatDrive! łączy się z portem PCIe w Raspberry Pi 5. Port PCIe umożliwia podłączenie Pi do szybkiego dysku SSD NVMe, karty graficznej lub innych urządzeń peryferyjnych.

Raspberry Pi zazwyczaj opiera się na kartach microSD, które nie są ani bardzo szybki i niezawodny. To właśnie sprawia, że czapka M.2 PCIe HAT, taka jak HatDrive! jest tak ekscytująca!

Dzięki HatDrive! będziesz w stanie podłączyć superszybki dysk SSD, a może nawet Akcelerator sztucznej inteligencji Google Coral M.2 i przekształcić Raspberry Pi 5 w komputer o naprawdę wysokiej przepustowości danych.

Przejdźmy teraz do specyfikacji HatDrive!

HatDrive! Specyfikacja

Jak wspomniano na początku tego artykułu, istnieją dwie formy HatDrive! - jedna dla górnej i jedna dla dolnej części.

Zacznę więc od HatDrive! Top.

Kredyt: Pineberry Pi.

HatDrive! to 4-warstwowa płytka drukowana, która współpracuje z Raspberry Pi 5. Łączy się z Raspberry Pi 5 za pośrednictwem pinów GPIO i portu PCIe.

Jak widać na zdjęciu, HAT obsługuje dyski NVMe (ponownie M-Key) o rozmiarze 2230 lub 2242.

Według strony internetowej, obsługuje on również prędkości Gen 2 i Gen 3 dla interfejsu PCIe. Być może zauważyłeś, że Raspberry Pi 5 oficjalnie oferuje tylko prędkości Gen 2, ale w rzeczywistości posiada złącze Gen 3. To właśnie sprawia, że HatDrive! może korzystać z prędkości PCIe Gen 3.

HatDrive! Top ma również standardowy rozmiar Raspberry Pi HAT - 65 x 56,50 mm, co oznacza, że może pasować do oficjalnej obudowy, chociaż będziesz musiał usunąć wentylator i nie będziesz mógł użyć Active Cooler.

Może to być nieco problematyczne, ponieważ, o czym pisałem obszerniePrawdopodobnie będziesz potrzebował aktywnego chłodzenia dla swojego Raspberry Pi 5.

Jeśli jednak denerwujesz się ogrzewaniem, możesz sprawdzić HatDrive! Dół.

Kredyt: Pineberry Pi.

HatDrive! Bottom służy jako płyta montażowa dla Raspberry Pi 5 i pozwala na aktywne chłodzenie SoC. Umożliwia również podłączenie dysków M.2 NVMe (ponownie, M-Key) 2230, 2242 lub 2280.

2280 to typowy rozmiar dla modułów NVMe.

Jedyną wadą jest to, że HatDrive! Bottom jest nieco większy i ma wymiary 90 x 56 mm.

Cena i dostępność

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Pineberry Pi to zupełnie nowa firma, która została założona pod koniec września 2023 roku. Tak więc szybkość, z jaką ogłosili ten HAT, jest szczególnie imponująca.

Warto również wspomnieć, że przy zamówieniu w zestawie znajduje się taśma FPC PCIe, kołki dystansowe, śruby M2,5, kołek dystansowy do montażu karty M.2 oraz opcjonalne 28-pinowe złącze HAT męsko-żeńskie.

Mając to na uwadze, HatDrive! Top kosztuje 20,00 € + koszty wysyłki i podatków.

Tymczasem HatDrive! Bottom kosztuje 25,99 euro + koszty wysyłki i podatków.

Ponieważ produkty są projektowane i montowane w Polsce, warto upewnić się, ile to wyniesie.

Wniosek

Jeśli więc chcesz sprawdzić, jak wysoką przepustowość możesz uzyskać na swoim Raspberry Pi 5, HatDrive! jest absolutnie jednym ze sposobów.

Możesz udać się na stronę ich strona internetowa więcej informacji.

I nie zapomnij zapisać się do naszego Newslettera (w prawym górnym rogu strony), aby być na bieżąco z nowościami i produktami Raspberry Pi!

Komentarzy: 7

  1. orky listopad 26, 2023 o 10:15 am

    Potrzebuję czapkę z dwoma złączami napędu. Potrzebuję tego taniego nas 🙂

  2. Me.J styczeń 1, 2024 o 2:13 pm

    Czy możliwe byłoby podłączenie adaptera pcie do sata i podłączenie wielu dysków twardych za pomocą sata?

    • Jon styczeń 8, 2024 o 11:21 pm

      Oui, c'est possible, I'ai pu tester sur le bottom hat avec une carte m2 key SATA III (2 ports) comportant un contrôleur SATA III JMB582.

  3. Rougier styczeń 6, 2024 o 2:29 pm

    Za kartę zapłacimy 40 € z opłatami !!! Cher non ?

  4. P.P. Bleijswijk luty 7, 2024 o 11:34 am

    Past deze ook op pi 4B

    • william wagtho luty 20, 2024 o 9:07 pm

      nee zeker niet deze heeft geen pcie bus

  5. Srinivas marzec 10, 2024 o 2:38 pm

    Czy możemy mieć dyski nvme 4 lub 5, na których można zbudować pamięć masową NAS przy użyciu Raspberry Pi?

Pozostaw komentarz