Co to jest Raspberry Pi i co mogę z nim zrobić?

Czym jest Raspberry Pi? Tytuł Obraz

Raspberry Pi to mały komputer wielkości karty kredytowej. Posiada wiele funkcji i interfejsów, które znasz i rozpoznajesz z "większych komputerów", takich jak komputery stacjonarne Dell czy notebooki Lenovo.

Można na nim uruchomić wiele aplikacji, takich jak przeglądarka internetowa (Chromium, która jest podobna do Google Chrome), arkusze kalkulacyjne (LibreOffice Calc, który jest, ponownie, podobny do Microsoft Excel).

Posiada on również kilka specjalnych cech, przede wszystkim "port GPIO", którego nie posiadają zwykłe komputery.

W tym wpisie na blogu wyjaśnimy szczegółowo, czym jest Raspberry Pi i jak go używać.

Raspberry Pi Model 4B 4GB RAM zdjęcie od góry
Przykładem może być Raspberry Pi 4.

Raspberry Pi to rodzina komputerów

Powyższe zdjęcie przedstawia jeden z najpopularniejszych obecnie modeli, tj. Raspberry Pi Model 4 B. Poszczególni członkowie rodziny "Raspi" mają, jak to zwykle bywa w rodzinach, wiele podobieństw, ale i własnych cech.

Logo Raspberry Pi

Większość oprogramowania, które można uzyskać dla Raspberry Pi, a także instrukcje dotyczące projektów działają ze wszystkimi Raspberry Pis. Aby jednak uzyskać dobrą wydajność, warto wybrać jednego z nowszych członków rodziny, takich jak Raspberry Pi 3B+ lub Raspberry Pi 4 Model B.

Początkujący mogą nawet wybrać nowy Raspberry Pi 400, która integruje klawiaturę z obudową i przypomina wielu osobom czasy C64.

Członkowie rodziny, jak można się spodziewać, wyglądają inaczej. Jednym z najmniejszych członków rodziny jest Zero W, a jednym z największych (i najnowszych) jest 400.

Raspberry Pi Zero W
Raspberry Pi Zero W, komputer $10 i jeden z najmniejszych Raspberry Pis (porównaj wielkość portu HDMI i portów microUSB!)
Raspberry Pi 400
Raspberry Pi 400, pokazujący porty z tyłu. Jest to największy obecnie dostępny model, integrujący klawiaturę w obudowie.

Listę wszystkich aktualnie dostępnych członków rodziny można znaleźć na stronie naszego siostrzanego sklepu, buyzero.de:

Ale czym właściwie jest Raspberry Pi?

Raspberry Pi to komputer w obudowie jednopłytkowy format. Oznacza to, że wszystkie jego komponenty są zintegrowane na jednej płytce drukowanej (PCB). Raspberry Pi jest najpopularniejszym komputerem w tym formacie, istnieje również kilka innych (na przykład BeagleBone Black).

Większość rzeczy w Raspberry Pi jest zmniejszona i skompresowana. Na przykład, zamiast dysku twardego (lub SSD), do przechowywania plików, aplikacji i systemu operacyjnego używana jest karta microSD:

Raspberry Pi Model B+ od tyłu, gniazdo kart SD po prawej stronie
Gniazdo kart SD widoczne jest po prawej stronie - zwykle znajduje się ono z tyłu.

Posiada on wiele popularnych interfejsów, które można rozpoznać z komputerów stacjonarnych i laptopów:

 • wiele portów USB (Raspberry Pi 4 i Raspberry Pi 400 posiadają dwa porty USB 3.0, pozostałe modele tylko porty USB 2.0)
 • port sieciowy (modele 4 i 400 mają GBit Ethernet, inne modele zwykle 10/100 Mbit/s)
 • WiFi & Bluetooth
 • Port(y) HDMI do podłączenia monitora (monitorów)
 • gniazdo audio, do podłączenia słuchawek lub wzmacniacza

Będziesz mógł podłączyć wszystkie typowe akcesoria sprzętowe i urządzenia, takie jak monitory lub telewizory HDMI, dyski flash USB, klawiatury i myszy, kamery internetowe, drukarki itp. Możesz podłączyć go do Internetu za pomocą WiFi lub sieci przewodowej (Ethernet / LAN, podłączając kabel sieciowy do portu Ethernet i podłączając go do routera).

Porty specjalne

Posiada również pewne porty specjalne których być może nie widziałeś na żadnym innym komputerze, z którego do tej pory korzystałeś:

 • port microUSB / port USB C dla moc (zwykle przy użyciu zasilacza kompatybilnego ze smartfonem!).
 • Porty elastyczne MIPI DSI wyświetlacza i MIPI CSI kamery (do podłączenia kamera i 7" wyświetlacz dotykowy) - są to dwie cienkie, długie czarno-białe struktury widoczne na powyższym zdjęciu Raspberry Pi 4.
 • Port GPIO - do dodawania rozszerzeń (często nazywanych "HAT") i współpracy z elektroniką!

Należy pamiętać, że niektóre modele z rodziny Raspberry Pi nie posiadają niektórych funkcji. Na przykład Pi 400 nie ma portów MIPI DSI i MIPI CSI, Pi Zero W ma tylko jeden port USB (i to microUSB) do podłączania peryferiów USB, więc podane tu informacje są ogólne i wymagają weryfikacji dla poszczególnych modeli w zależności od potrzeb.

Raspi Berry pomaga nowym użytkownikom Raspberry Pi w zapoznaniu się z ekosystemem Raspberry Pi
Kamera Raspberry Pi podłączona do Raspberry Pi
Zdjęcie przedstawia kamerę Raspberry Pi podłączoną do Raspberry Pi za pomocą kabla flex

Jak mogę go używać?

Aby rozpocząć, będziesz potrzebować kilku akcesoriów. Zalecamy zakup zestawu (patrz "Gdzie mogę kupić Raspberry Pi?" poniżej). Zazwyczaj wymagane są wszystkie poniższe elementy:

 • zasilanie (USB C dla Pi 4 i Raspi 400, microUSB dla pozostałych)
 • Kabel HDMI (większość modeli), miniHDMI/HDMI (seria Pi Zero) lub microHDMI/HDMI (dla 400/4)
 • Klawiatura USB
 • Mysz USB
 • karta microSD (zalecamy karty microSD klasy 10 o pojemności co najmniej 16 GB. SanDisk jest dobrą marką)

Wymaga system operacyjny do uruchomienia. Ten system operacyjny zazwyczaj będzie rezydował na karcie microSD. Niektórzy dystrybutorzy sprzedają karty microSD z pre-flashed systemów operacyjnych, które ułatwią Ci rozpocząć.

Przeczytaj nasz artykuł o wyborze odpowiedniego systemu operacyjnego dla Raspberry Pi.

Korzystanie z kamery

Aby rozpocząć, gdy masz już wszystkie akcesoria, musisz umieścić system operacyjny na karcie microSD. Zalecamy użycie do tego Raspberry Pi Imager, który można pobrać tutaj:

Zanim zaczniesz, upewnić się, że dane na karcie microSD nie są już potrzebne (lub mieć kopię zapasową!) - zostanie ona nadpisana i nie będzie można jej odzyskać po zapisaniu systemu operacyjnego lub wybraniu opcji wymazania karty.

Włóż kartę SD do komputera, na którym pracujesz. Nie martw się, to będzie tylko napisane do, po kliknięciu na "Write".

Uruchom kamerę:

Imager umożliwia wybór systemu operacyjnego i karty SD

Kliknij na Choose OS, aby wybrać system operacyjny. Jeśli przewiniesz listę w dół, możesz również użyć niestandardowego obrazu (plik .img) do zapisu na karcie microSD.

Kliknij Choose OS w Imager, aby wyświetlić wybór systemów operacyjnych
Raspberry Pi Imager pokazuje ekran wyboru systemu operacyjnego, pozwalając tu używać własnych plików obrazów (.img).
Imager umożliwia również wymazanie karty SD lub użycie niestandardowego obrazu (plik .img).

Imager ma tę wielką zaletę, że nie musisz odwiedzać żadnej strony internetowej, aby pobrać systemy operacyjne - pobiera je za Ciebie. Przeczytaj więcej o różnych systemach operacyjnych dostępnych dla Raspberry Pi tutaj.

Raspberry Pi imager pokazuje, z którą wersją Raspberry Pi dany system operacyjny jest kompatybilny.

Po wybraniu systemu operacyjnego, który chcesz, kliknij "wybierz kartę SD", a następnie wybierz nagrywarkę kart SD / karta SD:

Raspberry Pi Imager pozwala wybrać urządzenie, do którego będzie zapisywany.

Upewnij się, że wybierasz odpowiedni czytnik kart do zapisu, aby nie usunąć niczego przez przypadek! Zalecam, aby usunąć wszystkie dyski wymienne i urządzenia pamięci masowej, które nie są obecnie potrzebne z komputera, aby uniknąć nadpisania niewłaściwej karty SD.

Na koniec kliknij na Napisz:

Raspberry Pi imager gotowy do zapisu
Po wybraniu systemu operacyjnego i karty SD, pojawi się przycisk zapisu

Zostaniesz zapytany, czy jesteś naprawdę pewien:

Raspberry Pi imager pyta, czy chcesz kontynuować
Bezpieczeństwo przede wszystkim: Wywoływarka zapyta, czy użytkownik jest pewien, że chce kontynuować.

Jeszcze raz sprawdź, czy zapisujesz na właściwej karcie SD i czy dane na niej nie są Ci już potrzebne. Następnie kliknij "tak".

Raspberry Pi imager zapisujący obraz na kartę SD
Imager rozpocznie zapisywanie obrazu na karcie SD

Pomysły na projekty

Po zainstalowaniu systemu operacyjnego nadszedł czas, aby poznać jego możliwości. Oto kilka podstawowych projektów, które możesz wykonać:

 • blokuj reklamy online w swojej sieci za pomocą Pi Hole
 • przesyłanie strumieniowe i odtwarzanie plików multimedialnych za pomocą LibreELEC (to własny system operacyjny!)
 • Edycja dokumentów i tworzenie arkuszy kalkulacyjnych przy użyciu LibreOffice Suite
 • Surfuj po sieci używając Chromium (który jest bardzo podobny do Google Chrome)
 • Naucz się kodować używając Scratch lub Python
 • nauka elektroniki / physical computing - dowiedz się jak sterować własnymi diodami LED, sprawić, by brzęczały i by komputer reagował na wciskanie przycisków.
 • Tworzenie serwerów plików i drukowania, prowadzenie własnej witryny internetowej w sieci lokalnej
 • i wiele więcej - na tym blogu będziemy analizować niektóre pomysły na projekty.

Została stworzona, aby nauka komputerów była przyjemna, tania i bezpieczna. Jeśli coś pójdzie nie tak z systemem operacyjnym, można po prostu ponownie zainstalować kartę SD.

Co to jest PiCockpit?

Naszą misją jest uczynienie Raspberry Pi jeszcze łatwiejszym w użyciu, dzięki prostym narzędziom internetowym, które pozwolą Ci kontrolować i monitorować Twoje urządzenie. Sprawdź nasza strona główna więcej szczegółów:

Ile kosztuje Raspberry Pi?

Istnieją różne modele w różnych cenach. Zalecane ceny detaliczne (RRP) wahają się od $5 dla najtańszego modelu Pico, przez $35 dla wielu popularnych modeli (w tym 3B+ i 4/2GB) i więcej. Zwłaszcza od 2019 roku ceny wzrosły ze względu na wysoki popyt i ograniczoną podaż.

Gdzie mogę go kupić?

Raspberry Pi Trading (firma stojąca za Raspberry Pi) posiada sieć tzw. zatwierdzonych sprzedawców Raspberry Pi. Należy zwracać uwagę na to logo, które noszą:

Logo zatwierdzonego sprzedawcy
Logo zatwierdzonego resellera Raspberry Pi

Te sprawdzone online (i niektóre fizyczne) dystrybutorów są dobrym wyborem dla solidnych cen i dobre rady i doświadczenie dotyczące Raspberry Pi. Możesz sprawdzić naszą siostrzaną stronę, buyzero.de (oczywiście autoryzowany odsprzedawca!) buyzero.de to dobry wybór, jeśli znajdujesz się w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Dla innych krajów, Raspberry Pi (firma) posiada listę odsprzedawców wielu produktów, które sprzedaje.

Czy wszystkie Raspberry Pis są wielkości karty kredytowej?

Nie, w rzeczywistości niektóre popularne modele, takie jak Raspberry Pi Zero WH i Pi 400 mają różne rozmiary. Zobacz powyżej dla zdjęć z tych modeli.

Wielkość karty kredytowej jest jednak tym, co jest najbardziej typowo kojarzone z platformą komputerową Raspberry Pi.

Raspberry Pi Model A+
Raspberry Pi model A+ / 3A+ jest kolejną formą w rodzinie Raspberry Pi.

Wniosek

Raspberry Pi jest małym komputerem, który ma wiele możliwych zastosowań i może zastąpić tradycyjne komputery w wielu przypadkach użycia.

Można go używać do odtwarzania filmów na telewizorze, do surfowania po Internecie oraz do budowania fajnych gadżetów i projektów elektronicznych. Wiele osób i firm używa także Raspberry Pi jako małych serwerów (do drukowania / przechowywania plików / tworzenia kopii zapasowych / serwerów DNS ...).

Jedną z najfajniejszych aplikacji dla Raspberry Pi jest Pi Hole - umożliwia blokowanie reklam online w sieci. To jak uniwersalny adblocker!

Co chcesz stworzyć za pomocą Raspberry Pi?

Skomentuj poniżej, a będziemy mogli wskazać Ci właściwy kierunek, aby zacząć 🙂

Komentarzy: 1

 1. هودی مردانه جلو باز wrzesień 20, 2023 o 3:40 pm

  شما می توانید جهت خرید سویشرت
  مردانه ورزشی، کلاهدار و سایر انواع این محصول به صفحه
  مربوطه در وبسایت فروشگاه اینترنتی وب پوش مراجعه
  فرمایید.

  مشاهده قیمت ، موجودی و خرید
  این محصول هودی مردانه زرد فانتازیو مدل رگلان کد ۱۳۳

Pozostaw komentarz