Paragon Project: Raspberry Pi Zero NAS

Raspberry Pi Zero NAS

Chcesz zrezygnować z usług w chmurze? Chcesz czegoś bardziej prywatnego i bezpiecznego? W takim razie nie szukaj dalej niż ten NAS Raspberry Pi Zero.

Dannii820 stworzył ten projekt i udostępnił go na Reddit. I uświadomiłem sobie, że pomimo niezliczonych projektów Paragon, nie przedstawiliśmy jeszcze NAS-a. A ponieważ jest to jeden z najbardziej kreatywnych projektów NAS, jakie widziałem, absolutnie zasługuje na miejsce w tej serii.

Nigdy wcześniej nie widziałem Raspberry Pi Zero NAS, więc bardzo się cieszę, że mogę zaprezentować tutaj niezwykle kreatywny projekt Dannii820.

Kredyt: Dannii820.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony ze światem serwerów NAS, zróbmy krótki przegląd.

Serwery NAS (Network Attached Storage) to urządzenia, na których można zapisywać pliki za pośrednictwem sieci, jak sama nazwa wskazuje. Jeśli korzystasz z Dropbox lub Google Drives, serwer NAS może je zastąpić.

Ludzie często tworzą serwery NAS z Raspberry Pi 4 i zewnętrznego dysku twardego. W rzeczywistości, nawet Raspberry Pi Ltd. ma na swojej stronie internetowej samouczek, jak skonfigurować serwer NAS. Jeśli więc chcesz uruchomić własny serwer NAS, masz do wyboru kilka opcji.

Ciekawe jak wyglądałaby wydajność na serwerze NAS z Raspberry Pi 5 zamiast Rasbperry Pi 4?

W każdym razie, to co sprawia, że ten projekt jest bardzo ekscytujący, to użycie przez Dannii820 Raspberry Pi Zero, ponieważ wykorzystuje on mniej wydajny kontroler zamiast bardziej wydajnego.

Hardware

Istnieją cztery podstawowe elementy: a Raspberry Pi Zero, dysk SSD, kartę micro SD i niestandardową płytkę drukowaną (PCB).

Niestety, w chwili pisania tego postu Dannii820 nie udostępnił plików dla tablicy. Ale Dannii820 powiedział, że pliki mogą zostać udostępnione w przyszłości, po ich wyczyszczeniu.

Kredyt: Dannii820.

Patrząc na płytę, można zobaczyć, co oferuje. Ma port dla dysku SSD M.2 SATA, miejsce do podłączenia Raspberry Pi Zero, port Ethernet i dwa porty USB.

Dannii820 przetestował projekt zarówno z Raspberry Pi Zero, jak i Raspberry Pi Zero 2 i różnica wydaje się dość znacząca. Przepustowość na Raspberry Pi Zero wynosi około 60 Mbit zapisu i odczytu, a przepustowość na Raspberry Pi Zero 2 wynosi około 98 Mbit.

Dannii820 wspomina w komentarzach na Reddicie, że ten ostatni był ograniczony przez użycie kontrolera Ethernet 100 Mbit. Tak więc przy mocniejszym połączeniu Ethernet można by naprawdę latać z tą konfiguracją.

Oprogramowanie

Dannii820 nie wspomina o żadnym konkretnym oprogramowaniu dla tego projektu, ale klasyczne oprogramowanie Raspberry Pi NAS to openmediavault.

Jest darmowy, ma otwarte oprogramowanie i jest oparty na Debianie (podobnie jak Raspberry Pi OS). To sprawia, że jest to naprawdę idealna aplikacja do konfigurowania serwera NAS na dowolnej płycie Raspberry Pi.

Istnieje jednak kilka alternatywnych programów, takich jak NextcloudPi oraz Samba.

Kredyt: Dannii820.

Wniosek

No i proszę bardzo, Raspberry Pi Zero NAS. Dannii820 wspomniał w komentarzach na Reddicie, że pierwotnym pomysłem było stworzenie serwera NAS z modułem Compute Module 4. Ale to było podczas niedoboru i nie były one dostępne.

Oczywiście są one już dostępne (Można je kupić tutaj), a jeśli jesteś zainteresowany rozwijaniem tego projektu za pomocą Compute Module 4, z przyjemnością napiszę na temat serwer NAS CM4!

I oczywiście, jeśli chcesz zobaczyć więcej projektów Paragon, możesz po prostu kliknąć na ten przycisk:

Co zamierzasz zrobić ze swoim Raspberry Pi Zero NAS?

Wreszcie przenieść wszystkie pliki Dropbox do sieci lokalnej?

Pozostaw komentarz