Jak wygląda rok 2023 dla akcji Raspberry Pi?

Raspberry Pi Zdjęcie tytułowe

Raspberry Pi właśnie wypuściło optymistyczną prognozę dla klientów niebiznesowych, którzy chcą kupić akcje Raspberry Pi w 2023 roku. Oczywiście, mówiąc o akcjach, nie mamy na myśli ETF-ów czy czegoś podobnego. Mamy na myśli prawdziwy, solidny sprzęt: Raspberry Pi!

Pisząc to 12 grudnia 2022 roku, prezes Eben Upton rozpisał różne prognozy na rok 2023.

Oto TL;DR:

 • Spodziewajcie się większej dostępności pojedynczych jednostek, niekomercyjnych
 • W kolejności, spodziewaj się, że Zero/Zero W, Pi 3A+, Pi 4 będą dostępne w miarę zbliżania się do 2023 roku
 • Spodziewajcie się wzrostu o $5 w przypadku rekomendowanej ceny detalicznej Zero i Zero W.
 • Zero 2 W ma pozostać na $15; Pi spodziewa się 50K do 100K RP3A0 w Q1 2023.
 • CM3, Pi 3B/+, CM4 będą deficytowe dla jednostek.

Więcej zapasów Raspberry Pi dla klientów niekomercyjnych

"Jako podziękowanie dla naszej armii bardzo cierpliwych klientów entuzjastów w okresie przedświątecznym w tym roku, byliśmy w stanie odłożyć nieco ponad sto tysięcy jednostek, podzielonych na Zero W, 3A+ i 2GB i 4GB warianty Raspberry Pi 4, do sprzedaży jednostkowej," Upton powiedział.

Płyty te płyną do autoryzowanych sprzedawców takich jak np. Buyzero.de. Mamy aktualizacja akcji z naszej perspektywy tutaj (w Niemczech).

Dla przypomnienia, Upton powiedział w innym wywiadzie że w tym roku wyprodukują "mniej niż 7 milionów" sztuk.

W 2023 roku, Upton powiedział Raspberry Pi spodziewa się stopniowo zwiększać ułamek ich produkcji poświęcają do sprzedaży pojedynczych sztuk, aż są one z powrotem do sytuacji przed-pandemii.

"Przydziały chipów, które otrzymaliśmy na przyszły rok, oznaczają, że do końca trzeciego kwartału kanał powróci do poziomu zapasów równowagi, z setkami tysięcy jednostek dostępnych w danym czasie" - powiedział Upton.

Upton spodziewa się, że jako pierwsze do ogólnej dostępności wrócą Zero i Zero W, następnie Pi 3A+, a potem różne wersje Pi 4.

Pi Zero/Zero W zobacz wzrost $5

Raspberry Pi Zero przejdzie z $5 na $10, a Pi Zero W z $10 na $15.

"Jest tu jednak pewien plus: gdy produkty Zero powrócą do dostępności ilościowej w 2023 roku, nie spodziewamy się już ograniczeń pojedynczych jednostek, które były cechą Zero od jego premiery w 2015 roku - będziesz mógł kupić tyle, ile chcesz za jednym razem" - powiedział.

Upton wspomniał Christopherowi Barnattowi o Objaśnianie komputerów że Zero zawsze miało ograniczenia ilościowe sprzedaży, ponieważ zawsze było budowane, gdy były wolne moce produkcyjne jako wypełniacz pojemności. Wraz z podniesieniem ceny pozwala to Raspberry Pi "otworzyć kurki i traktować Zero jak zwykły produkt."

Oczekiwane ożywienie w miarę zbliżania się do 2023 r.

Upton oczekuje:

 • "Chudy pierwszy kwartał"
 • Powrót do poziomu sprzed pandemii w drugim kwartale
 • "Unlimited" w drugiej połowie 2023 roku.

"Z różnych powodów opuszczamy rok 2022 z dużo lepszą widocznością naszego przyszłego łańcucha dostaw krzemu, niż z którym weszliśmy" - powiedział. "Wprowadziliśmy pewne zmiany, aby upewnić się, że zachowania związane z budowaniem zapasów, które w przeciwnym razie przedłużyłyby niedobór dla wszystkich innych, nie mogą mieć miejsca".

W rozmowie z Barnattem, Upton wspomniał, że jest w 80 procentach pewien, że Raspberry Pi widzi światełko na końcu tunelu.

Widzi, że te zmiany nadchodzą:

I kwartał będzie chudy i "nie będzie istotnie lepszy od kwartałów, które widzieliśmy ostatnio"

 • Pi 3, Pi 4 będzie ograniczonym kwartałem

Q2 to "kwartał przed-pandemiczny", ponieważ Raspberry Pi zbuduje "2 miliony urządzeń"

Problemem są tu zaległości, więc Raspberry Pi musi uważać na zarządzanie dostawami ze względu na psychologię niedoboru.

"Ale problemem oczywiście jest to, że masz zaległości, więc ... nawet jeśli wracamy do tego, co byłoby równowagą - zakładając, że nie wzrosliśmy, co, jak sądzę, mogliśmy zrobić - ale [nawet jeśli] jest ... w równowadze, dobry kwartał nadal będzie wymagał ostrożnego zarządzania ze względu na psychologię związaną z byciem w niedoborze".

Aby uniknąć wycieku dostaw do skalperów, Raspberry Pi będzie nadal zarządzać sprzedażą.

Klienci przemysłowi nadal będą widzieć "aktywne zarządzanie", w którym Raspberry Pi pyta firmy o ich prawdziwe zapotrzebowanie, a nie o przewidywane zapotrzebowanie.

Hobbyści nadal będą widzieć limity ilościowe.

"Od III kwartału będzie dobrze"

Brak dalszego komentarza ze strony Uptona poza stwierdzeniem, że trzeci kwartał będzie "Q3 Nirvana".

A co z Pi Zero 2 W?

Upton niewiele powiedział o Raspberry Pi Zero 2 W we wpisie informacyjnym, ale w komentarzach wymigał się od przyszłości Pi Zero 2.

"To jest coś innego, co będzie się poprawiać przez 2023 rok" - powiedział.

Raspberry Pi spodziewa się, że w pierwszym kwartale 2023 roku otrzyma od 50 000 do 100 000 sztuk systemu RP3A0 dla Zero 2 W i planują oni utrzymać Zero 2 W na poziomie $15.

"Chociaż mamy dość cienkie marże w tym punkcie cenowym. Jest to zgodne z naszą historyczną praktyką wprowadzania nowych produktów w tej samej cenie co ich poprzednik (choć tym razem doszliśmy do tego okrężną drogą)" - powiedział Upton.

Ponieważ Zero W będzie po podwyżce ceny $15, jeden z komentatorów zapytał, dlaczego ktokolwiek miałby kupować Zero W, skoro za tę samą cenę może kupić Zero 2 W. Upton odpowiedział,

"Spodziewamy się, że większość nieprzemysłowego wolumenu Zero W będzie migrować do Zero 2W w odpowiednim czasie, i że Zero 2W będzie dostępne bez ograniczeń. Ale to nastąpi później w 2023 roku".

Czy cena Zero 2 W może wzrosnąć? Upton powtórzył, że Raspberry Pi utrzymuje ceny Zero 2 W na poziomie $15, ale wzrost cen jest możliwy.

"Utrzymujemy Zero 2W na poziomie $15. Zauważ, że 3A+ kosztuje $25 (1A+ to $20), więc istniałoby pole do przesunięcia Zero 2W w górę, gdybyśmy zobaczyli dalszą degradację marży."

Kupić Zero czy czekać na Zero 2 W? Przeczytaj porównanie naszego mega artykułu.

CM3, Pi 3 stock do odzyskania, ale zostanie "odhaczony"

Upton powiedział, że spodziewa się, że "jednostkowe dostawy CM3/3+ będą prawdopodobnie jedną z późniejszych rzeczy do odzyskania, być może pod koniec drugiego lub na początku trzeciego kwartału. Dla produktów takich jak ten, ze znaczną bazą klientów przemysłowych, bardzo trudno jest powstrzymać je przed wciągnięciem na szary rynek."

Tak samo jest z Pi 3B i 3B+,

"Niektóre 3B i 3B+ zrobią sobie drogę na rynek pojedynczych jednostek w ciągu najbliższych kilku miesięcy, ale jak powiedziałem w odpowiedzi na inne posty, są one tak popularne w zastosowaniach przemysłowych, że trudno jest utrzymać je przed hooverem przez boty. Robimy co w naszej mocy!", powiedział Upton.

Upton powiedział również, że 3B+ pozostanie w produkcji co najmniej do stycznia 2026 roku, "(i prawdopodobnie znacznie dłużej)".

CM4 ma być skoncentrowany na klientach przemysłowych

Raspberry Pi koncentruje produkcję CM4 na odbiorcach przemysłowych, ale postarają się o jakąś sprzedaż pojedynczych egzemplarzy.

"Produkcja CM4 jest dedykowana dla rynku przemysłowego i komercyjnego, choć nadal będziemy dostawać pewne ilości do (np.) BerryBase dla sprzedaży jednostkowej" - powiedział Upton.

Komentator, Bill Dunn, powiedział, że "nie pamiętam ostatniego razu, kiedy faktycznie widziałem jakiekolwiek rzeczywiste zapasy w USA, Europa (Niemcy zwykle) wydaje się mieć kilka najczęściej."

Na co Upton odpowiedział,

"CM4 to głównie produkt komercyjny/przemysłowy... Ale tak, moglibyśmy zrobić ze znalezieniem pojedynczego gniazdka w Ameryce Północnej".

Dunn powiedział, że ponieważ musi kupować w Europie, trudno mu zapłacić cokolwiek zbliżonego do zalecanej ceny detalicznej CM4.

Nie spodziewajcie się Pi 5 w 2023 r.

Upton powiedział Barnattowi, że rok 2023 jest "rokiem odbudowy" i że pandemia spowolniła postęp.

Upton powiedział, że Raspberry Pi będzie musiało skupić się na dwóch aspektach: możliwości dostaw i kanibalizacji produktu.

Zdolność dostawcza

Najwyraźniej wyjście krzemu nie jest jedynym łańcuchem dostaw, o którym musi myśleć Raspberry Pi.

"Istnieje założenie, że Pi 5 musiałby być na nowym węźle technologicznym. Więc można powiedzieć dobrze, jak to kanibalizuje istniejącą falę 28 lub 40 nanometrów, ale trzeba pamiętać, że te braki nie są wszystkie o krzem. Niektóre z nich są o opakowaniach niektóre z nich są o pojemności testowej, niektóre z nich są o substratach," powiedział.

Kanibalizacja produktu

Upton powiedział również, że Raspberry Pi musi zadbać o to, aby wprowadzenie Pi 5 nie zagroziło odzyskaniu sprawności przez Pi 4 lub Pi 3.

"Myślę, że będzie bardzo ruda o tym, jak wyglądamy, aby przejść do przodu. Ale dobrą wiadomością jest to, że myślę, że druga połowa przyszłego roku [i] 2024 dalej, niektóre z tych rzeczy zaczynają się zmniejszać i to jest punkt, w którym możemy zacząć myśleć o tym, co może być rozsądne Raspberry Pi 5 platformy

Więcej akcji Raspberry Pi i prognozy na 2023 r.

KLIKNIJ TUTAJ: Prognoza zapasów Play-by-play od autoryzowanego sprzedawcy w Niemczech

KLIKNIJ TUTAJ: Przyszłość Raspberry Pi według Ebena Uptona

Komentarzy: 2

 1. Christopher McCarty marzec 23, 2023 o 11:39 pm

  Uważam, że Upton i Fundacja Raspberry Pi bardzo słabo poradzili sobie z niedoborem i dlatego tak długo jest niedobór. Pandemia minęła już jakiś czas temu, ale mimo to wciąż używają jej jako wymówki. Brzmią jak USPS! Przeszedłem od Raspberry Pi i znalazłem lepsze alternatywy. Żadne moje pieniądze nie trafią już do Upton.

  • raspi berry kwiecień 19, 2023 o 7:47 pm

   Za kulisami należy pamiętać, że Raspberry Pi zostało uderzone przez własną popularność. Jeśli chcemy utrzymać ją na tym samym poziomie cenowym (pomijając na razie skalperów), to trzeba poczekać, aż chipy staną się dostępne.
   Dla innych producentów, którzy robią dużo mniejszy wolumen, łatwiej jest przyjść na te chipy.

   Miejmy nadzieję, że do końca tego roku sytuacja będzie wyglądała znacznie inaczej.

   Raspberry, o ile mi wiadomo nie używa Pandemii "jako wymówki". Ale komunikuje, że są niedobory krzemu. Które są *wciąż* realne.

Pozostaw komentarz