Projekt Paragon: Cyberdeck dla krótkofalowców

Obraz tytułowy Ham Radio Cyberdeck

Ten projekt ma wszystko, czego można chcieć od Raspberry Pi. Jest kreatywny, stylowy i zabawny. A przede wszystkim - jest użyteczny! Jest to cyberdeck radiowy, złożony przez Kaushlesh Chandel.

Radiotelefony nasobne - lub amatorskie - wykorzystują częstotliwości radiowe do komunikacji. Mogą być niezwykle przydatne w nagłych wypadkach w miejscach, w których nie ma zasięgu telefonii komórkowej.

Cyberdecki to przenośne komputery, które ludzie zazwyczaj tworzą z myślą o estetyce.

Jak ten cyberdeck służy zarówno jako komputer, jak i krótkofalówkaKaushlesh sugeruje wykorzystanie go na kempingu. Może być radiem i asystentem nawigacji/GPS. Może przechwytywać zdjęcia lub obrazy poklatkowe. Ale można go również używać po prostu do odpoczynku i grania w gry RetroPie.

Hardware

Kaushlesh wyjaśnia, że projekt opiera się na Raspberry Pi 4 z 8 GB pamięci.

Pamiętam, jak wszyscy pytali "Dlaczego Raspberry Pi potrzebuje 8 GB pamięci?". Wygląda na to, że Kaushlesh ma odpowiedź!

Oprócz Pi, Kaushlesh szukał przenośnej, wodoodpornej obudowy, akumulatora, klawiatury i myszy 40% oraz dwóch ekranów LCD. Dla części radiowej ważne są również antena i głośnik.

W połączeniu z kilkoma niestandardowymi częściami wydrukowanymi w 3D, aby złożyć całość w całość i voila, masz cyberpokład radia szynkowego!

Jak przedstawia Kaushlesh w poście na stronie hackaday.ioPodczas drugiej iteracji projektu Kaushlesh odkrył, że wszystkie elementy wydrukowane w 3D można połączyć ze sobą za pomocą magnesów. Rezultatem jest ten niezwykle estetyczny projekt.

Oprogramowanie

Aby wykorzystać większość możliwości Raspberry Pi, projekt opiera się na systemie operacyjnym Raspberry Pi OS (wraz z RetroPie dla zabawy!).

To, co staje się nieco bardziej skomplikowane, to to, które radio programowalne (SDR) działa najlepiej, biorąc pod uwagę, że funkcja krótkofalarstwa jest najbardziej przydatna w lokalizacji bez połączenia z Internetem.

Popularnym SDR dla Raspberry Pis jest SIGpi, o którym można dowiedzieć się więcej na stronie SIGpi GitHub.

Po znalezieniu idealnego SDR dla projektu, znalazłeś klucz do konfiguracji oprogramowania radiowego dla krótkofalowców.

Wniosek

Jak wspomina Kaushlesh, projekt ten rozpoczął się w 2022 roku i zmienił się kilka razy. Zmieniono elementy, dodano mały wyświetlacz LCD na głównym pokładzie, aby zużywać mniej energii, a klawiatura została przesunięta na środek konstrukcji.

Być może najbardziej zdumiewające jest to, że Kaushlesh znalazł akumulator, który będzie działał przez 20 godzin!

Możesz zapoznać się ze szczegółami projektu tutaj.

Możesz również sprawdzić więcej projektów Paragon, które prezentowaliśmy, klikając tutaj, który zawiera ten inny naprawdę niesamowity cyberdeck!

Co byś zrobił z nowym cyberdeckiem do krótkofalarstwa? Gdzie byś się udał?

Komentarzy: 2

  1. William A. Gilchrist, Jr. sierpień 18, 2023 o 9:14 pm

    Dobra robota! Cyberdeck jest jak zabawka, którą można zabrać na kemping. Jednak na biwak jedzie się po to, by uciec od wyścigu szczurów. No cóż, czasy się zmieniają. Cyberdeck to projekt, z którego możesz być dumny. Jestem z ciebie dumny, że wpadłeś na ten pomysł i podzieliłeś się nim. Jeśli jesteś taki jak ja, będą kolejne iteracje cyberpokładu.

  2. Felix sierpień 22, 2023 o 2:48 pm

    finde ich einen hübschen Gedanken. mag ich auch haben so ein Cyberdeck - aber einfach offline verhandeln ohne Computer ist auch cool

Pozostaw komentarz