Paragon Project: Nieoficjalny moduł obliczeniowy 5

Nieoficjalny obraz tytułowy modułu obliczeniowego 5

Jednym z najbardziej zabawnych aspektów zapowiedź Raspberry Pi 5 była sekcja komentarzy. Szokująca liczba osób całkowicie zignorowała Pi 5 i zapytała o Compute Module 5. Cóż, Arturo182 spełnił życzenia wszystkich, hakując ten niesamowity nieoficjalny Compute Module 5.

Jest to projekt, który integruje Raspberry Pi 5 z rozmiarem i kształtem Compute Module.

Oczywiście, jak napisano na PCB, Compute Module 5 to "tylko mem", "niepoważny". Ale to najlepsza płytka z memami, jaką kiedykolwiek zobaczysz. Gwarantuję to.

Nieoficjalny moduł obliczeniowy 5
Kredyt: Arturo182.

Hardware

Ten nieoficjalny Compute Module 5 umożliwia podłączenie Raspberry Pi 5 do płyty, która zwykle wymaga Compute Module 4.

Na tym zdjęciu Arturo182 ma Raspberry Pi 5 podłączone do Cytron CM4 Maker Board:

CM5 z płytką CM4 Maker Board
Kredyt: Arturo182.

Jest to oczywiście trochę kłopotliwe ze względu na wszystkie kable taśmowe i adaptery, ale zdecydowanie da się to zrobić! Ale dzięki wydrukowanym w 3D wspornikom, które utrzymują Raspberry Pi 5 zamontowane na górze nieoficjalnego CM5, uważam, że ta konfiguracja jest naprawdę estetyczna.

Przy odpowiednim oświetleniu ma super cyberpunkowy charakter.

Dostosowana płytka PCB ma wszystkie kluczowe porty, których można wymagać od Raspberry Pi 5 - PCIe, USB-C, MicroSD, dwa HDMI, dwa CSI/DSI, USB-A i złącze do pinów GPIO.

Nie jest to jednak idealne dopasowanie 1 do 1 z CM4.

To jest rozmowa na Mastodonie. Proxfox Virtual Environment pyta "Czy jest coś, co przechodzi przez złącze CM4, czego nie można emulować w ten sposób?" arturo182 odpowiada "Jest kilka pinów, które nie są dostępne na Pi 5, a które są na CM4, takie jak GLOBAL_EN, BOOT, LED_ACTIVITY, FLASH_WP, wybór napięcia EMMC. Ale w większości przypadków da się bez nich żyć :D"
Kredyt: Arturo182.

Poza tym, o co można prosić?

Wniosek

Właśnie dla takich kreatywnych rozwiązań żyję. Arturo182 ma jedne z najlepszych projektów w okolicy (jeśli jeszcze nie sprawdziłeś jego strona Hackadaypowinieneś).

Jeśli nadal nie wiesz, co zrobić z modułem obliczeniowym, mamy dla Ciebie rozwiązanie:

I oczywiście, jeśli chcesz zobaczyć więcej projektów Paragon, możesz po prostu kliknąć na ten przycisk:

Co byś zrobił z CM5?

Pozostaw komentarz