Co to jest Raspberry Pi i co mogę z nim zrobić?

Raspberry Pi to mały komputer wielkości karty kredytowej. Posiada wiele funkcji i interfejsów, które znasz i rozpoznajesz z "większych komputerów", takich jak komputery stacjonarne Dell czy notebooki Lenovo.

Można na nim uruchomić wiele aplikacji, takich jak przeglądarka internetowa (Chromium, która jest podobna do Google Chrome), arkusze kalkulacyjne (LibreOffice Calc, który jest, ponownie, podobny do Microsoft Excel).

Posiada on również kilka specjalnych cech, przede wszystkim "port GPIO", którego nie posiadają zwykłe komputery.

W tym wpisie na blogu wyjaśnimy szczegółowo, czym jest Raspberry Pi i jak go używać.

Raspberry Pi Model 4B 4GB RAM zdjęcie od góry
Oto jak wygląda Raspberry Pi, jako przykład: Raspberry Pi 4 / 4GB

Raspberry Pi to rodzina komputerów

Logo Raspberry Pi
Logo Raspberry Pi jest dobrze znane w Internecie, zwłaszcza wśród entuzjastów komputerów.

Zdjęcie powyżej przedstawia jeden z najpopularniejszych obecnie modeli Raspberry Pi. Raspberry Pi Model 4 B. Poszczególni członkowie rodziny "Raspi" mają, jak to zwykle bywa w rodzinach, wiele podobieństw, ale i własnych cech.

Większość oprogramowania, które można dostać dla Raspberry Pi, i how-tos dla projektów Raspberry Pi działają z wszystkimi Raspberry Pis. Aby uzyskać dobrą wydajność, możesz jednak wybrać jednego z nowszych członków rodziny, np. Raspberry Pi 3B+ lub Raspberry Pi 4 Model B.

Początkujący mogą nawet wybrać nowy Raspberry Pi 400, która integruje klawiaturę z obudową i przypomina wielu osobom czasy C64.

Członkowie rodziny, jak można się spodziewać, wyglądają różnie. Jednym z najmniejszych członków rodziny jest Pi Zero W, a jednym z największych (i najnowszych) Raspberry Pi 400.

Raspberry Pi Zero W
Raspberry Pi Zero W, komputer $10 i jeden z najmniejszych Raspberry Pis (porównaj wielkość portu HDMI i portów microUSB!)
Raspberry Pi 400
Raspberry Pi 400, pokazujący porty z tyłu. Jest to największy obecnie dostępny model Raspberry Pi, integrujący w obudowie klawiaturę.

Listę wszystkich aktualnie dostępnych członków rodziny Raspberry Pi można zobaczyć na stronie naszego siostrzanego sklepu, buyzero.de:

Ale, co to jest Raspberry Pi, teraz?

Raspberry Pi to komputer w obudowie jednopłytkowy format. Oznacza to, że wszystkie elementy Raspberry Pi są zintegrowane na jednej płytce drukowanej (PCB). Raspberry Pi jest najpopularniejszym komputerem w tym formacie, jest też kilka innych (np. BeagleBone Black).

Większość rzeczy jest skalowana i kompresowana w Raspberry Pi. Na przykład, zamiast dysku twardego (lub SSD), Raspberry Pi używa karty microSD do przechowywania plików, aplikacji i systemu operacyjnego:

Raspberry Pi Model B+ od tyłu, gniazdo kart SD po prawej stronie
Gniazdo kart SD jest widoczne po prawej stronie - zwykle znajduje się ono z tyłu Raspberry Pi

Posiada on wiele popularnych interfejsów, które można rozpoznać z komputerów stacjonarnych i laptopów:

 • wiele portów USB (Raspberry Pi 4 i Raspberry Pi 400 posiadają dwa porty USB 3.0, pozostałe modele tylko porty USB 2.0)
 • port sieciowy (Raspberry Pi 4 i Pi 400 mają GBit Ethernet, inne modele zazwyczaj 10/100 Mbit/s)
 • WiFi & Bluetooth
 • Port(y) HDMI do podłączenia monitora (monitorów)
 • gniazdo audio, do podłączenia słuchawek lub wzmacniacza

Będziesz mógł dołączyć wszystkie typowe akcesoria sprzętowe i urządzenia, takie jak monitory HDMI lub telewizory, pamięci USB, klawiatury i myszy, kamery internetowe, drukarki itp. Możesz podłączyć Raspberry Pi do Internetu za pomocą WiFi lub sieci przewodowej (Ethernet / LAN, podłączając kabel sieciowy do portu Ethernet i podłączenie go do routera).

Specjalne porty na Raspberry Pi

Posiada również pewne porty specjalne których być może nie widziałeś na żadnym innym komputerze, z którego do tej pory korzystałeś:

 • port microUSB / port USB C dla zasilanie Raspberry Pi (zazwyczaj przy użyciu zasilacza kompatybilnego ze smartfonem!)
 • Porty elastyczne MIPI DSI wyświetlacza i MIPI CSI kamery (do podłączenia kamera i 7" wyświetlacz dotykowy do Raspberry Pi) - są to dwie cienkie, długie czarno-białe struktury, które można zobaczyć na powyższym zdjęciu Raspberry Pi 4
 • Port GPIO - do dodawania rozszerzeń (często nazywanych "HAT") i współpracy z elektroniką!

Należy pamiętać, że niektóre modele z rodziny Raspberry Pi nie posiadają niektórych funkcji. Na przykład Pi 400 nie ma portów MIPI DSI i MIPI CSI, Pi Zero W ma tylko jeden port USB (i to microUSB) do podłączania peryferiów USB, więc podane tu informacje są ogólne i wymagają weryfikacji dla poszczególnych modeli w zależności od potrzeb.

Raspi Berry pomaga nowym użytkownikom Raspberry Pi w zapoznaniu się z ekosystemem Raspberry Pi
Kamera Raspberry Pi podłączona do Raspberry Pi
Zdjęcie przedstawia kamerę Raspberry Pi podłączoną do Raspberry Pi za pomocą kabla flex

Jak mogę używać Raspberry Pi?

Aby zacząć, będziesz potrzebował kilku akcesoriów. Zalecamy zakup zestawu Raspberry Pi (zobacz "gdzie mogę kupić Raspberry Pi" poniżej). Zazwyczaj potrzebne są wszystkie poniższe elementy:

 • zasilanie (USB C dla Pi 4 i Raspi 400, microUSB dla pozostałych)
 • Kabel HDMI (większość modeli), miniHDMI/HDMI (seria Pi Zero) lub microHDMI/HDMI (dla Pi 400 / Raspberry Pi 4)
 • Klawiatura USB
 • Mysz USB
 • karta microSD (zalecamy karty microSD klasy 10 o pojemności co najmniej 16 GB. SanDisk jest dobrą marką)

Raspberry Pi wymaga system operacyjny do uruchomienia. Ten system operacyjny zazwyczaj będzie rezydował na karcie microSD. Niektórzy dystrybutorzy sprzedają karty microSD z pre-flashed systemów operacyjnych, które ułatwią Ci rozpocząć.

Przeczytaj nasz artykuł o wyborze odpowiedniego systemu operacyjnego dla Raspberry Pi.

Używanie Raspberry Pi Imager

Aby zacząć, gdy masz już wszystkie akcesoria, będziesz musiał umieścić system operacyjny na karcie microSD. Do tego celu polecamy użyć Raspberry Pi Imager, można go pobrać tutaj:

Zanim zaczniesz, upewnić się, że dane na karcie microSD nie są już potrzebne (lub mieć kopię zapasową!) - zostanie ona nadpisana i nie będzie można jej odzyskać po zapisaniu systemu operacyjnego lub wybraniu opcji wymazania karty.

Włóż kartę SD do komputera, na którym pracujesz. Nie martw się, to będzie tylko napisane do, po kliknięciu na "Write".

Uruchom Raspberry Pi Imager:

Raspberry Pi imager pozwala na wybór systemu operacyjnego i karty SD

Kliknij na Choose OS, aby wybrać system operacyjny. Jeśli przewiniesz listę w dół, możesz również użyć niestandardowego obrazu (plik .img) do zapisu na karcie microSD.

Kliknij na Choose OS w Raspberry Pi imager, aby zobaczyć wybór systemów operacyjnych
Raspberry Pi Imager pokazuje ekran wyboru systemu operacyjnego, pozwalając tu używać własnych plików obrazów (.img).
Raspberry Pi Imager pozwala również wymazać kartę SD lub użyć własnego obrazu (plik .img)

Raspberry Pi Imager ma tę wielką zaletę, że nie trzeba iść na żadnej stronie internetowej, aby uzyskać systemy operacyjne dla Raspberry Pi - pobiera je dla Ciebie. Przeczytaj więcej o różnych systemach operacyjnych dostępnych dla Raspberry Pi tutaj.

Raspberry Pi imager pokazuje, z którą wersją Raspberry Pi dany system operacyjny jest kompatybilny.

Po wybraniu systemu operacyjnego, który chcesz, kliknij "wybierz kartę SD", a następnie wybierz nagrywarkę kart SD / karta SD:

Raspberry Pi Imager pozwala wybrać urządzenie, do którego będzie zapisywany.

Upewnij się, że wybierasz odpowiedni czytnik kart do zapisu, aby nie usunąć niczego przez przypadek! Zalecam, aby usunąć wszystkie dyski wymienne i urządzenia pamięci masowej, które nie są obecnie potrzebne z komputera, aby uniknąć nadpisania niewłaściwej karty SD.

Na koniec kliknij na Napisz:

Raspberry Pi imager gotowy do zapisu
Po wybraniu systemu operacyjnego i karty SD, pojawi się przycisk zapisu

Zostaniesz zapytany, czy jesteś naprawdę pewien:

Raspberry Pi imager pyta, czy chcesz kontynuować
Bezpieczeństwo przede wszystkim: Raspberry Pi Imager pyta użytkownika, czy jest pewien, że chce kontynuować

Jeszcze raz sprawdź, czy zapisujesz na właściwej karcie SD i czy dane na niej nie są Ci już potrzebne. Następnie kliknij "tak".

Raspberry Pi imager zapisujący obraz na kartę SD
Raspberry Pi imager zaczyna zapisywać obraz na karcie SD

Pomysły na projekty dla Raspberry Pi

Po umieszczeniu systemu operacyjnego na Raspberry Pi, nadszedł czas, aby zbadać jego możliwości. Oto kilka rzeczy, które można zrobić z Raspberry Pi:

 • blokuj reklamy online w swojej sieci za pomocą Pi Hole
 • przesyłanie strumieniowe i odtwarzanie plików multimedialnych za pomocą LibreELEC (to własny system operacyjny!)
 • Edycja dokumentów i tworzenie arkuszy kalkulacyjnych przy użyciu LibreOffice Suite
 • Surfuj po sieci używając Chromium (który jest bardzo podobny do Google Chrome)
 • Naucz się kodować używając Scratch lub Python
 • nauka elektroniki / physical computing - dowiedz się jak sterować własnymi diodami LED, sprawić, by brzęczały i by komputer reagował na wciskanie przycisków.
 • Tworzenie serwerów plików i drukowania, prowadzenie własnej witryny internetowej w sieci lokalnej
 • i wiele więcej - na tym blogu będziemy analizować niektóre pomysły na projekty.

Raspberry Pi został stworzony po to, aby nauka obsługi komputera była zabawna, tania i bezpieczna. Jeśli coś pójdzie nie tak z systemem operacyjnym, można po prostu przeinstalować kartę SD.

Co to jest PiCockpit?

Naszą misją jest uczynienie Raspberry Pi jeszcze łatwiejszym w użyciu, dzięki prostym narzędziom internetowym, pozwalającym na kontrolę i monitorowanie Raspberry Pi. Sprawdź nasza strona główna więcej szczegółów:

Ile kosztuje Raspberry Pi?

Istnieją różne modele Raspberry Pi, z różnymi punktami cenowymi. Zalecana cena detaliczna (RRP) waha się od $5 dla najtańszego Raspberry Pi, Raspberry Pi Zero, przez $35 dla wielu popularnych modeli (w tym Raspberry Pi 3B+ i Pi 4/2GB), aż do $70 dla najnowszego modelu, Raspberry Pi 400 (tylko jednostka).

Gdzie mogę kupić Raspberry Pi?

Raspberry Pi Trading (firma stojąca za Raspberry Pi) posiada sieć tzw. zatwierdzonych sprzedawców Raspberry Pi. Należy zwracać uwagę na to logo, które noszą:

Logo zatwierdzonego sprzedawcy
Logo zatwierdzonego resellera Raspberry Pi

Te sprawdzone online (i niektóre fizyczne) dystrybutorów są dobrym wyborem dla solidnych cen i dobre rady i doświadczenie dotyczące Raspberry Pi. Możesz sprawdzić naszą siostrzaną stronę, buyzero.de (oczywiście autoryzowany odsprzedawca!) buyzero.de to dobry wybór, jeśli znajdujesz się w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Dla innych krajów, Raspberry Pi (firma) posiada listę odsprzedawców wielu produktów, które sprzedaje.

Czy wszystkie Raspberry Pis są wielkości karty kredytowej?

Nie, w rzeczywistości niektóre popularne modele, takie jak Raspberry Pi Zero WH i Pi 400 mają różne rozmiary. Zobacz powyżej dla zdjęć z tych modeli.

Wielkość karty kredytowej jest jednak tym, co jest najbardziej typowo kojarzone z platformą komputerową Raspberry Pi.

Raspberry Pi Model A+
Raspberry Pi model A+ / 3A+ jest kolejną formą w rodzinie Raspberry Pi.

Wnioski: Raspberry Pi to świetna zabawa

Raspberry Pi jest małym komputerem, który ma wiele możliwych zastosowań i może zastąpić tradycyjne komputery w wielu przypadkach użycia.

Można go używać do odtwarzania filmów na telewizorze, do surfowania po Internecie oraz do budowania fajnych gadżetów i projektów elektronicznych. Wiele osób i firm używa także Raspberry Pi jako małych serwerów (do drukowania / przechowywania plików / tworzenia kopii zapasowych / serwerów DNS ...).

Jedną z najfajniejszych aplikacji dla Raspberry Pi jest Pi Hole - Pozwala to na blokowanie reklam online w sieci.

Co chcesz stworzyć z Raspberry Pi? Skomentuj poniżej, a może będę w stanie wskazać Ci właściwy kierunek, jak zacząć 🙂

Pozostaw komentarz