Pierwsze spojrzenie na Raspberry Pi 5

Pierwsze spojrzenie na obraz tytułowy Raspberry Pi 5

Dziś ma miejsce zapowiedź Raspberry Pi 5. To pierwszy nowy model od Raspberry Pi Ltd. od ponad czterech lat!

A ten nowy Raspberry Pi jest szybki.

Jest tak szybki, że będzie prawdziwym urządzeniem stacjonarnym. Eben Upton, dyrektor generalny Raspberry Pi Ltd., porównał wydajność Raspberry Pi 5 do swojego Macbooka Pro z 2015 roku, w oparciu o konkretny benchmark JavaScript.

Z tak potężną tablicą, możliwości są nieograniczone!

Bez zbędnych ceregieli, przedstawiam pierwsze spojrzenie na Raspberry Pi 5.

Raspberry Pi 5 Hero Image

Oczywiście powinienem wspomnieć, że będziesz mógł zarezerwować swój Raspberry Pi 5 tutaj za pośrednictwem PiCockpit.

Nasze dobrze znane narzędzie do rezerwacji będzie wkrótce dostępne dla klientów w UE i Szwajcarii. Aby być na bieżąco z nowościami dotyczącymi Raspberry Pi 5 i informacjami o narzędziu do rezerwacji, zapisz się do naszego newslettera.

Historia

Z zapowiedź Raspberry Pi 5Firma przekazała nam zarówno dobre, jak i złe wieści.

Po pierwsze, dobrą wiadomością jest oczywiście to, że pojawił się nowy flagowy produkt!

A ten nowy flagowy produkt jest spektakularny.

Pod koniec ubiegłego roku Eben powiedział, że nie powinniśmy spodziewać się Raspberry Pi 5 w 2023 roku. Powiedział, że ten rok będzie rokiem odbudowy po wąskich gardłach i niedoborach Raspberry Pi w ciągu ostatnich kilku lat. Ale Raspberry Pi dostarczyło!

Na razie jest jednak trochę złych wiadomości.

To znaczy, podczas gdy Raspberry Pi ogłosiło Raspberry Pi 5 dzisiaj, 28 wrześniath, 2023, nowy model nie będzie dostępny dla użytkowników końcowych do 23 październikard. Opóźnienie to jest spowodowane powolnym wzrostem produkcji i zapewnieniem przez Raspberry Pi, że całe nowe oprogramowanie działa bez zarzutu.

Oznacza to również, że Raspberry Pi 5 będzie dostępny w ograniczonym zakresie tylko do końca roku, ale wygląda na to, że później sytuacja znacznie się poprawi!

Z drugiej strony, będziemy publikować mnóstwo postów na blogu i filmów o Raspberry Pi 5 i o tym, co będzie można z nim zrobić.

Zapisz się więc do naszego newslettera (w prawym górnym rogu strony), aby być na bieżąco z nowościami dotyczącymi Raspberry Pi 5!

Specyfikacja Raspberry Pi 5

Po pierwsze, nagłówek.

Raspberry Pi 5 jest od 2 do 3 razy bardziej wydajne niż Raspberry Pi 4, oferując błyskawiczne prędkości procesora, interfejs PCIe 2.0 oraz złącze RTC i baterii RTC!

Następnie podsumowanie.

CPUUkład Broadcom BCM2712 2,4 GHz z czterordzeniowym, 64-bitowym procesorem ARM Cortex-A76 (ARM v8) System on a Chip (SoC), 512 KB pamięci podręcznej L2 i 2 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3.
GPUProcesor graficzny VideoCore VII
SDRAMLPDDR4X-4267 SDRAM (warianty 4 GB i 8 GB dostępne w momencie premiery)
WiFiWi-Fi 802.11ac 2,4 GHz i 5,0 GHz
BluetoothBluetooth 5.0/Bluetooth Low Energy (BLE)
Gniazdo SDGniazdo kart Micro SD z obsługą szybkiego trybu SDR104
Porty HDMIDwa porty HDMI, które mogą zapewnić jednoczesne wyjście wideo 4Kp60
Porty USB2 × porty USB 3.0 obsługujące jednoczesną pracę z prędkością 5 Gb/s i 2 × porty USB 2.0
EthernetGigabit Ethernet z obsługą PoE+ (wymaga nowego Pi 5 PoE+ HAT)
Porty kamery/wyświetlacza2 × 4-pasmowe transceivery MIPI kamery/wyświetlacza
MocZasilanie prądem stałym 5 V/5 A (z obsługą wyładowań niezupełnych) (USB-C)
Piny GPIOStandardowe 40-pinowe złącze Raspberry Pi
RTCZegar czasu rzeczywistego (RTC) i złącze baterii RTC
PCIePojedynczy tor PCIe 2.0
Przycisk zasilaniaNareszcie!

Na koniec przejdźmy do szczegółów.

Z każdą nową generacją Raspberry Pi zazwyczaj pojawia się godna uwagi aktualizacja procesora, ale w przypadku Raspberry Pi 5 osiągnęliśmy zupełnie nowy poziom.

Nowy model wykorzystuje układ Broadcom BCM2712, wyposażony w czterordzeniowy, 64-bitowy układ ARM Cortex-A76 (ARM v8) System on a Chip (SoC), z 512 KB pamięci podręcznej L2 i 2 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3.

Jeśli masz Raspberry Pi 4, to wiesz, że ma on oficjalne wsparcie dla pracy z częstotliwością 1,8 GHz.

Ale ma oficjalne wsparcie dla pracy z częstotliwością 2,4 GHz!

Do tego ogromnego przyspieszenia procesora dodano nowy, opracowany przez firmę układ o nazwie RP1.

RP1 to mostek południowy skonfigurowany do kontrolowania zdecydowanej większości możliwości I/O Raspberry Pi 5. Jest to również pierwszy raz, gdy flagowy produkt Raspberry Pi otrzymuje opracowany przez siebie krzem.

Dzięki mostkowi południowemu dostępny jest zupełnie nowy świat wydajności i funkcjonalności urządzeń peryferyjnych.

Komponenty Raspberry Pi 5

Nowy model zapewnia ponad dwukrotnie większą przepustowość USB niż Pi 4. Możesz też uruchomić Raspberry Pi 5 przez USB 3.0.

Dzięki szybkiemu trybowi SD104 można także podwoić szczytową wydajność karty SD.

Te połączenia są nie tylko szybsze, ale Raspberry Pi 5 oferuje również zupełnie nowe połączenia!

Pierwszą rzeczą, którą można zauważyć, jest jednopasmowy interfejs PCIe 2.0. PCIe to ogromne ulepszenie. Mieliśmy już złącze PCIe w Compute Module 4 I/O Board, ale teraz mamy złącze PCIe bezpośrednio we flagowym produkcie. Co najlepsze, można nawet uruchamiać komputer przez PCIe.

Jeśli więc chciałeś zbudować Raspberry Pi NAS, Pi 5 z PCIe będzie najlepszym sposobem na jego uruchomienie!

Oprócz tego ma zupełnie nową mikroarchitekturę dla GPU, którą jest VideoCore VII.

Jest również wyposażony w pamięć LPDDR4X-4267 SDRAM, a w momencie premiery można go kupić z 4 GB lub 8 GB pamięci RAM. Wariant 2 GB prawdopodobnie pojawi się wkrótce.

A jego rozmiar pamięci RAM jest teraz widoczny na płycie! Nie musisz już próbować zapamiętać, które Pi masz!

Jeśli chodzi o połączenia bezprzewodowe, Raspberry Pi 5 jest wyposażony w WiFi 802.11ac 2,4 GHz i 5,0 GHz, a także Bluetooth 5.0 i BLE. Innymi słowy, znajdziemy tu te same opcje łączności, które były już dostępne w Raspberry Pi 4.

Oznacza to, że WiFi 6 nadal nie jest obsługiwane, głównie ze względu na cenę.

Jednak pomimo braku aktualizacji dla WiFi, połączenie z układem WiFi ma wyższą przepustowość, co oznacza, że Raspberry Pi 5 zapewni połączenie o wyższej przepustowości niż poprzednie modele.

Raspberry Pi 5 jest również wyposażony w dwa 4-pasmowe transceivery MIPI dla kamer i wyświetlaczy. Innymi słowy, Raspberry Pi 5 umożliwia podłączenie dwóch kamer lub dwóch wyświetlaczy, otwierając cały świat aplikacji stereoskopowych.

Oczywiście, jeśli dobrze znasz swoje Raspberry Pis, to wiesz, że w Raspberry Pi 4 odwrócono porty Ethernet i USB, aby zmieścić wszystko na płycie. Cóż, w Raspberry Pi 5 wracamy do poprzedniego układu. Port Ethernet znajduje się z powrotem po lewej stronie.

Podobnie jak w poprzednich modelach, piny GPIO oferują SPI, I2C, PWM, UART, SDIO, DPI, PCM i GPCLK.

Pośrodku dwóch portów micro HDMI znajduje się nowe złącze UART. Jest ono bezpośrednio podłączone do SoC BCM2712. Jest ono przeznaczone głównie do debugowania. Na przykład, można z nim dobrze wykorzystać Pico Probe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych interfejsach, możesz zapoznać się z niektórymi z naszych artykułów na ich temat tutaj:

Od samego początku wszyscy marzyliśmy o przycisku zasilania i Raspberry Pi w końcu go dostarczyło.

Przycisk zasilania jest podłączony do PMIC i GPIO i działa intuicyjnie. Innymi słowy, przycisku można użyć do wybudzenia Pi z głębokiego uśpienia. A jeśli Pi jest włączone, można go szybko nacisnąć, aby wysłać polecenie wyłączenia lub nacisnąć i przytrzymać, aby odciąć zasilanie.

Nowy system operacyjny Raspberry Pi

Wraz z nowym Raspberry Pi pojawia się nowy system operacyjny - Raspberry Pi Bookworm.

Niestety, należy pamiętać, że starsze wersje Raspberry Pi OS nie są obsługiwane na Raspberry Pi 5. Będziesz więc musiał sflashować Bookworm dla swojego Pi 5.

Bookworm korzysta z menedżera okien, który opiera się na protokole Wayland, choć jego środowiskiem graficznym pozostanie LXDE.

Ogólnie rzecz biorąc, Raspberry Pi stara się odejść od zastrzeżonych interfejsów API na rzecz otwartych interfejsów API.

Z Bookworm jako systemem operacyjnym, niektóre starsze moduły zostały wycofane.

Na przykład raspistill zostanie całkowicie zastąpiony przez libcamera. To już było na początku Bullseye, ale oba moduły były nadal dostępne.

Dodatkowo, OpenGL i Vulkan są obsługiwane przez Bookworm.

W odpowiednim czasie opublikujemy pełny artykuł na temat Bookworm, ale dzięki nowemu menedżerowi okien i nowym aktualizacjom oprogramowania, Bookworm jest ekscytującą aktualizacją Bullseye.

Zasilanie

Jeśli chodzi o zarządzanie energią, Raspberry Pi 5 jest na zupełnie nowym poziomie.

Zasilacz do Raspberry Pi 5

Zasilacz Raspberry Pi 5 ma zakres wejściowy 100-240 VAC.

Nowy zasilacz USB-C Power Delivery (PD) o mocy 27 W zapewnia maksymalny prąd 5 A przy napięciu 5,1 V, umożliwiając Raspberry Pi 5 zasilanie szerszej gamy urządzeń peryferyjnych niż poprzednie modele.

Łączna moc pobierana ze wszystkich czterech portów USB w Raspberry Pi 5 jest domyślnie ograniczona do nominalnych 600 mA. Gdy Pi wykryje zasilacz USB-C PD o mocy 27 W, automatycznie zwiększy ten limit do nominalnego 1,6 A.

Zasilacz USB-C PD o mocy 27 W jest również w stanie dostarczyć 3 A przy 9 V, 2,25 A przy 12 V i 1,8 A przy 15 V do produktów kompatybilnych z PD.

Sprawia to, że jest to opłacalny zasilacz do wielu zastosowań ogólnego przeznaczenia, nie tylko do Raspberry Pi. Można na przykład naładować nim telefon.

Jedną z rzeczy, którą zawsze doceniałem w Raspberry Pi, jest długość kabli zasilających - oficjalny kabel Pi 5 ma 1,2 metra długości, czyli prawie 4 stopy!

Nowa obudowa Raspberry Pi

Nowa obudowa wygląda bardzo podobnie do oficjalnej obudowy Raspberry Pi 4, ale zawiera kilka ważnych ulepszeń.

Obudowa Raspberry Pi 5

Przede wszystkim skuteczniej odprowadza ciepło, dostosowując się do wyższych temperatur nowego modelu.

Co więcej, zintegrowano w nim wentylator, który może pracować z różnymi prędkościami i jest zasilany i sterowany ze złącza na płycie (w pobliżu portów USB). Co więcej, wentylator został specjalnie przeprojektowany, aby był znacznie cichszy niż wentylator dostarczony dla Pi 4.

Co więcej, nowe obudowy można ustawiać jedna na drugiej. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie przechowywać wiele Raspberry Pi 5s.

Warto również wspomnieć, że nowy PoE+ HAT dla Raspberry Pi 5 będzie w stanie zmieścić się wewnątrz obudowy z wentylatora i pokrywy.

Niestety, ponieważ w Pi 5 odwrócono kolejność portów USB i Ethernet, nie ma możliwości korzystania z obudowy Pi 4.

W momencie premiery będziesz mógł zdobyć klasyczną czerwono-białą kolorystykę Raspberry Pi, ale będziesz musiał poczekać, jeśli chcesz mieć oficjalne etui w kolorze czarnym i szarym. Raspberry Pi wprowadzi je w pewnym momencie w przyszłości.

Aktywny cooler

Oczywiście, jeśli nie chcesz kupować obudowy, możesz również zaopatrzyć się w aktywny cooler, który jest połączeniem wentylatora i radiatora.

Podobnie jak wentylator w obudowie, Pi 5 zasila i kontroluje Active Cooler poprzez złącze wentylatora na płytce. Mocuje się go do płytki drukowanej Raspberry Pi 5 za pomocą sprężynujących pinów w parze otworów montażowych. Rzeczywiście, jest to również nowy dodatek do Pi 5 - dwa otwory montażowe specjalnie dla wentylatorów.

Jesteśmy pewni, że wiele dodatków innych firm również wykorzysta te otwory montażowe.

Ale chcę naprawdę podkreślić fakt, że działa gorąco - bardzo gorąco.

Trzeba więc pomyśleć o chłodzeniu. I tutaj obudowa lub Active Cooler są prawdopodobnie najlepszym wyborem.

Aktywny cooler

Przejdźmy teraz do kilku nowych funkcji Raspberry Pi 5.

Złącze RTC i baterii RTC

W końcu mamy zegar czasu rzeczywistego na Raspberry Pi.

Co więcej, jest to RTC, który może wybudzić Pi z trybu uśpienia oraz jest programowalny!

Raspberry Pi 5 integruje RTC poprzez układ scalony zarządzający zasilaniem oraz obwód ładowania ogniwa guzikowego, które może zasilać zegar, jeśli główne zasilanie utraci połączenie.

RTC z pewnością przyda się w projektach, w których WiFi jest niedostępne. Być może zdalne kamery, które trzeba włączyć, a następnie ponownie wyłączyć lub GPS w odległych obszarach.

Co więcej, dla RTC, Raspberry Pi sprzedaje baterię wielokrotnego ładowania: Panasonic ML-2020 Lithium Manganese Dioxide.

Bateria RTC

Jest wyposażony w dwubiegunową wtyczkę do bezpośredniego podłączenia do złącza baterii na płycie, a także dwustronną podkładkę samoprzylepną. Dzięki temu można go łatwo przymocować do wnętrza obudowy lub w dowolnym innym miejscu.

Kable adaptera kamery i wyświetlacza

Wraz z RTC pojawiła się zupełnie nowa kamera i konfiguracja wyświetlacza.

Raspberry Pi 5 oferuje dwa czteropasmowe złącza MIPI (Mobile Industry Processor Interface). Każde z nich może obsługiwać interfejs szeregowy kamery (CSI) lub interfejs szeregowy wyświetlacza (DSI).

Złącza te wykorzystują ten sam 22-drożny format "mini" FPC o rozstawie 0,5 mm, co Compute Module Development Kit.

Będziesz więc musiał zaopatrzyć się w kable przejściowe, aby podłączyć się do 15-stykowych, "standardowych" złączy o rozstawie 1 mm dla obecnych kamer i wyświetlaczy.

Dostępne są kable adaptera o różnych długościach, w szczególności 200 mm, 300 mm i 500 mm.

Kable te mogą być tak długie, ponieważ mają naprawdę świetne ekranowanie.

Jedną z wad jest jednak to, że nie będzie można używać kabli kamery do wyświetlacza i kabli wyświetlacza do kamery. Na razie wyznaczone kable muszą być podłączone do wyznaczonych portów.

Zyskujesz jednak nowe czteropasmowe złącza MIPI, które pozwolą na cały szereg zastosowań stereoskopowych.

Czapki

Wraz z nowym flagowym produktem dostępny jest również nowy Raspberry Pi 5 PoE+ HAT.

Niestety oznacza to, że stare Pi 4 PoE+ HAT nie będzie działać z Raspberry Pi 5. Wynika to z fizycznego układu i wymagań dotyczących zasilania nowego modelu.

Ale, jak wspomniałem powyżej, będziesz mógł używać nowego PoE+ HAT wewnątrz nowej obudowy.

Oprócz PoE+ HAT, Raspberry Pi ogłosiło Raspberry Pi 5 M.2 HAT, który obsługuje podłączanie urządzeń PCIe i NVMe w formacie M.2 do złącza PCIe FPC na pokładzie.

Tak więc teraz można uzyskać natywne M.2 NVMe na Raspberry Pi innym niż Compute Module 4!

Warto jednak wspomnieć, że M.2 HAT jest tylko kluczem M. Nie będzie więc działać z innymi klawiszami.

Gdzie mogę go zdobyć?

Ślinisz się już na myśl o tym Raspberry Pi?

Wkrótce będziesz mógł zarezerwować swoją tutaj za pośrednictwem PiCockpit.

W międzyczasie możesz również sprawdzić naszą siostrzaną firmę, buyzero.de. Mamy w magazynie Raspberry Pis każdej odmiany.

Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą Raspberry Pis. Jest to kluczowe, ponieważ oznacza, że możemy zagwarantować ich autentyczność i jakość.

F.A.Q.

P: Kiedy będzie dostępny w sprzedaży?

O: Wysyłka Raspberry Pi 5 do klientów końcowych rozpocznie się 23 październikard, ale zapasy będą ograniczone do końca roku.

P: Co nowego pojawiło się w Raspberry Pi 5?

O: Raspberry Pi 5 może pochwalić się superszybkim procesorem i układem graficznym, ale dodaje także zupełnie nowe funkcje, takie jak interfejs PCIe 2.0, RTC, dwa 4-pasmowe transceivery MIPI dla kamery i wyświetlacza oraz przycisk zasilania. Pojawiło się również nowe złącze UART, dzięki czemu można bezpośrednio podłączyć sonda debugowania.

P: Co nowego w systemie operacyjnym Raspberry Pi 5?

Raspberry Pi 5 wymaga nowego systemu operacyjnego Raspberry Pi o nazwie "Bookworm", który zachowuje środowisko graficzne LXDE, ale wykorzystuje nowy menedżer okien oparty na protokole Wayland i ma nowe wymagania dotyczące modułów.

P: Czy Raspberry Pi 5 obsługuje uruchamianie przez USB?

Tak, można uruchomić komputer przez port USB 3.0.

P: Czy Raspberry Pi 5 obsługuje bootowanie przez PCIe?

Tak, można uruchomić komputer przez PCIe.

P: Jak Raspberry Pi 5 wypada na tle Raspberry Pi 4?

Przeczytaj o tym w naszym artykule "Raspberry Pi 4 vs. Raspberry Pi 5".

P: A co z modułem obliczeniowym 5 i Raspberry Pi 500?

Bazując na ogromnym sukcesie Compute Module 4 i Raspberry Pi 400, z pewnością istnieje plan działania dotyczący tego, kiedy pojawią się te produkty. Jednak na razie Raspberry Pi jeszcze ich nie ogłosiło.

P: Gdzie mogę uzyskać więcej informacji i wiadomości na temat Raspberry Pi 5?

Możesz zapisać się do naszego newslettera w prawym górnym rogu tej strony!

Wniosek

Raspberry Pi 5 Angle

Jak wspomniałem we wstępie, dobrym porównaniem wydajności Raspberry Pi 5 w JavaScript jest MacBook Air z 2015 roku.

Oznacza to, że Raspberry Pi 5 można naprawdę wykorzystać jako w pełni funkcjonalny komputer stacjonarny.

Oznacza to również, że trzeba będzie pomyśleć o chłodzeniu aktywnym, a nie tylko pasywnym.

Ale dzięki tej wydajnej konstrukcji i nowym funkcjom, takim jak PCIe, RTC i częstotliwość procesora 2,4 GHz, ten mikrokomputer całkowicie zmienił grę.

Masz jakieś pytania? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Komentarzy: 3

 1. purpleduggy wrzesień 29, 2023 o 8:26 am

  ale chciałbym zobaczyć minimum 8 GB pamięci RAM, z modelami 16 GB i 32 GB, a także szersze pcie 16x, pamięć masową nvme i thunderbolt 4/usb4 40Gbit. także wifi 6e i BT5.3 oraz 2,5 GBit LAN z PoE. Również grubsza płyta główna z wieloma warstwami miedzi dla dodatkowego pasywnego rozpraszania ciepła.

 2. Andrea październik 2, 2023 o 12:01 am

  Niewiarygodne, że po 4 latach podwoili wydajność, podwajając tylko zużycie energii.
  BCR2712 to 12W Soc w porównaniu do 7W BCR2711... Są SoC sprzed 2 lat, takie jak Snapdragon 480 z 8 rdzeniami i wymagające tylko 3W !!!!
  Przy tych poziomach mocy i kosztach otrzymamy bezwentylatorowe systemy Intel N100 z pamięcią RAM i dyskiem NVME.

 3. Wojtek Wu kwiecień 23, 2024 o 7:56 pm

  Super że dysk m2 NVME działa (z nakładką). za to wyświetlacz LCD DSI Wavechare nie działa. Walka trwa ale bez efektów. Zasilacz musi być nowy 5A. Na starym działa ale kuleje. Tak więc jeśli Ci nie zależy na NVME to RPI5 jest moim zdaniem bez sensu.

Pozostaw komentarz