Quo vadis, Raspberry Pi? Wywiady Ebena Uptona z 2022 roku

Eben Upton 2022 wywiady podsumowane

Rok 2022 jest szczególnym rokiem dla Raspberry Pi, ponieważ kończy 10 lat istnienia i pomyśleliśmy, że najwyższy czas porozmawiać o przyszłości Raspberry Pi, omawiając kilka najważniejszych wywiadów z Ebenem Uptonem.

Pozostaje też jednym z najbardziej niezwykłych lat w jego historii. Jeśli chciałbyś go dziś mieć, nie możesz go kupić po oficjalnych cenach chyba że przyleciałeś do Cambridge.

Przejrzałem wywiady udzielone przez Ebena Uptona, CEO Raspberry Pi Ltd., w mediach.

Oto kilka wniosków.

Dziesięcioletni film opublikowany przez Raspberry Pi dokumentujący ich historię, którego narratorem jest CEO Eben Upton.

O kwestiach związanych z łańcuchem dostaw w 2023 r.

"Myślę, że za rok, miejmy nadzieję, Raspberry Pi otrząśnie się z zalegających skutków pandemii COVID-19"

"Przeżywamy, w tej chwili, okres zakłóceń w łańcuchu dostaw, który rozpocząłby się pod koniec 2020 r., na początku 2021 r."

"Niestety, nieproporcjonalnie wpłynęło to na naszą zdolność do dostarczania Raspberry Pis do konsumentów. Więc miejmy nadzieję, że za rok ... jeśli osiągniemy jedną rzecz w ciągu najbliższych 12 miesięcy, to będzie to naprawienie tej sytuacji."

Źródło: Wywiad Ebena Uptona z Micro Center

"Zawsze są jakieś wyzwania. W tym roku będziemy mieli spadek wolumenu. W 2020 roku sprzedaliśmy 7 milionów Raspberry Pis, co było dziwnym rokiem, ale oczywiście rokiem bez ograniczeń. W zeszłym roku byliśmy ograniczani przez dostawy chipów - sprzedaliśmy ponownie 7 milionów, w środowisku, w którym spodziewałbym się sprzedaży 8 lub 9, może 9 lub 10. W tym roku będziemy mieli spadek. Będziemy mniejsi niż 7 milionów".

"Masz biznes, w którym popyt bardzo wyraźnie wzrasta, a jednocześnie zdolność do zaopatrzenia maleje. To jest dla nas bardzo bolesne".

Źródło: Cambridge Tech Podcast (20 listopada 2022)

Klienci przemysłowi na pierwszym miejscu

"Po stronie popytu mieliśmy tendencję do priorytetowego traktowania naszych klientów przemysłowych, ponieważ są to ludzie, którzy zainwestowali w naszą platformę".

"Potencjalnie, kiedy mówisz 'klienci przemysłowi', nie oznacza to międzynarodowych korporacji, może to oznaczać organizacje typu mom-and-pop, które mogą zbankrutować z powodu braku 50 Raspberry Pis".

"Mieliśmy tendencję do priorytetowego traktowania naszych klientów przemysłowych, naszych małych klientów przemysłowych. To dla nas bolesne, ponieważ postrzegamy siebie jako firmę skupioną na hobbystach."

Źródło: Cambridge Tech Podcast (20 listopada 2022)

Przewidywane zmiany w przyszłych Raspberry Pis

"Spodziewałbym się prawdopodobnie ciągłego wzrostu wydajności mocy obliczeniowej w perspektywie 5-10 lat. Musimy być w stanie zamieścić jakiś wzrost mocy przetwarzania urządzenia."

"Zawsze są nowe standardy, są nowe standardy graficzne, są nowe standardy wideo. Są nowe możliwości, których ludzie potrzebują, czy to jest uczenie maszynowe. Czy jest to przetwarzanie obrazu. Więc zawsze są nowe rzeczy do zrobienia. Myślę, że jest mało prawdopodobne, że Raspberry Pi przyjdzie wyglądać radykalnie inaczej."

"Mamy trzy czynniki formalne dla Raspberry Pi, mamy czynnik formalny Compute Module dla głębokiego embedded. Mamy klasyczny komputer jednopłytkowy, który stanowi zdecydowanie największą część naszego wolumenu, a następnie mamy czynnik formalny Pi 400."

"Czysto przemysłowy": Compute Module. Czysto konsumencki: produkty z serii 100. A potem komputer jednopłytkowy, który siedzi pośrodku i sprzedaje na oba rynki."

Źródło: Wywiad Ebena Uptona z Micro Center

Jak Eben postrzega Pi 400 po dwóch latach?

"Mam nadzieję, że nadal będziemy robić Pi 400s, które było dla nas prawdziwą niespodzianką. To była prawdziwa niespodzianka dla nas, mam na myśli to, że jest to miara rodzaju optymizmu nas, który trapił nas na początku 2020 roku."

"Wykonaliśmy ogromną ilość pracy finansowanej przez filantropów, aby dostać komputery Raspberry Pi w ręce pokrzywdzonych młodych ludzi w Wielkiej Brytanii, którzy byliby wysyłani do domu, aby uczyć się z domu, ale bez żadnych prawdziwych możliwości obliczeniowych.

"Raspberry Pi 400 wystartowało w listopadzie 2020 roku i pamiętam w kwietniu myśląc, człowieku, wysyłamy Raspberry Pi 4 do tych dzieci i myślimy, człowieku. te dzieci potrzebują Pi 400s".

"Pi 400 sprawdziły się w tego typu zastosowaniach, więc mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować robienie produktów z serii 100"

"Nie mogę sobie wyobrazić, że to naprawdę ewoluuje znacząco daleko, choć jako czynnik formalny".

Źródło: Wywiad Ebena Uptona z Micro Center

RP2040

"Przeszliśmy od bycia firmą, która bierze cudzy krzem i buduje wokół niego produkty, do firmy, która robi własny krzem, buduje wokół niego produkty, ale także sprzedaje ten krzem stronie trzeciej, więc mam nadzieję, że linia produktów Pico będzie kontynuowana.

"Widzieliśmy, częściowo przyspieszoną przez niedobór innych półprzewodników, eksplozję tego rodzaju wykwitów płyt firm trzecich zbudowanych wokół platformy RP2040. Więc to, na co liczę, to że ekosystem rośnie".

Źródło: Wywiad Ebena Uptona z Micro Center

O oficjalnym sklepie w Cambridge i sklepach pop-up

raspberry pi pop up store london
Pop-up store w Londynie w październiku 2022 r.

"Fajnie jest mieć sklep z różnych powodów. Oczywiście, może to być biznes. Można dzięki temu zarabiać pieniądze. Fajnie jest mieć fizyczne środowisko, do którego można zabrać dziennikarzy. Miałbyś ciekawszy przejaw działalności niż tylko farma kubików."

"Jest to środowisko, w którym można spotkać swoich użytkowników ... jak my, który ma dużą bazę zaawansowanych technicznie użytkowników. Jest to gdzieś dla nich przyjść, jeśli chcą interakcji z nami bezpośrednio, ale to również ... ma tendencję do przyciągania klientów, którzy nie są jeszcze sprzedawane na Raspberry Pi propozycji."

"Ludzie, którzy o tym słyszeli, mają jakieś wyobrażenie o tym, ale mogą chcieć z kimś porozmawiać, zanim wskoczą do środka".

"Spełnia wszystkie te cele z ewentualnym wyjątkiem zarabiania pieniędzy. Ale nie jest też zdesperowany. Myślę, że z biegiem czasu stracił trochę drobnych pieniędzy. W tym roku będzie rentowny, szczególnie pop-upy, które są bardzo dochodowe."

Źródło: Cambridge Tech Podcast (20 listopada 2022)

Przyszły rozwój Raspberry Pi

"Jesteśmy super wybredni, jeśli chodzi o ludzi, których zatrudniamy. Zatrudniamy tylko osoby, które są mądre i które nie są złymi ludźmi".

"Zawsze byliśmy zainteresowani tym, jak finansujemy przyszły wzrost biznesu, czy to jest finansowanie badań i rozwoju, czy to jest finansowanie zmian w naszym bilansie".

"Na początku byliśmy biznesem licencyjnym, to strony internetowe naszych licencjobiorców rozbiły się na początku (z powodu zbyt wielu osób chcących kupić Pis w tym samym czasie). My jesteśmy dużo bardziej biznesem bezpośrednim. Robimy produkty i sprzedajemy je na marżę."

"Zbadaliśmy wiele opcji [finansowania firmy]. Oczywiście rynki publiczne są jedną z nich. Rynki publiczne nie są obecnie przyjaznym miejscem, więc nie jest to na szczycie listy rzeczy do przemyślenia, ale nigdy nie mów nigdy."

Źródło: Cambridge Tech Podcast (20 listopada 2022)

Raspberry Pi Pico wyprodukowane w Kenii na rynek afrykański

Eben Upton w Nairobi, w Kenii. Zdjęcie autorstwa Raspberry Pi

Eben Upton napisał w tym wpisie na blogu że Raspberry Pi Picos będą produkowane w Nairobi w Kenii. Powiedział on,

"To, co tam znaleźliśmy, to najnowocześniejsza linia montażowa do montażu powierzchniowego, która w zasadzie może być wykorzystana do budowy niemal każdego produktu Raspberry Pi. Zaczynamy od Pico, naszego najmniejszego, najprostszego i najtańszego produktu, ale w odpowiednim czasie mamy nadzieję dodać inne, w tym Pico W i Zero 2 W,

"Podobnie jak w przypadku przeniesienia produkcji do Walii, jest to szczęśliwy zbieg interesów i chęć wsparcia produkcji elektronicznej w kraju, na którym bardzo nam zależy. Sprowadzając do Kenii części, a nie gotowe wyroby, płacimy niższe cła importowe i korzystamy z innych zachęt rządowych; a składując komponenty lokalnie, będziemy mogli szybciej reagować na szybko rosnący popyt na nasze produkty we wschodniej Afryce."

Źródło: Blog o Raspberry Pi

Więcej pamięci RAM dla Zero 2 W?

"Więcej pamięci RAM to zdecydowanie coś, co chcielibyśmy zobaczyć jako opcję w przyszłym następcy Zero 2W, ale to trochę daleko".

Źródło: Wywiad z Ebenem Uptonem

SBC z wbudowanym eMMC?

"Raspberry Pi SBC z pokładowym eMMC to częsta prośba: Myślę, że uczciwie jest powiedzieć, że zrobilibyśmy go teraz, gdybyśmy nie byli w sytuacji ograniczeń na obecnych produktach, i prawdopodobnie wrócimy do tego pomysłu później w 2023 roku."

Źródło: Wywiad z Ebenem Uptonem


Eben Upton również otrzymał stypendium honorowe Narodowego Muzeum Informatyki. Honorowe stypendium National Museum of Computing uznaje "wybitny wkład w historię i ciągły rozwój informatyki".

Pozostaw komentarz