Konfiguracja bezgłowa dla Raspberry Pi

W tej bezgłowej konfiguracji do uruchomienia Raspberry Pi potrzebujesz tylko karty MicroSD i zasilacza. Dowiedz się, jak połączyć się z komputerem Pi w systemie Windows.

Wymagania

Hardware

Oprogramowanie

Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie wymagania sprzętowe i pobierz darmowe oprogramowanie, które będzie potrzebne do tej konfiguracji.

Kroki

1 Skonfiguruj system operacyjny

Podłącz kartę MicroSD do komputera z systemem Windows. Ja używam adaptera z MicroSD na SD, ponieważ mój komputer ma gniazdo kart SD.

Uruchom program Raspberry Pi Imager i wybierz kartę MicroSD. Wybierz kartę System operacyjny Raspberry Pi (32-bitowy) jeśli chcesz korzystać ze środowiska biurkowego. Jeśli nie, najlepszym rozwiązaniem jest Raspberry Pi OS Lite (32-bitowy).

Raspberry Pi Imager
Raspberry Pi Imager

Kliknij ikonę ustawień w prawym dolnym rogu lub Ctrl+Shift+x aby otworzyć opcje zaawansowane.

W opcjach zaawansowanych zaznacz Włącz SSH i Użyj uwierzytelniania hasłem. Jeśli chcesz, możesz ustawić domyślną nazwę użytkownika i hasło. Włącz Konfiguracja sieci WifiPodaj identyfikator SSID i hasło oraz wybierz kraj, w którym działa sieć Wifi.

Opcje zaawansowane dla trybu bezgłowego
Opcje zaawansowane dla trybu bezgłowego

Zapisz ustawienia i kliknij przycisk Napisz przycisk. Minie kilka minut, zanim system operacyjny zostanie zapisany na karcie MicroSD.

Po wykonaniu tych czynności należy podłączyć kartę MicroSD do Raspberry Pi i włączyć zasilanie. Ponownie należy odczekać około minuty przed kontynuowaniem następnego kroku, ponieważ Pi potrzebuje trochę czasu, aby uruchomić komputer i połączyć się z Wifi.

Gratulacje! Twój komputer Pi jest teraz skonfigurowany do pracy w trybie bezgłowym.

2 Zaloguj się do Headless przez SSH

Teraz należy ustalić adres IP pi. Najprostszym sposobem sprawdzenia adresu IP w systemie Windows jest skorzystanie z wiersza poleceń. Naciśnij klawisz . Ctrl+r i wprowadź cmd aby uruchomić wiersz poleceń.

Uruchom wiersz poleceń
Uruchom wiersz poleceń

Standardowa nazwa hosta dla Raspberry Pi to raspberrypi.local chyba że w opcjach zaawansowanych programu Raspberry Pi Imager powyżej skonfigurowano go inaczej. Aby poznać adres IP, wykonaj następujące czynności

nslookup raspberrypi

Powinieneś zobaczyć coś takiego.

Wynik wyszukiwania nslookup
Wynik wyszukiwania nslookup

Pierwszy OD w ramach Adresy: to adres IP, którego szukamy, w moim przypadku 192.168.1.140

Jeśli pojawi się błąd, być może komputer Pi nie został jeszcze uruchomiony lub nie jest podłączony do sieci Wifi. Sprawdź ponownie ustawienia programu Raspberry Pi Imager, aby upewnić się, że nie ma w nich literówek.

Po ustaleniu adresu IP, kolejnym krokiem do zakończenia konfiguracji Headless jest użycie PuTTY do rozpoczęcia sesji SSH. SSH to skrót od Secure SHi jest sposobem na zdalne logowanie się do urządzeń.

Uruchom program PuTTY i wprowadź adres IP do Nazwa hosta (lub adres IP) pole. Upewnij się, że SSH is selected as connection type and click Otwórz.

Ustawienia PuTTY do użytku bezgłowego
Ustawienia PuTTY do użytku bezgłowego

Zaloguj się do swojego komputera Pi. Standardowa nazwa użytkownika to pi a standardowe hasło to malina. Należy pamiętać o zmianie hasła przy pierwszym użyciu.

Jeśli potrzebujesz dostępu tylko do konsoli Raspberry Pi, to w tym momencie skończyłeś. Jeśli jednak chcesz uzyskać dostęp do środowiska graficznego, czytaj dalej.

3 Włącz serwer VNC

Ponieważ zamierzamy używać VNC Viewer do wyświetlania pulpitu, musimy włączyć serwer VNC na naszym Raspberry Pi. Na szczęście jest to dość proste.

W sesji SSH PuTTY wykonaj polecenie

sudo raspi-config

Wybierz 3 Opcje interfejsu, to I3 VNC i wreszcie Tak oraz OK.

Bezgłowy raspi-config
3 Opcje interfejsu
Bezgłowy raspi-config
I3 VNC
Bezgłowy raspi-config
Tak

Możesz teraz opuścić sesję PuTTY SSH zamykając okno lub wykonując polecenie

exit

4 Połącz się z Headless przez przeglądarkę VNC

Otwórz przeglądarkę VNC Viewer i wprowadź adres IP komputera Pi.

Połączenie za pomocą przeglądarki VNC
Połączenie przez przeglądarkę VNC

Zostaniesz poproszony o wprowadzenie danych uwierzytelniających logowania.

Et Voila! Powinieneś teraz zobaczyć swoje ukochane środowisko Raspberry Pi Desktop.

Pozostaw komentarz