Projekt Paragon: E-książka open source

Obraz tytułu e-booka open source

Szczerze mówiąc, śledziłem ten projekt od dłuższego czasu. I myślę, że sam pomysł zasługiwał na to, by pojawić się w naszej serii Paragon Projects. Ale Joey Castillo właśnie opublikował aktualizacje tego projektu, które wymagają ode mnie zrobienia tego teraz. Jest to e-book o otwartym kodzie źródłowym, który Joey nazywa "The Open Book“.

Jak Joey przedstawia w projekcie na HackadayPomysł polega na tym, że jest to pełny e-czytnik, który każdy może stworzyć - dla dowolnego języka.

Możesz więc pozbyć się starego e-booka z zastrzeżonym oprogramowaniem i sprzętem. W końcu nadszedł czas, aby zastąpić go tym wspaniałym, w pełni open-source'owym e-bookiem, który działa na Raspberry Pi Pico.

Otwarta księga
Kredyt: Joey Castillo.

Być może najlepsze jest to, że Joey zaprojektował go z myślą o tym, że powinien być również całkowicie rozszerzalny. Możesz więc nie tylko zmienić kod, ale także dodać akcesoria, aby w pełni dostosować go do swoich potrzeb!

Hardware

Po pierwsze, będziesz musiał sprawdzić GitHub, aby uzyskać płytkę główną Open Book (płytka drukowana) i moduł sterownika Castellated E-Paper Driver, który można znaleźć na stronie GitHub tutaj.

Można tam również znaleźć pełną listę komponentów.

Zasadniczo jednak będziesz potrzebować kilku przycisków, przełączników i wyświetlacza e-papierowego w skali szarości. Będziesz także musiał zaopatrzyć się w uchwyt na baterię AAA oraz kilka rezystorów i kondensatorów, jeśli jeszcze ich gdzieś nie masz.

Potrzebna będzie również karta micro SD.

I na koniec, będziesz musiał złapać to Raspberry Pi Pico.

Widok wewnętrzny Open Book
Kredyt: Joey Castillo.

Jeśli chodzi o obudowę, Joey udostępnił pliki do wydrukowania jej w 3D według własnego uznania. Ale, oczywiście, w przypadku projektu takiego jak ten, możesz być również kreatywny w tym, jak zdecydujesz się zamontować płytkę drukowaną i uruchomić wszystko!

Oprogramowanie

Oprogramowanie tutaj jest skonfigurowane w taki sposób, aby móc wyświetlać (w zasadzie) dowolny język za pomocą GNU unifont. Uruchamiając bibliotekę babel.bin unicode, chodzi o to, by mieć dostęp do jak największej liczby znaków.

Oprogramowanie układowe to biblioteki, który należy sflashować na Pico. Spowoduje to wyszukanie pliku babel.bin na karcie micro SD.

Oprogramowanie Open Book
Kredyt: Joey Castillo.

Wystarczy pobrać żądane książki w pliku .txt, a następnie umieścić je na karcie SD. Gdy to zrobisz, Twój nowy e-book o otwartym kodzie źródłowym będzie gotowy do pracy.

Wniosek

Chciałbym wyrazić moje uznanie dla Joey'a Castillo za przygotowanie tego niesamowitego e-booka, a zwłaszcza za uczynienie go w pełni otwartym.

Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółami i historią tego projektu, możesz znaleźć go na Hackaday tutaj lub na stronie internetowej Joey'a tutaj.

I jak zawsze, jeśli chcesz zobaczyć więcej projektów Paragon, możesz kliknąć tutaj.

Najważniejsze pytanie brzmi jednak: co zamierzasz czytać na swoim nowym czytniku?

Komentarzy: 2

  1. Andy wrzesień 10, 2023 o 3:26 pm

    irgendwie halt nett. Ich hab mir dwa E Reader von Boox gekauft, sicherlich teuer, aber ich habe einen im A5 und einen im A4 Format. Nie tylko wszyscy dostawcy książek elektronicznych mogą je czytać, ale także własne formaty i PDF. Es geht auch Manga im cbr Format, die mit Doppelseiten angezeigt werden können und zu guter letzt gehen auch Notizen, egal, ob auf dem Blatt oder im Buch... Software ist Android. Ach ja und Hintergrundbeleuchtung geht auch noch.

  2. Peter wrzesień 10, 2023 o 3:29 pm

    Als Newbie gefragt, welche Anlaufstelle wählt man hier in D für die PCB Herstellungim kleinen?

Pozostaw komentarz