Paragon Project: Blackberry Pi Cyberdeck

Obraz tytułowy smartfona Raspberry Pi (Blackberry Pi)

Ten projekt jest bez wątpienia pretendentem do tytułu Paragon Project of the year! Jest to cyberpokład wykonany z Raspberry Pi Zero, który odzwierciedla kształt i rozmiar starego telefonu Blackberry.

Został on stworzony i udostępniony przez Zhou Xu na stronie zxmake.dev. Odpowiednio nazywa się "Blackberry Pi".

Zhou wyjaśnia, że inspiracją dla układu były inne cyberpokłady Raspberry Pi, takie jak Beepy oraz clockworkPi. Uważam jednak, że Blackberry Pi jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ Zhou dzieli się zarówno listą komponentów, jak i sposobem ich złożenia w naprawdę przejrzysty sposób.

Kredyt: Zhou Xu.

Myślę, że możliwości zastosowania są tutaj naprawdę nieograniczone. Zhou twierdzi, że główną ideą projektu było "testowanie elektroniki i prototypowanie". Czego jednak nie można zrobić z eleganckim, przenośnym cyberdeckiem z systemem Linux?

Przyjrzyjmy się więc bliżej, jak złożyć Blackberry Pi.

Hardware

Podstawowym komponentem jest oczywiście Raspberry Pi Zero W. Można jednak łatwo zaktualizować projekt do Raspberry Pi Zero 2 W.

Wraz z Raspberry Pi Zero W będziesz potrzebować wyświetlacz LCD 320×240, klawiaturę Solder Party BB Q20 i akumulator Lipo 2500 mAh.

Dodatkowo, Zhou sugeruje dodanie Kamera NoIR A jeśli zamierzasz używać Raspberry Pi Zero 2 W, dobrym pomysłem jest również dołączenie wentylatora 5 V.

Kredyt: Zhou Xu.

Ponadto istnieje kilka dodatkowych komponentów, które można dodać - koncentrator USB dla zewnętrznego portu USB, płytka RTC i płytka Adafruit ADS1015, która jest przetwornikiem analogowo-cyfrowym, dzięki czemu można zobaczyć napięcie baterii.

Zhou był na tyle uprzejmy, że podzielił się pliki .stl na Printables.comdzięki czemu można samodzielnie wydrukować obudowę w 3D. Obudowa zapewnia również dostęp do pinów GPIO, dzięki czemu możliwe jest stosowanie HAT i dodatków.

Kredyt: Zhou Xu.

Uwielbiam tę pomysłowość. Podoba mi się również to, że klawiatura Solder Party BB Q20 jest podwójnie angielska i arabska - to po prostu nadaje jej fajniejszy charakter.

Oprogramowanie

Ponieważ Zhou używa go głównie do testowania elektroniki i prototypowania, jest naprawdę dobrze skonfigurowany do uruchamiania Raspberry Pi OS Lite. Po uruchomieniu mamy więc do czynienia z interfejsem wiersza poleceń.

Kredyt: Zhou Xu.

Stamtąd można odczytywać, zapisywać i wykonywać pliki. Możesz bawić się edytorami tekstu i wykonywać różnego rodzaju testy sieciowe i hakować.

Należy jednak zauważyć, że klawiatura Solder Party BB Q20 nie ma klawisza Esc ani Ctrl, więc, jak to ujął Zhou, jest trudna "do edycji kodu ad-hoc w nano".

Poza tym Blackberry Pi jest jednym z najfajniejszych projektów pod względem formy oraz funkcjonalność.

Wniosek

No i proszę - Blackberry Pi. Pod wieloma względami jest to cyberpokład moich marzeń. W ten weekend postaram się znaleźć czas na rozpoczęcie pracy nad moim.

Na pewno będę na bieżąco informował o tym, jak to idzie! Tak jak powiedziałem, chciałbym zbudować jeden z Raspberry Pi Zero 2 W i zobaczyć, jak płynnie działa. Zhou wspomina nawet w opisie projektu o możliwości rozbudowy go o Raspberry Pi Zero 2 W.

Koniecznie sprawdź Strona internetowa Zhou Xu po więcej szczegółów i fajne projekty.

I koniecznie sprawdź więcej Paragon Projects tutaj.

Przykładowo, niedawno prezentowaliśmy podobny projekt:

Co byś zrobił z Blackberry Pi? Testowanie elektroniki? Prototypowanie?

Pozostaw komentarz