Wszystko o Raspberry Pi Zero 2 W

Raspberry Pi Zero 2 W w pigułce

Do tej pory sprzedano prawie 4 miliony Pi Zeros - czas na odświeżenie serii!

Nowy Raspberry Pi Zero 2 W to znaczący upgrade w stosunku do poprzedniej generacji Pi Zero.

Najważniejszą zmianą jest potężna aktualizacja procesora. Pi Zero 2 W wykorzystuje ten sam SoC BCM2710A1, który jest używany w Raspberry Pi 3. Daje to około pięciokrotnie wyższą wydajność - przy użyciu wszystkich czterech rdzeni.

System operacyjny Raspberry Pi uruchamia się trzy razy szybciej. I ogólnie jest znacznie szybszy niż poprzednia generacja Pi Zero.

Niestety, pamięć RAM została ograniczona do 512 MB z powodu ograniczeń technicznych. To poważnie utrudnia przeglądanie stron internetowych na Zero 2 W. YouTube nie jest teraz przyjemnym doświadczeniem i może spowodować awarię Chromium.

To powiedziawszy, w cenie $ 15 US (+ podatki), jest to wspaniały mały produkt. I jest przydatny w wielu projektach (yay, retro-gaming!). Możesz także zachować wszystkie akcesoria, które już kupiłeś dla Pi Zero W: są one (w większości) kompatybilne.

Czytaj dalej, aby poznać wszystkie szczegóły i powody tych wyborów technologicznych. Dowiedz się, co możesz, a czego nie możesz zrobić z nowym dodatkiem do rodziny Raspberry Pi. Sprawdź również naszą sekcję FAQ, aby uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania. (Tak, można podkręcać Zero 2).

Stworzyłem dogłębne wideo przeglądu Raspberry Pi Zero 2 W, jego możliwych zastosowań i problemów - w tym obejścia i tuning wskazówek. Sprawdź to:

Pi Zero 2 W dogłębna recenzja + Twoja szansa na wygranie darmowego Raspberry Pi Zero 2 W

Spis treści

Spis treści ukryj
20 Pi Zero 2 W FAQ

Specyfikacja Raspberry Pi Zero 2 W

Przyjrzyjmy się najpierw specyfikacji nowego Pi Zero:

BCM2710A1 SoC

 • Czterordzeniowy, 64-bitowy procesor ARM Cortex-A53 1 GHz
 • Procesor graficzny VideoCore IV

RAM

 • 512MB LPDDR2 SDRAM

Łączność bezprzewodowa

 • Bezprzewodowa sieć LAN 802.11 b/g/n (tylko 2,4 GHz)
 • Bluetooth 4.2 / Bluetooth Low Energy (BLE)

Interfejsy

 • gniazdo kart microSD
 • port miniHDMI
 • 1 x port USB 2.0 OTG
 • port zasilania microUSB
 • Zgodna z HAT 40-pinowa stopka nagłówka GPIO
 • Kompozytowe wideo przez wlutowane punkty testowe
 • Złącze kamery CSI-2

Misc

 • Wtyczka resetująca przez lutowany punkt testowy
 • Wymiary: 65mm x 30mm x (5.2mm maksymalna wysokość z)
 • Waga: 10g
 • Wyprodukowano w Wielkiej Brytanii (GB)

Podobnie jak poprzednia generacja Pi Zero, "podstawowy" Pi Zero 2W nie zawiera wstępnie wylutowanego złącza. Ma to na celu obniżenie kosztów produkcji. Różni sprzedawcy, w tym nasz własny siostrzany sklep buyzero.de, oferują Pi Zero 2 WH rozwiązanie.

Wymiary Raspberry Pi Zero 2

Wymiary z nagłówkiem: 65 mm x 30 mm x 12 mm

Z walizką FLIRC: 74mm x 36mm x 13mm

I z oficjalnym etui: 79mm x 38mm x 15mm

Uwaga: dane te nie obejmują karty micro SD. Karta micro SD zwiększa długość płyty o 2 mm (65 mm -> 67 mm).

Realistycznie rzecz biorąc, te wymiary Pi Zero 2 są osiągalne tylko wtedy, gdy nic z nim nie robisz. 

Jeśli Twój rzeczywisty przypadek użycia wymaga podłączenia kabla HDMI, możesz spodziewać się podwojenia szerokości płytki. 

Co najmniej, będziesz musiał wziąć pod uwagę microUSB, które będzie zasilać płytę. O ile nie chcesz dokonywać modyfikacji sprzętowych, nie ma możliwości obejścia tego problemu.

Płytka plus micro USB*: 65mm x 65mm x 5.2mm

Płyta plus HDMI podłączone: 65 x 70mm x 5.2mm

* Używa oficjalnej ładowarki Raspberry Pi micro USB

Czyli co nowego, co innego niż Raspberry Pi Zero W? I dlaczego ma to dla mnie znaczenie?

TL;DR

Najważniejszą nowością jest szybszy procesor.

Eben Upton twierdzi, że Pi Zero 2 W ma około 80 % wydajności Raspberry Pi 3B. Używając wszystkich rdzeni, jest około pięć razy szybszy niż Pi Zero W. Wydajność pojedynczego rdzenia jest około 40 % wyższa.

Wydajność procesora jest z grubsza porównywalna z systemami opartymi na architekturze x86 z ery ok. 2005 do 2010 roku - na przykład wczesnego Pentium 4. 

Z drugiej strony, Raspberry Pi Zero 2W jest tylko o połowę szybszy od Raspberry Pi 4. Dlatego też pozostanie preferowanym wyborem Raspberry Pi do zastosowań stacjonarnych. 

Raspberry Pi Zero 2 W vs Raspberry Pi Zero W

Jeśli szukasz bezpośredniego porównania Raspberry Pi Zero 2 W vs. Raspberry Pi Zero (poprzednia generacja), jesteś we właściwym miejscu!

Porównanie Raspberry Pi Zero 2 W vs Zero W
 Zero WZero 2 WWerdykt
Opakowanie (krzem)BCM2835 (BCM2708)RP3A0-AU (BCM2710A1)Zero2W ma na sobie logo Raspberry Pi
CPUARM1176JZF-S (jeden rdzeń)Cortex-A53 (cztery rdzenie)5 x szybciej
40 % szybsza wydajność pojedynczego rdzenia
Możliwości procesoraobsługiwany tylko 32-bitowy zestaw instrukcji
ARMv6 ISA
Możliwość pracy w trybie 32-bitowym i 64-bitowym
Obsługa ARMv7 + ARMv8-A
Częstotliwość procesora1 GHz, jest już "podkręcony"1 GHz, możliwość podkręcenia do 1,2 GHz+Użyj dobrego chłodzenia podczas podkręcania
GPUVideoCore IVVideoCore IVWyjście wideo FullHD 1920x1080p i dekodowanie H.264
RAM512 MB (LPDDR2), technologia PoP512 MB (LPDDR2), jako część SiPTa sama wielkość: Ograniczenia technologiczne / cenowe
WLAN802.11 b/g/n (BCM43438)802.11b/g/nOba tylko 2,4 GHz
BluetoothBluetooth 4.1 / BLE (BCM43438)Bluetooth 4.2 / BLE (Bluetooth Low Energy)  BLE jest 2,5 razy szybsze dla Zero 2 W
Port HDMIMini-HDMI Typ CMini-HDMI Typ C 
Port USBUSB OTG microUSBUSB OTG microUSBMożliwość podłączenia urządzenia USB / hosta USB
Kompozytowe wideoJako nieopublikowany nagłówekJako lutowniczy punkt kontrolny 
Bolec resetującyJako nieopublikowany nagłówekJako lutowniczy punkt kontrolny 
Port kameryZerowy port MIPI CSIZerowy port MIPI CSIOba wymagają kabla adaptera do standardowej formy Raspberry Pi
Zużycie energiiMaks. 1,5 W (0,3 A)Max. 3W (0.6 A) 
ZasilaniemicroUSBmicroUSB 
 różne różnice  zaawansowane rozpraszanie ciepła przez warstwę miedzi dla większej wydajności 
 współczynnik kształtu Zerowy współczynnik kształtu (65 mm × 30 mm) Zerowy współczynnik kształtu (65 mm × 30 mm)większość obudów i akcesoriów powinna być kompatybilna
Tabela porównawcza Raspberry Pi Zero vs Zero 2

Uwaga: dane dotyczące zużycia energii różnią się znacznie z powodu różnych źródeł danych.

Ref:

Dyskusja na temat szczegółów technicznych Raspberry Pi Zero 2 W

BCM2710A1 SoC (BCM2710)

Broadcom BCM2710A1 jest "rdzeniem" Raspberry Pi Zero 2W. Jest to SoC (System on a chip). Oznacza to, że integruje wiele komponentów komputerowych, które są oddzielone w "większych" komputerach. Na przykład, komputer stacjonarny może mieć dyskretny GPU / karta graficzna, northbridge / southbridge chip i oddzielny procesor. W przypadku Broadcom BCM2710 wszystkie te elementy są zintegrowane w jednym układzie (jak w układzie krzemowym).

Głównymi częściami BCM2710A1 są:

 • Czterordzeniowy, 64-bitowy procesor ARM Cortex-A53 1 GHz
 • Procesor graficzny VideoCore IV
 • Interfejs GPIO (obsługujący SPI, I2C, UART, GPIO, PWM)
 • Szeregowy interfejs kamery MIPI CSI-2
 • MIPI DSI (Display Serial Interface) nie narażony na Pi Zero W2!
 • USB 2.0 PHY

Procesor Cortex-A53 jest jednym z dwóch pierwszych mikroarchitektur obsługujących 64-bitowy zestaw instrukcji ARMv8-A. Ciekawostka: Zaprojektowano go w Cambridge i ogłoszono w 2012 roku (kiedy pojawiło się pierwsze Pi). Dzięki temu nowe Pi Zero 2 W może obsługiwać 64-bitowe systemy operacyjne (np. Raspberry Pi OS w 64 bitach). Więcej informacji na ten temat znajduje się poniżej.

Uwaga: A1 to "stepping" tego konkretnego SoC (rewizja - trochę jak "numer wersji oprogramowania"). BCM2710 to nazwa samej matrycy krzemowej.

BCM2710A1 wykorzystuje węzeł technologiczny 40 nm (w przeciwieństwie do węzła 28 nm, z którego korzystają Pi 4 i Pi 400). 40nm zużywa więcej energii w porównaniu do 28nm (lub zapewnia mniejszą wydajność w tym samym zakresie mocy). Jednak koszt przeniesienia projektu SoC do 28 nm byłby zaporowy, a koszt korzystania z SoC Pi 4 byłby prawdopodobnie zbyt wysoki.

Gdy jest on opakowany w sposób, w jaki jest używany w Pi 3 (lub nowszych wersjach Raspberry Pi 2), jest znany jako BCM2837.

Opakowanie BCM2837 wykorzystuje na przykład specjalny rozpraszacz ciepła i metalową pokrywę. W porównaniu do Raspberry Pi 3, SoC Pi Zero 2 jest nieco niżej taktowany zegarem 1 GHz zamiast 1,2 GHz.

Procesor graficzny (VideoCore 4) w Pi Zero 2 obsługuje następujące funkcje:

 • Dekodowanie H.264, MPEG-4 (1080p30); kodowanie H.264 (1080p30)
 • Grafika OpenGL ES 1.1, 2.0

Czytaj więcej

RP3A0-AU - za kulisami nowego układu

RP3A0-AU 2041 200826 - nie, 2041 nie jest "nową wersją RP2040" - przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się więcej, co to oznacza

To jest Raspberry Pi custom-designed chip package, który integruje RAM i SoC BCM2710A1 . RP3A0-AU posiada logo Raspberry Pi na wierzchu. To czyni go drugim produktem, po Raspberry Pi Pico (i RP2040), który nosi logo Raspberry Pi.

To bardzo nietypowe rozwiązanie problemu. I ścieżka, którą Raspberry Pi wybrało, aby stworzyć drugą generację swojej popularnej linii Pi Zero.

Głównym problemem jest przestrzeń. W "większych" Raspberry Pis, począwszy od Raspberry Pi 2 i oczywiście włączając w to nowoczesne Raspberry Pi 4 i Pi 400, pamięć RAM i SoC (CPU + GPU) są oddzielnymi układami na płytce. W przypadku Pi 4, pamięć RAM znajduje się na górze płytki PCB. W przypadku Pi 3B+ / Pi 3B / Pi 2, znajduje się ona z tyłu płytki PCB.

Oszczędność kosztów

W przypadku Zero 2W nie jest to możliwe. Płytka jest zbyt mała, aby umieścić układ pamięci RAM obok procesora. Teoretycznie możliwe byłoby umieszczenie go z tyłu płyty, ale wymagałoby to bardziej skomplikowanego montażu. A to podniosłoby koszty produkcji.

To jeden z sekretów Zero 2W: utrzymanie kosztów produkcji na niskim poziomie nie posiada żadnych komponentów THT (= through hole technology) (jak 40-pinowy header). Dodatkowo posiada wszystkie komponenty w technologii SMD (montaż powierzchniowy) po jednej stronie płytki.

Dlatego trzeba było znaleźć rozwiązanie z pamięcią RAM na górze SoC.

PoP: Rozwiązanie Pi Zero

PoP (package-on-package) to rozwiązanie, z którego korzystał Pi Zero. To lutowane dwa oddzielne chipy na siebie.

Niestety, ze względu na inny rozmiar SoC BCM2710 nie było to możliwe w przypadku Zero2. BCM2710 nie mieści się we wgłębieniu pomiędzy kulkami topowego pakietu SDRAM.

SiP: rozwiązanie RPi Zero 2 (= RP3A0-CU)

Pi Zero 2 wykorzystuje tak zwany SiP (system-in-package), który nazywa się - niespodzianka - RP3A0-CU!

W przeciwieństwie do SoC (system on a chip), wewnątrz tego pakietu chipów (co faktycznie widzimy jako "chip" z logo Raspberry Pi na górze) znajduje się wiele chipów, które składają się na system komputerowy, zintegrowany w jednym chipie. Stąd też tego typu rozwiązanie nosi nazwę "System w pakiecie". Pomysł ten nie jest nowy - w rzeczywistości napędzał oryginalny prototyp Raspberry Pi, który został zademonstrowany w 2011 roku (w tym przypadku z BCM2763)! Rzuć okiem na ten wpis na blogu Raspberry Pi aby zobaczyć jego zdjęcie.

Simon Martin, inżynier z Raspberry Pi, zaprojektował zarówno samą płytkę Zero 2 W, jak i pakiet układów RP3A0.

Pakiet chipów RP3A0 łączy w sobie kość BCM2710A1 (jak w "silicon die") - SoC, który zasila również Pi 3 - oraz kość 4Gbit Micron LPDDR2. Zawiera również kondensatory odsprzęgające, które są niezbędne do wygładzenia napięcia zasilania rdzenia. Interpozytor oddziela dwie matryce (RAM i SoC), a plastikowa obudowa chroni zawartość chipu i maleńkie wiązania kablowe przed światem zewnętrznym.

Oznaczenie "AU" w nazwie RP3A0-AU oznacza, że w pakiecie zastosowano złote druty wiązań. W poprzedniej próbce przedprodukcyjnej zastosowano miedziane druty - złote druty zostały ostatecznie wybrane przez Raspbery Pi w celu zwiększenia długoterminowej niezawodności produktu.

Zabawny fakt: Simon Martin zaprojektował również pakiet BCM2763, który umożliwił powstanie oryginalnego prototypu Raspberry Pi w 2011 roku. Jest on także projektantem Raspberry Pi 400, oficjalnej myszy i klawiatury Raspberry Pi oraz kamery wysokiej jakości (HQ Camera).

Zabawny fakt 2: Simon Martin dołączył logo Raspberry Pi w niskiej rozdzielczości jako część pakietu ball-out. Zajrzyj do wpisu na blogu Raspberry PI aby go zobaczyć.

Oznaczenia RP3A0-AU

 • RP3 to nazwa pakietu
 • A0 oznacza, że jest to pierwsza wersja tej części
 • AU oznacza, że przewody łączące są złote (RP3A0-CU byłoby częścią z miedzianymi przewodami łączącymi)

Czterocyfrowy kod jest datą produkcji, wyrażoną jako rok i numer tygodnia.

2041 oznaczałby 41 tydzień roku 2020. - nie jest to następca RP2040 🙂 (lista różnic pomiędzy RP2040 a RP3A0 znajduje się poniżej).

Sześciocyfrowy kod to data zamówienia, wyrażona jako RRMMDD.

RP3A0 vs RP2040

 • RP3A0 to pakiet scalony, który integruje komponent SoC zaprojektowany przez Broadcom oraz pamięć RAM.

 • RP2040 jest w całości zaprojektowany przez wewnętrzny zespół projektantów Raspberry Pi (chociaż używają oni ARM IP dla rdzeni Cortex M0, podobnie jak Broadcom, który używa ARM CPU Cores)

 • RP3A0 jest komponentem komputerowym dla komputerów stacjonarnych, zdolnym do uruchamiania nowoczesnych systemów operacyjnych (takich jak Linux), podczas gdy RP2040 jest mikrokontrolerem przeznaczonym do zastosowań wbudowanych. RP2040 będzie znacznie lepszym wyborem w przypadku ograniczonego budżetu mocy, niższych wymagań obliczeniowych, całkowitej kontroli nad kodem wykonywanym na chipie oraz twardych wymagań czasu rzeczywistego.

 • RP3A0 nie jest dostępny jako komponent dla innych klientów, RP2040 może być kupiony i zintegrowany z Twoimi własnymi projektami. Jeśli chcesz użyć RP3A0 będziesz musiał oprzeć swój projekt o Pi Zero 2W. Możemy w tym pomóc, skontaktuj się z nami jeśli chcesz go używać w wbudowanych aplikacjach przemysłowych.

Zarządzanie termiczne

Cztery rdzenie Cortex-A53 układu BCM2710A1, gdy pracują na pełnych obrotach, generują więcej ciepła niż pojedynczy rdzeń ARM1176JZF-S w Raspberry Pi Zero.

Raspberry Pi wykorzystuje specjalną grubą wewnętrzną warstwę miedzi w nowszych modelach Raspberry Pi (w tym Raspberry Pi 4 i Raspberry Pi 3B+), aby umożliwić szybsze i bardziej równomierne rozpraszanie ciepła na całej powierzchni płyty. Tak było również w przypadku Pi Zero 2.

Ta warstwa miedzi jest również głównym powodem, że Pi Zero 2 W zegary w 10 g zamiast 9 g jak poprzedni Zero - kiedy trzymasz je w rękach, można zauważyć różnicę w wadze.

Miedź jest sposobem, aby uzyskać więcej z Zero 2 W - rdzenie procesora mogą pracować dłużej bez throttlingu. Raspberry Pi wprowadzenie produktu blogpost wspomina, że Zero 2 W może uruchomić LINPACK stress test w nieskończoność bez throttlingu.

RAM

 • 512MB LPDDR2 RAM (firmy Micron) = 4Gbit

Niestety, nie ma możliwości rozbudowy pamięci RAM. To jest główne ograniczenie Zero 2 W.

W układzie RP3A0 SiP nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić dwie krzemowe kości RAM obok siebie, a układanie ich jedna na drugiej spowodowałoby zaporowy wzrost kosztów. (I oczywiście, więcej pamięci RAM jest również droższe).

W chwili obecnej wydaje się, że mało prawdopodobne że kiedykolwiek pojawi się Pi Zero 2W o pojemności 1 GB. Ale Raspberry Pi było już znane z dostarczania kreatywnych i nieoczekiwanych rozwiązań!

Łączność bezprzewodowa

 • Bezprzewodowa sieć LAN 802.11 b/g/n (tylko 2,4 GHz)
 • Bluetooth 4.2 / Bluetooth Low Energy (BLE)

Chip WLAN / BT został ulepszony i jest teraz umieszczony wewnątrz metalowej osłony. Jest to ważna cecha dla klientów przemysłowych (patrz poniżej).

Uwaga: seria Pi Zero 2, jak poprzednio, nie obsługuje sieci przewodowej (Ethernet) "po wyjęciu z pudełka". Można dodać dongle USB 2.0, aby uzyskać Ethernet, lub HAT (przy użyciu SPI nie będzie ograniczona przepustowość sieci, jednak).

Interfejsy

 • gniazdo kart microSD
 • port miniHDMI
 • Port USB 2.0 OTG
 • port zasilania microUSB
 • 40-pinowe złącze GPIO kompatybilne z HAT
 • Kompozytowe wideo przez wlutowane punkty testowe
 • Złącze kamery CSI

W porównaniu do "dużego" Pi, najprawdopodobniej będziesz potrzebował kilku adapterów, aby móc używać Zero 2 W. Są one kompatybilne z poprzednikami (Pi Zero / Pi Zero W):

 • przejściówka z miniHDMI na HDMI
 • Adapter micro-USB na USB Typ-A OTG
 • kabel adaptera kamery (ze względu na mniejszą powierzchnię złącza na Zero 2)

Misc

 • Wtyczka resetująca przez lutowany punkt testowy

Ze względu na ograniczenia przestrzenne, kompozytowe piny wideo i reset, które wcześniej były dostępne jako niezasilany header, zostały przeniesione do lutowanych punktów testowych.

Przesunęły się również inne punkty testowe lutów - niektóre egzotyczne akcesoria, które zależały od tych punktów testowych w określonym miejscu, mogą już nie działać z Zero 2 W.

Raspberry Pi Zero 2 W benchmarki

W teście Sysbench Pi Zero 2 W działa około pięć razy szybciej. Uwaga ten wzrost wydajności będzie wymagać aplikacji, aby być w stanie korzystać z wszystkich rdzeni jednocześnie. Nie wszystkie aplikacje są do tego zdolne.

Zużycie energii Raspberry Pi Zero 2 W

Pobór mocy na biegu jałowym Zero 2 jest podobny do Zero W (około 0,7 W). Pod obciążeniem jednak może wzrosnąć do 3 W. (W porównaniu z Pi 4 przy prawie 7 watach jest to wciąż dość ekonomiczne). Zero W, pod obciążeniem, pobierałby około 1,7 W maksimum.

Możesz skorzystać z naszego kalkulator kosztów energii aby oszacować koszty eksploatacji Pi zero 2 W 24/7 w Twoim kraju.

Strona Sysbench Github

Referencje

Pi Zero 2 W i kompatybilność

Nasze zdjęcie przedstawia Pi Zero 2 W wewnątrz oryginalnej obudowy Raspberry Pi Zero, z oryginalną klawiaturą i myszką Raspberry Pi, adapterami miniHDMI i USB OTG oraz kubkiem wypełnionym pysznym napojem

Prawie wszystkie akcesoria dla poprzedniej serii Raspberry Pi Zero powinny działać z Pi Zero 2W. Dzieje się tak dzięki temu, że jest on kompatybilny pod względem formy i stara się zachować ten sam układ wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Na przykład, piny GPIO są w pozycji, w której można się ich spodziewać na każdym Raspberry Pi.

Raspberry Pi Zero 2 W Obudowy

Przetestowaliśmy FLIRC Sprawa zeropasuje idealnie. Strona oryginalne etui Raspberry Pi Zero robi to również.

Nie testowałem obudowy Pi Zero W firmy Pimoroni, ale spodziewam się, że będzie ona aktualizacja do nowej obudowy, ponieważ Pimoroni zazwyczaj projektuje warstwy, które są idealnie dopasowane do układów scalonych i komponentów na płytkach Raspberry Pi, a te miały kilka małych zmian w Zero 2 - na przykład, układ WLAN jest teraz wewnątrz metalowej osłony, co dodaje trochę wysokości.

Skomentuj poniżej inne przypadki i ich kompatybilność, a ja będę aktualizować ten post.

adapter microUSB OTG, adapter miniHDMI

Te niezbędne akcesoria Raspberry Pi dobrze pasują.

Wskazówka oryginalna klawiatura Raspberry Pi Podwaja się jako koncentrator USB, więc można zrobić z jednego portu USB Pi Zero 2 ma.

Kabel adaptera kamery

Tak jak w Pi Zero v1.3 i Pi Zero W, Zero 2 W obsługuje kamerę - ale potrzebujesz kabel adaptera. Ten sam kabel adaptera będzie działać dla Pi Zero W.

Specjalistyczny sprzęt Pi Zero

Ponieważ lutowane punkty testowe zostały przeniesione, a RUN i TV Headers zamienione na punkty testowe na tylnej stronie PCB (z powodu ograniczeń przestrzennych), niektóre specjalistyczne urządzenia, które polegały na pozycji tych punktów testowych mogą nie działać. Skomentuj poniżej swoje doświadczenia, a ja dodam je do tego blogposta.

Jakie są zalety Raspberry Pi Zero 2 W?

 • USB OTG -> może być używany jako gadżet USB (jako urządzenie USB, a nie tylko host).
 • wyższa wydajność
 • niewielki rozmiar i waga (w porównaniu z większymi Pisami, takimi jak Pi 4)

Jakie są ograniczenia Raspberry Pi Zero 2 W?

 • Pamięć RAM bardzo ograniczona-> Chrome zawiesza się-> YouTube i inne aplikacje, wiele kart
 • Brak Ethernetu (jak w serii Zero poprzednio)
 • Obecnie trzeba samemu lutować nagłówki, Pi Zero 2 WH dostępne na stronie buyzero.de
 • Punkty testowe dla gniazda RUN i wyjścia TV composite
 • Brak analogowego wyjścia audio
 • tylko jedno wyjście HDMI - jeśli potrzebujesz dwóch, użyj Raspberry Pi 4
 • brak Display Port (jak w większym Pisie)
 • aparat wymaga kabla adaptera
 • brak wyjścia HDMI 4K (użyj Pi 4, jeśli tego potrzebujesz)

Co mogę zrobić z Pi Zero 2 W? (Przykładowe aplikacje)

Raspberry Pi Zero 2W nie jest powszechnie używany jako komputer stacjonarny. Raspberry Pi 4, lub Pi 400 będzie lepszym wyborem do tego celu.

Aplikacje wyświetlające przy użyciu Pi Zero:

 • Urządzenia ścienne IoT
 • Wskaźniki na pulpit (np. tickery giełdowe Bitcoin z wyświetlaczami ePaper)
 • Digital signage w sklepach i muzeach

Inne zastosowania:

Raspberry Pi Zero 2 W Rozwiązywanie problemów

Raspberry Pi Zero 2 W dioda zasilania nie świeci się

To jest bardzo Ważne jest, aby zauważyć, że Raspberry Pi Zero2 W różni się pod tym względem od innych (większych) płyt Raspberry Pi.

Podczas gdy większe płytki (na przykład Raspberry Pi 4) zapalają diodę LED, gdy tylko Raspberry Pi jest zasilane, Zero 2W dioda LED zaświeci się tylko wtedy, gdy uda się uruchomić komputer.. Dlatego możesz nie mieć wadliwego Raspberry Pi Zero 2 W. Może to być raczej niewłaściwy obraz systemu operacyjnego.

Proszę spróbować wykonać następujące czynności, aby rozwiązać ten problem:

 1. upewnić się, że zasilacz dostarcza energię do Zero 2 W - na przykład poprzez podłączenie go do innego Raspberry Pi lub do smartfona. (Ponownie: dioda LED na Pi Zero 2 może pozostać wyłączona, nawet jeśli zasilacz i Zero 2 są w porządku)
 2. Jeśli to możliwe, spróbuj użyć innej karty microSD. Użyj świeżej instalacji najnowszej wersji Raspberry Pi OS
 3. dwukrotnie sprawdzić, czy używasz świeżej instalacji! (tylko ostatnie wydania Raspberry Pi OS będzie uruchomić), również sprawdzić kartę microSD na innym pi, jeśli to możliwe.
 4. spróbuj zasilić Zero 2 W przez port danych microUSB zamiast portu "PWR" (tak, jest to możliwe, że jeden z portów jest uszkodzony - miałem ten problem na jednym Pi Zero W i byłem w stanie uratować go w ten sposób)
 5. sprawdzić czy jest wyjście HDMI pomimo wyłączenia diody LED (można ją wyłączyć np. programowo)

Jeśli wykonałeś powyższe kroki, a dioda LED zasilania nadal pozostaje wyłączona i nie ma wyjścia HDMI, Pi Zero 2 W jest prawdopodobnie uszkodzony.

Spróbuj jednak zmienić system operacyjny. Miałem klienta, który zgłosił, że Zero 2 W był wadliwy, a kiedy sprawdził, okazało się, że problemem był jego system (MotionEye OS).

Raspberry Pi Zero 2 W nie uruchamia się

Jak każda nowa płytka Raspberry Pi, Zero 2 W wymaga do uruchomienia najnowszej wersji Raspberry Pi OS.

Jeśli korzystasz z innego systemu operacyjnego (np. Ubunt lub Motioneye OS), być może nie obsługuje on jeszcze Zero 2W. W takim przypadku najprawdopodobniej problemy z uruchomieniem systemu będą objawiać się brakiem świecenia diody LED Zero 2W.

TL;DR Zawsze testuj przy świeżej instalacji Raspberry Pi OSnajlepiej na nowej karcie microSD.

Raspberry Pi Zero 2 W zawiesza się / jest zawodny

możliwa przyczyna: słabe zasilanie

Najczęściej winowajcą jest zasilacz: należy spróbować oficjalny zasilacz Raspberry Pi 2,5 A.

PiDoctor z PiCockpit może również pomóc w zdiagnozowaniu tego konkretnego problemu (szukasz informacji o "undervoltage").

możliwa przyczyna: problematyczne ustawienia overclockingu

Jeśli podkręcałeś Pi Zero 2 W (instrukcje na ten temat znajdziesz w sekcji "Tuning Zero 2 W"), spróbuj zmniejszyć ustawienia podkręcania, aby znaleźć stabilne rozwiązanie.

Zero 2 W Połączenie WiFi jest złe

Spróbuj przesunąć Zero 2 W i zmienić jego orientację w przestrzeni. Jak w przypadku każdej anteny, może być lepszy odbiór, jeśli jej orientacja jest lepiej dopasowana do orientacji anteny routera.

Dostrajanie Pi Zero 2 W

Użyj obudowy FLIRC, aby uzyskać optymalną wydajność Zero 2 W. Przeczytaj więcej poniżej

Pro tip: rozwijaj projekt na Pi 4 i wymień go na Zero 2W, gdy będzie gotowy

Raspberry Pi 4 ma moc obliczeniową klasy desktop. I będzie w stanie uruchamiać przeglądarki internetowe bez kłopotania się z przestrzenią wymiany (patrz poniżej).

W związku z tym, jeśli budujesz projekt Raspberry Pi, zalecamy najpierw utworzenie go przy użyciu Pi 4. Gdy już zadziała, wystarczy włożyć kartę micro SD do Pi Zero 2W. Dzięki doskonałej kompatybilności między różnymi płytami Raspberry Pi, powinieneś być w stanie to zrobić.

A potem możesz spłukać i powtórzyć dla przyszłych projektów - w ten sposób będziesz mieć przyzwoicie szybkie Raspberry Pi do swoich projektów IoT. Nie wymagają one wszystkiego, co jest w stanie dać Pi 4 i nie będą spowalniane podczas opracowywania projektów.

Zamiana miejsc

Jest to tajna wskazówka dla poprawy wydajności szczególnie przeglądarek internetowych na Raspberry Pi Zero 2 W. Przeglądarki internetowe, takie jak Chromium (części open source przeglądarki Google Chrome) są notorycznie głodny pamięci. 512 MB z Zero 2 W są szybko nasycone, również pamiętając, że ta pamięć jest dzielona z jednostką graficzną, więc tylko około 450 MB faktycznie są dostępne na większości systemów do Raspberry Pi OS.

Podczas gdy swap nie jest tak szybki jak RAM, a także nieco obciążający dla karty microSD, pozwoli on na działanie pewnych rzeczy, które wcześniej uległyby awarii lub zamrożeniu.

Domyślny rozmiar swapu wynosi 100 MB. To za mało, aby zadowolić przeglądarki internetowe. Zwiększymy go do 2 GB.

.

Zamknij wszystkie otwarte aplikacje, otwórz terminal (mała czarna ikona obok ikony przeglądarki internetowej).

Wykonaj następujące polecenia, aby tymczasowo wyłączyć swap i edytować plik konfiguracyjny swap:

sudo dphys-swapfile swapoff
sudo nano /etc/dphys-swapfile

Poszukaj wiersza, który mówi CONF_SWAPSIZE=100

Zmień ją na żądany rozmiar swapu. Ustaw na 2048, aby zwiększyć do 2 GB, lub zmień na dowolną inną wartość MB, którą chcesz:

CONF_SWAPSIZE=2048

Zapisz plik (Ctrl + O) i wyjdź z nano (Ctrl + X).

Teraz wykonaj następujące polecenia, aby zainicjować plik wymiany na Twoim Zero 2 i ponownie uruchomić wymianę:

sudo dphys-swapfile setup
sudo dphys-swapfile swapon

Nie trzeba restartować komputera. Teraz Chromium powinno działać lepiej z wieloma kartami.

Należy pamiętać, że swap używa karty microSD - ponieważ dużo danych jest zapisywanych i odczytywanych z karty SD w ten sposób, zużycie jest większe. Jest to cena, którą płacisz za rozszerzenie pamięci RAM.

Inną ceną, jaką płacisz, jest to, że aplikacje będą działać wolniej, gdy rzeczywista pamięć RAM na Pi zostanie nasycona, ponieważ dostęp do pamięci RAM jest znacznie szybszy niż dostęp do karty microSD.

Kudos to neblio za dostarczenie instrukcji.

Brak sprawy lub FLIRC Sprawa zerowa

Plastikowa obudowa, taka jak oryginalna obudowa Raspberry Pi Zero, stanie się barierą cieplną i skutecznie dławi Raspberry Pi Zero 2W powyżej pewnego poziomu wydajności. Podczas gdy powinno to być całkowicie w porządku dla aplikacji, które nie wymagają wiele od Zero 2, takich jak bycie IoT relay-node dla urządzeń Bluetooth, lub prosty digital signage (odtwarzanie wideo), dla bardziej wymagających aplikacji zalecamy użycie Zero 2 W bez obudowy, lub nawet lepiej, z specjalnie zaprojektowaną obudową.

Obudowa FLIRC Zero działa jak duży radiator, pozwalając SiP (System-in-Package) Twojego Pi na rozpraszanie energii. Jak być może wiesz, Pi będzie dławić swoje rdzenie ARM, jeśli pewien próg temperatury jest osiągnięty. Dzięki obudowie FLIRC Zero można uniknąć tego dławienia i uzyskać solidną, trwałą wydajność.

W dodatku wygląda to dość schludnie 🙂

Obudowa FLIRC Zero pozwala na uruchomienie kabel adaptera kamery przez szczelinę w obudowie, a także aby zdjąć plastikową pokrywę w celu uzyskania dostępu do portu GPIO twojego Zero 2W.

Etui FLIRC Zero można kupić w naszym sklepie partnerskim buyzero.de tutaj:

Nasz film pokazuje, jak zamontować Pi Zero 2 W wewnątrz obudowy FLIRC:

Overclocking

Udało mi się podkręcić Raspberry Pi Zero 2 W o 30 % do 1,3 GHz. Daje to 30 % dodatkowej mocy w zasadzie za darmo na nowym Pi! Co jest bardzo mile widziane w aplikacjach do przeglądania stron internetowych.

Twój przebieg może się różnić - nie wszystkie RP3A0 są tworzone tak samo, a niektóre mogą nie być w stanie przejść tak wysoko (ze względu na drobne różnice produkcyjne w krzemie). 1,2 GHz powinno być całkiem bezpiecznym zakładem z większością Pi Zero 2 SoCs, chociaż.

Oto co należy zrobić, aby podkręcić komputer:

Edytuj plik /boot/config.txt jako użytkownik root. Na przykład, otwierając Terminal i wpisując:

sudo nano /boot/config.txt

Przejdź na sam koniec pliku (pod [all]) i dodaj następujące trzy linie:

over_voltage=4
arm_freq=1300
core_freq=500

Należy pamiętać, że może być konieczne eksperymentowanie z różnymi ustawieniami. Mi udało się podkręcić procesor do 1,3 GHz, ale w przypadku Pi może być inaczej. Nie wszystkie układy mogą być tak mocno podkręcone. Większość powinna być w stanie osiągnąć 1,2 GHz (arm_freq=1200).

Należy również pamiętać, że VideoCore IV jest podkręcony w moim przykładzie (core_freq jest ustawiony na 500). Zapewnia to lepszą wydajność graficzną.

Wpisz Ctrl+O, aby zapisać, i Ctrl + X, aby wyjść. Ponowne uruchomienie:

sudo reboot

Po restarcie Twój Raspberry Pi Zero 2 W powinien teraz działać zauważalnie szybciej.

Nasz film pokazuje, jak to zrobić za pomocą narzędzi desktopowych i Geany, co może być wygodniejsze dla niektórych osób, które nie są przyzwyczajone do wiersza poleceń.

Podczas podkręcania należy zapewnić bardzo dobre chłodzenie Raspberry Pi Zero. Zalecamy użycie FLIRC Zero Case (patrz wyżej).

Należy stosować oryginalny zasilacz

Dobrej jakości zasilacz jest bardzo ważny dla stabilnej pracy Raspberry Pi Zero W2. W rzeczywistości, w dawnych czasach, gdy RPi 1 B był wprowadzany na rynek, słabe zasilacze powodowały dużą część problemów.

W przypadku, gdy zasilacz nie sprosta zadaniu zasilania Zero 2 i podłączonych akcesoriów, na ekranie pojawi się błyskawica w systemach opartych na Raspberry Pi OS.

Używanie Aplikacja PiDoctor w PiCockpitmożna sprawdź, czy w Twoim Rpi Zero 2 nie ma zbyt niskiego napięcia.

Nasze zalecenie oryginalny zasilacz Raspberry Pi 2,5 A 5 V microUSB. Nawet jeśli 2,5 A (przekładające się na 12,5 W łącznie) to przesada dla samego Zero 2W, będziesz w stanie zasilić zewnętrzne urządzenia USB.

Zmniejszanie zużycia energii

Możliwe jest wyłączenie rdzeni w Pi Zero 2W, jeśli potrzebujesz, aby zużywał mniej energii przy szczytowej wydajności. Zużycie energii w stanie spoczynku można dodatkowo zmniejszyć poprzez wyłączenie HDMI, zmianę sterowników graficznych, wyłączenie diody LED i WiFi.

Jest to szczególnie ważne, jeśli posiadasz urządzenie, które działa na baterie.

Zebraliśmy badanie na temat żywotności baterii i optymalizacji zużycia energii.

Gdzie można kupić Pi Zero 2 W?

Raspberry Pi utrzymuje lista zatwierdzonych sprzedawców które zostały zweryfikowane. Ma to na celu wyróżnienie sprzedawców, którzy "dobrze reprezentują produkty Raspberry Pi i ułatwiają ich zakup swoim klientom".

Pi Zero 2 W do zastosowań przemysłowych: zalety i informacje

Certyfikacja modułowa

Od Raspberry Pi 3B+ wszystkie produkty Raspberry Pi posiadają certyfikat modułowy FCC, w tym Raspberry Pi Zero 2 W. Znacząco zmniejsza to czas i wysiłek poświęcony na zapewnienie zgodności podczas integracji Pi Zero 2 W z produktem końcowym.

Podobnie, w przypadku RED (European Radio Emissions Directive), która jest częścią certyfikacji CE, będziesz w stanie zaoszczędzić czas i koszty podczas certyfikacji produktów opartych na Zero 2W, w porównaniu do Pi Zero W.

Kod Datamatrix do fizycznej identyfikacji Pi Zero 2 W

Jest to nowa funkcja, która została wprowadzona wraz z Raspberry Pi Zero 2W z myślą o klientach przemysłowych.

Zero 2 W posiada z tyłu kod datamatrix, który pozwoli Ci fizycznie zidentyfikować Zero 2 W. Koduje on seryjny SoC Raspberry Pi.

kod datamatrix znajduje się z tyłu Zero 2 W poniżej znaków certyfikacji CE i FCC

Raspberry Pi Zero 2 W dostępność długoterminowa

Raspberry Pi Zero 2 W będzie dostępne co najmniej do styczeń 2028 r.. Raspberry Pi dąży do kontynuowania wszystkich produktów tak długo, jak to możliwe, z wyjątkiem oryginalnego Raspberry Pi 1 Model B. Został on zastąpiony przez bardziej nowoczesny Raspberry Pi 1 Model B+. Jak dotąd żadna płytka Raspberry Pi nie została wycofana (stan na listopad 2021 r.).

Wsparcie dla klientów przemysłowych przez wyspecjalizowanych autoryzowanych sprzedawców

pi3g Na przykład w Niemczech jest wyspecjalizowanym, zatwierdzonym sprzedawcą przemysłowym Raspberry Pi. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz zintegrować Pi Zero 2 W w swoich produktach. Będziemy w stanie wspierać Państwa przez cały cykl życia produktu.

Raspberry Pi Zero 2 W Certyfikaty

Odwiedź stronę pip.raspberrypi.com aby uzyskać listę światowych certyfikatów (CE / FCC / etc).

Raspberry Pi Zero 2 W pliki do pobrania i arkusze danych

Popularne dodatki sprzętowe dla Zero 2W

Wiele firm, takich jak Adafruit czy Pimoroni, produkuje również HAT-y w małym formacie, odpowiednie dla Zero 2 W.

Aktualizacja systemu operacyjnego Raspberry Pi dla Zero 2 W

Starsze dystrybucje systemu operacyjnego Raspberry Pi nie będą działać na Zero 2 W.

Aby postępować zgodnie z tym przewodnikiem aktualizacji, należy użyć poprzedniego Pi Zero W lub Pi 4. Lub innego Raspberry Pi, na którym uruchomi się system operacyjny.

W przypadku, gdy nie masz innego Pi pod ręką, i nie obchodzi Cię zawartość na karcie SD, prawdopodobnie najłatwiej będzie ją nadpisać za pomocą Raspberry Pi OS Imager.

Pi Zero 2 W porównanie z produktami konkurencji

Porównując z innymi produktami, należy pamiętać, że wiele z atrakcyjności platformy Raspberry Pi jest nie tylko w niskiej cenie, ale także społeczności wokół niego. Łatwiej jest uzyskać instrukcje, rozwiązywać problemy, gdy ktoś już to zrobił przed. Plus, Raspberry Pi OS jest rock-solid, jak Raspberry Pi mają większy zespół niż wiele z ich konkurentów.

Radxa Zero vs Raspbery Pi Zero 2W

Zero 2 WRadxa Zero
Cena$15 (cena urzędowa)$15.80 (AllnetChina)
CPUCortex-A53 (cztery rdzenie)Cortex-A53 (quad-core)
Możliwości procesoraObsługa 32-bitowych i 64-bitowych układówARMv7 + ARMv8-A64-bitowy procesor czterordzeniowy
Częstotliwość procesora1 GHz, możliwość podkręcenia do 1,2 GHz+1.8GHz
GPUVideoCore IVARM G31 MP2 GPU
RAM512 MB (LPDDR2), jako część SiP512MB/1/2/4GB
Sieć802.11b/g/n802.11 a/b/g/n (ac dostępny w modelach 2/4GB)
BluetoothBluetooth 4.2 / BLE (Bluetooth Low Energy)  512MB/1GB: model Bluetooth 4/BLE2/4GB: Bluetooth 5+ EDR i BLE
Port HDMIMini-HDMI Typ CMicro HDMI
Port USBUSB OTG microUSBTyp-C USB3 i USB OTG
Kompozytowe wideoJako lutowniczy punkt kontrolny
Bolec resetującyJako lutowniczy punkt kontrolny
Port kameryZerowy port MIPI CSIBrak interfejsu MIPI CSI
Zużycie energiiMax. 3W (0.6 A)3,3W bez urządzeń peryferyjnych
ZasilaniemicroUSBUSB-C
różne różnicezaawansowane rozpraszanie ciepła przez warstwę miedzi dla większej wydajnościObsługuje 4K60
współczynnik kształtuZerowy współczynnik kształtu (65 mm × 30 mm)66mm x 30.5mm

Radxa są twórcami serii ROCK Pi. Strona Radxa Zero jest SBC opartym na Amlogic S905Y2 SoC.

Ten procesor jest produkowany na 12 nm proces. Co mówi mi od razu dwie rzeczy:

 • będzie droższy niż Pi Zero 2W (BCM2710 jest produkowany w 40nm węźle technologicznym)
 • będzie miał większą wydajność (lub będzie zużywał mniej energii)

Posiada on czterordzeniowy procesor Cortex-A53 (64-bitowy) o mocy 18400 DMIPS oraz procesor graficzny Mali-G31 MP2 (taktowany zegarem do 850 MHz). Mali są "gotowymi" projektami rdzeni GPU, które mogą być licencjonowane od ARM wraz z rdzeniami CPU Cortex. Pi Zero 2 W wykorzystuje procesor graficzny VideoCore IV, który został zaprojektowany we własnym zakresie przez firmę Broadcom. Dla Radxa Zero oznacza to, że nie możesz Po prostu weź akcelerację wideo, którą wykonało Raspberry Pi (na przykład, aby umożliwić płynniejsze odtwarzanie YouTube w Chromium) i umieść ją na Radxa Zero.

Mali-G31 MP2 obsługuje Vulkan 1.0 i OpenGL ES 3.2. Zero 2 W obsługuje OpenGL ES 1.1, 2.0. Więc Radxa Zero ma nowocześniejsze wsparcie dla akceleracji grafiki. Obsługuje również dekodowanie 4Kp60 10-bit H.265, z czym Pi Zero 2 W najprawdopodobniej będzie miał problemy.

Radxa Zero jest w stanie wysłać sygnał HDMI o rozdzielczości 4K@60 Hz - obsługuje HDMI 2.1.

Należy pamiętać, że S905Y2 został zaprojektowany przez Amlogic specjalnie jako SoC do odtwarzania mediów i zaprezentowany w 2018 roku, więc ma nieco bardziej nowoczesne funkcje niż starsze części (VideoCore IV GPU), które zawiera Zero 2 W, które są przestarzałe. Jeśli potrzebujesz bardziej wydajnego i nowoczesnego wsparcia graficznego, np. wyjścia HDMI 4K, rozważ użycie Raspberry Pi 4.

Również ten konkretny SoC został zaprojektowany z myślą o systemie Android. Tak więc Radxa Zero będzie w stanie uruchomić Androida (lub kilka różnych dystrybucji Linuksa).

Po stronie pamięci RAM, Radxa Zero posiada 32bit LPDDR4 (Raspberry Pi Zero 2 W używa LPDDR2).

Pod względem łączności, posiada

 • 802.11 ac WiFi (w niektórych modelach)
 • Bluetooth 5.0 (w niektórych modelach)
 • USB 3.0
 • 40-pinowy header GPIO (oczywiście :-)) (w niektórych modelach)
 • dodatkowy port USB 2.0 OTG i zasilanie przez port USB C

Radxa oferuje szereg różnych modeli swoich komputerów jednopłytkowych. Na tej stronie można znaleźć przegląd Modele Radxa Zero.

Przede wszystkim pozwala na wybór pomiędzy następującymi konfiguracjami:

 • RAM: 512MB / 1GB / 2GB / 4GB
 • eMMC: brak / 8GB / 16GB / 32GB / 64GB / 128GB
 • WiFi/Bluetooth: AP6212 / AP6256
 • Nagłówek GPIO: Tak / Nie
 • Antena: na pokładzie / zewnętrzna

Uwaga:

Strona AP6212 iModuł WiFi/Bluetooth firmy Ampak, który obsługuje standard 802.11 b/g/n WLAN oraz Bluetooth v4.0.

Strona AP6256 to moduł SparkLAN Wifi / Bluetooth, który obsługuje 8021.11 ac/a/b/g/n i Bluetooth 5.0. Tak więc obsługuje WiFi 5 GHz, czego niestety Raspberry Pi Zero 2W nie posiada.

Strona Radxa Zero zużywa maksymalnie 3,3 W bez urządzeń peryferyjnych USB.

Banana Pi BPI-M2 Zero

Przy Raspberry Pi Zero 2 W, Banana Pi BPI-M2 Zero nie wydaje się oferować wiele więcej.

Po pierwsze, cena Banana Pi BPI-M2 Zero jest prawie dwa razy wyższa niż Pi Zero 2 W, a sprzęt nie jest dwa razy lepszy.

Procesor w Banana Pi BPI-M2 Zero to 32-bitowy procesor implementujący architekturę ARMv7-A. Tymczasem Zero 2 W ma 32-bitowy i 64-bitowy procesor z obsługą ARMv7 + ARMv8-A.

Istnieją również doniesienia o Banana Pi BPI-M2 Zero produkuje dużo ciepła, że nawet zwykły radiator nie wystarczy, aby utrzymać temperatury w dół.

Podczas gdy był to godny konkurent dla oryginalnego Pi Zero, jego sprzęt po prostu nie może się równać z bardziej nowoczesnym Pi Zero 2 W.

Zero 2 WBanana Pi BPI-M2 Zero
Cena$15 (cena urzędowa)$33.99(Amazon.com)
CPUCortex-A53 (cztery rdzenie)H2+ ARM Cortex-A7 quad-Core
Możliwości procesoraObsługa 32-bitowych i 64-bitowych układówARMv7 + ARMv8-A
Częstotliwość procesora1 GHz, możliwość podkręcenia do 1,2 GHz+1.2GHz
GPUVideoCore IVARM Mali 400 MP2; 
RAM512 MB (LPDDR2), jako część SiP512MB DDR3
Sieć802.11b/g/nWi-Fi 802.11b/g/n,
BluetoothBluetooth 4.2 / BLE (Bluetooth Low Energy)  Bluetooth 4.0
Port HDMIMini-HDMI Typ CMini HDMI
Port USBUSB OTG microUSBjeden USB 2.0 OTG
Kompozytowe wideoJako lutowniczy punkt kontrolny
Bolec resetującyJako lutowniczy punkt kontrolny
Port kameryZerowy port MIPI CSIZłącze wejściowe CSI Kamera
Zużycie energiiMax. 3W (0.6 A)
ZasilaniemicroUSBMicroUSB
różne różnicezaawansowane rozpraszanie ciepła przez warstwę miedzi dla większej wydajności
współczynnik kształtuZerowy współczynnik kształtu (65 mm × 30 mm)Zerowy współczynnik kształtu (65 mm × 30 mm)

Orange Pi Zero 2

Orange Pi Zero 2 jest mniej więcej dwukrotnie większy od Raspberry Pi Zero 2. Jego wielkość jest bardziej porównywalna z Raspberry Pi 3.

Orange Pi Zero 2 to w zasadzie lista życzeń tego, czego ludzie chcieli w Raspberry Pi Zero 2 W (1 GB pamięci RAM, USB-C). Pokazuje jednak również, o ile większa stanie się płyta z zaimplementowanymi tymi funkcjami.

Jedną z przeszkód w zapewnieniu 1GB RAM w Raspberry Pi Zero 2 W jest fakt, że nie ma monodietu 1GB i dwa 512MB chipy nie mogą być ułożone jeden na drugim.

W przypadku Orange Pi Zero 2 dwa układy pamięci RAM są ułożone obok siebie. Przyczynia się to do większej obudowy.

Orange Pi Zero 2 ma dostępne do pobrania na swojej stronie internetowej dystrybucje Android, Ubuntu i Debian.

Jeśli chcesz używać Orange Pi Zero 2 jako urządzenia z systemem Android, powinieneś wiedzieć, że wersja Android 10 jest bardziej Android TV build niż Android smartphone build.

Nie ma też Sklepu Play. Dlatego nawet aplikacje ładowane z boku mogą nie działać, ponieważ wersja Androida na Orange Pi nie może zweryfikować własności tych aplikacji.

Wydajność Orange jest lepsza niż Raspberry z powodu wyższej prędkości procesora (1.5GHz vs 1GHz), a pamięć RAM może być dwukrotnie większa niż ta, którą oferuje Raspberry. 

Posiada również 26-pinowe gniazda oraz 13-pinowy interfejs funkcyjny dla wyjścia audio, więcej portów USB, wyjście TV i odbiornik IR. Dostajesz również antenę WiFi na Orange, co oznacza lepszą łączność.

Wady? Wyższa cena i większa obudowa.

Zero 2 WOrange Pi Zero 2
Cena$15 (cena urzędowa)$24 (AliExpress); $31.99 (Amazon.com)
CPUCortex-A53 (cztery rdzenie)Czterordzeniowy procesor Cortex-A53
Możliwości procesoraObsługa 32-bitowych i 64-bitowych układówARMv7 + ARMv8-A64-bitowy
Częstotliwość procesora1 GHz, możliwość podkręcenia do 1,2 GHz+1,5GHz
GPUVideoCore IVMali G31 MP2
RAM512 MB (LPDDR2), jako część SiP512MB/1GB DDR3 (współdzielone z GPU).
Sieć802.11b/g/n802.11 a/b/g/n/ac; Gigabit Ethernet
BluetoothBluetooth 4.2 / BLE (Bluetooth Low Energy)  Obsługuje BT5.0
Port HDMIMini-HDMI Typ CMicro HDMI 2.0a
Port USBUSB OTG microUSB3*USB 2.0 HOST(Dwa z nich są przez 13-pinową płytkę interfejsu).
Kompozytowe wideoJako lutowniczy punkt kontrolnyPrzez 13 pinowe złącze
Bolec resetującyJako lutowniczy punkt kontrolny
Port kameryZerowy port MIPI CSI
Zużycie energiiMax. 3W (0.6 A)
ZasilaniemicroUSBInterfejs Type-C Wejście 5V2A
różne różnicezaawansowane rozpraszanie ciepła przez warstwę miedzi dla większej wydajnościPosiada 13pin header z 2*USB Host, IR pin, Tv-out、AUDIO (nie MIC) i 3 porty GPIO. 
współczynnik kształtuZerowy współczynnik kształtu (65 mm × 30 mm)53mm×60mm

Mikrokontroler a mikrokomputer

Jeśli położysz obok siebie Arduino Nano i Raspberry Pi Zero 2, możesz pomyśleć, że są to podobne urządzenia.

Nie bardzo!

Płytki Arduino, ESP32 i wiele innych podobnych urządzeń to mikrokontrolery.

Natomiast Raspberry Pi Zero 2 jest znacznie potężniejszym urządzeniem zwanym mikrokomputerem. Wszystkie Raspberry Pis są mikrokomputerami z wyjątkiem Raspberry Pi Pico.

Co to jest mikrokomputer?

To, czego używasz do oglądania tego artykułu, to komputer. Nie ma znaczenia, czy oglądasz go na smartfonie, tablecie czy laptopie - wszystkie one są urządzeniami komputerowymi.

Jeśli to pomniejszysz, otrzymasz mikrokomputer.

Raspberry Pi Zero 2 W jest komputerem, ponieważ może robić te same rzeczy co większy komputer - przeglądanie stron internetowych, przetwarzanie tekstów, grafika, filmy, itp. Możesz uruchomić system operacyjny na nim, jak można uruchomić serwer na nim. Posiada również GPU, którego mikrokontrolery nie posiadają.

Programowanie w mikrokomputerze a mikrokontroler

Przewagą mikrokomputera nad mikrokontrolerem jest to, że można pisać kod w różnych językach, w tym Python, NodeJS, C++, Ruby, itp.

Podczas gdy na mikrokontrolerze, jesteś generalnie ograniczony do pisania kodu w językach opartych na C lub Pythonie. Na przykład Arduino przyjmuje tylko kod napisany w języku C. Musisz także wgrać kod do mikrokontrolera poprzez Arduino IDE za pomocą komputera (może to być Raspberry Pi).

Podczas gdy na Raspberry Pi, można napisać kod bezpośrednio na komputerze i uruchomić go za pomocą wiersza poleceń. Istnieje również wiele innych udogodnień, w tym możliwość ssh do mikrokomputera i posiadanie bardziej kompletnego zestawu sprzętu, takiego jak USB, WiFi, Bluetooth.

Po co więc zawracać sobie głowę mikrokontrolerem?

Z władzą wiąże się większa odpowiedzialność (za dostarczanie energii).

Raspberry Pis są zazwyczaj cięższe na wymagania zasilania, a więc mikrokontroler, jak Arduino jest znacznie lepiej jako słonecznej lub baterii zasilanych urządzeń. Mikrokontrolery są czasami mniejsze niż Raspberry Pi Zero, co pozwala na umieszczenie go w małych urządzeniach.

Ponadto, jeśli masz proste wymagania, mikrokontrolery są znacznie mniej skomplikowane w konfiguracji. Na przykład, jeśli wszystko, co musisz zrobić, to okresowo obracać serwomechanizmem, Arduino IDE będzie miało pakiet i wszystko, co musisz zrobić, to załadować swój kod, podczas gdy na mikrokomputerze będziesz musiał zainstalować system operacyjny, pobrać pakiet, kompilator i menedżera procesów, aby ponownie uruchomić proces po awarii zasilania / restarcie.

Wreszcie, mikrokontrolery mogą być tańsze niż Raspberry Pi. Przypadek w punkcie jest naprawdę Raspberry Pi Pico vs oryginalny Raspberry Pi Zero ($9 vs $10). W świecie open source Arduino, mikrokontrolery mogą być nawet tańsze, jeśli kupisz third-party.

ScenariuszMikrokontrolerMikrokomputer
Uruchom serwerNieTak
Mruganie diodą LEDZnacznie szybciej od początku do końcaDużo wolniej; dużo więcej procesów do przejścia
Auto-restart programu przy awarii zasilania?TakNie domyślnie
Graj w gry wideoNieTak
Działa na baterie?Tak, znacznie prawdopodobne jest, że średnio wytrzyma dłużejTak, nie trwa tak długo jak przeciętnie
Zarządzanie ciepłem?Zazwyczaj nie są wymaganeRadiatory, wentylatory, obudowy termoprzewodzące
Koszty?NiżejWyżej

Raspberry Pi Pico vs Raspberry Pi Zero 2

Podczas gdy te dwa urządzenia są bardzo podobne pod względem wielkości, zdecydowanie różnią się pod względem zastosowań.

Ostatecznie, kluczowe rozważania sprowadzają się do tego, czy potrzebujesz mikrokontrolera czy mikrokomputera.

Raspberry Pi Pico jest tańszy o $9, podczas gdy Raspberry Pi Zero 2 W kosztuje $15.

Oczywiście, Raspberry Pi Zero 2 W jest mikrokomputerem, więc można zrobić znacznie więcej niż Raspberry Pi Pico. 

Jedną wadą Pi Pico jest to, że nie ma połączeń bezprzewodowych, które Pi Zero 2 W ma. To sprawia, że Pi Pico jest nieco trudny do zintegrowania z konfiguracją Internetu rzeczy.

Pi Zero 2 WPi Pico
Częstotliwość CPU1,2 GHz (4 rdzenie)133 MHz
Rozmiar65x30mm51x21mm
JęzykiWszystkie językiMicroPython / C

Esp32 vs Raspberry Pi Zero 2

Firma Espressif Systems zaprojektowała układ ESP32 z myślą o zastosowaniach mobilnych, wearable i Internet of Things.

To naprawdę pomaga wypełnić lukę między tym, co mikrokontroler może zrobić i co Pi Zero 2 może zrobić.

ESP32 jest jednym z najbardziej zaawansowanych mikrokontrolerów na rynku, ponieważ posiada łączność WiFi i Bluetooth. 

To sprawia, że dość trudno jest zdecydować, którego z nich użyć.

Zasadniczo, największe znaczenie mają: 1) zużycie energii; 2) Linux - jego zalety i wady.

Zużycie energii

Esp32 pobiera znacznie mniej energii niż Raspberry Pi Zero, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę Esp32 ma tryb uśpienia, który pobiera 2,5μA, podczas gdy Raspberry Pi Zero 2 pobiera 100mA w stanie bezczynności. Na pewno pod uwagę, jeśli masz zamiar uruchomić coś na zasilaniu bateryjnym.

Linux

Posiadanie Linuksa jest dobre, ponieważ możesz programować w wielu językach, podczas gdy Esp32 to głównie C lub MicroPython.

Będąc mikrokomputerem, Pi Zero 2 W pozwala na SSH do jego linii poleceń, i można podłączyć monitor i zrobić swoje kodowanie, surfowanie i pracy administratora bez potrzeby komputera głównego. To nie jest możliwe w przypadku Esp32.

Niestety, Linux oznacza również dłuższy czas konfiguracji i dłuższy czas ponownego uruchomienia. 

Na Esp32 nie ma systemu operacyjnego do skonfigurowania, tylko kod do wgrania. Ponowne uruchomienie po utracie zasilania jest natychmiastowe na Esp32.

Pi Zero 2 WESP32
Częstotliwość CPU1,2 GHz (4 rdzenie)Do 240 MHz (1 lub 2 rdzenie)
Rozmiar65x30mmRóżni się w zależności od wersji, ale większość desek jest porównywalna z Zero 2
JęzykiWszystkie językiMicroPython / C

Arduino vs Raspberry Pi Zero 2

Arduino produkuje wiele płytek. Niektóre z nich, jak standardowe Arduino Uno, są większe od Pi Zero 2, inne, jak Arduino Nano, są nawet mniejsze od Zero 2.

Ponadto, mniejsze Arduino mają znacznie niższy pobór mocy. Na przykład, Arduino Nano ma zużycie energii 19mA w porównaniu do głodnego mocy dwurdzeniowego procesora Pi Zero 2 W, który może pobierać od 100mA do 500mA (idle vs peak).

Dodatkową zaletą jest możliwość zasilania Arduino napięciem z zakresu od 5V przez USB do 7-12V przez port VIN. 

Oczywiście, Pi Zero 2 wygrywa, jeśli potrzebujesz WiFi, Bluetooth i funkcje podobne do komputera. Chociaż można dodać WiFi i Bluetooth do Arduino, to napędza wzrost kosztów i wielkości.

Pi Zero 2 WArduino NanoArduino Uno
Częstotliwość CPU1,2 GHz (4 rdzenie)16 MHz16 MHz
Rozmiar65x30mm18 x 45 mm68×53 mm
JęzykiWszystkie językiC/C++C/C++

Dostrajanie Raspberry Pi Zero 2 W

Raspberry Pi Zero 2 W System operacyjny

System operacyjnyPrzeznaczenieOficjalnie wspierany? (stan na grudzień 2021)Konfiguracja potrzebna do pracy?Strona internetowa
Raspberry Pi OS 5.10Zastosowanie ogólneTakNiehttps://www.raspberrypi.com/software/
Ubuntu Core 20IoT, wbudowaneTakNie dla 32-bitowych
Tak dla 64 bitów
https://ubuntu.com/
Ubuntu Server 20.04.3 LTS/ 21.1SerwerTakNie dla 32-bitowych
Tak dla 64 bitów
https://ubuntu.com/
motionEyeOSKamery nadzorująceNieTak, istnieje obejście tego problemuhttps://github.com/ccrisan/motioneyeos/wiki
Ubuntu MATEZastosowanie ogólneNiehttps://ubuntu-mate.org/raspberry-pi/
LibreELECCentrum medialneTakhttps://libreelec.tv/
VolumioCentrum medialneTakNiehttps://volumio.com/en/get-started/
RetroPieGamingNieTak, użyj cotygodniowe wydanie dla Pi 2/3.https://retropie.org.uk/
Kali LinuxTworzenie sieciTakTakhttps://www.kali.org/
LineageOS 19.0 (Android 12)AndroidNie, potrzebuje Pi 4 z 2GB RAMhttps://konstakang.com/devices/rpi4/LineageOS19/
LineageOS 17.0 (Android 10)AndroidNie, to zostało stworzone dla Pi 3BMało prawdopodobne. Konsta (twórca) powiedział: Nawet 1GB pamięci RAM nie jest całkiem wystarczający dla ostatnich wersji Androida, więc 3 A+ posiadający tylko połowę tego jest poważnym problemem."https://konstakang.com/devices/rpi3/LineageOS17.1/

64-bitowy system operacyjny na Raspberry Pi Zero 2

Przetestowaliśmy Raspberry Pi Zero 2 z najnowszym 64-bitowym systemem operacyjnym Raspberry Pi OS i działa!

Jest jednak pewien argument przeciwko używaniu wersji desktopowej na Raspberry Pi Zero 2.

Więcej informacji na temat 64-bitowego systemu operacyjnego Raspberry Pi można znaleźć w tym artykule.

Pi Zero 2 W FAQ

Czy w końcu będziemy mogli mieć więcej niż jedno Pi Zero 2 W na klienta i sklep?

Tak, w zależności od stanu zapasów i rynku chipów, sprawy wyglądają dobrze w najbliższej przyszłości. Spodziewamy się, że resellerzy początkowo ograniczą zamówienia Pi Zero 2 W do jednego na klienta, a może do kilku sztuk na klienta. Możliwe, że zostanie to złagodzone pod koniec 2022 roku, gdy sytuacja związana z niedoborem krzemu ulegnie poprawie. Obecnie Raspberry Pi planuje dostarczyć około 250.000 sztuk Pi Zero 2W w pierwszej połowie 2022 roku.

Sidenote: ogólnie rzecz biorąc, Pi 4 oraz Pi 400 będą miały znacznie lepszą dostępność, gdyż bazują na 26nm procesie krzemowym, podczas gdy Zero 2W bazuje na 40nm węźle krzemowym.

Miejmy nadzieję, że w 2023 roku sytuacja się unormuje i będzie można zamówić więcej niż jedno Pi Zero 2 W na sklep - sądzimy, że wtedy będzie można kupić tyle, ile się chce.

Jakich akcesoriów potrzebuję do Raspberry Pi Zero 2 W?

Zalecamy co najmniej następujące akcesoria, aby rozpocząć korzystanie z Zero 2 W:

Zauważ, że powinieneś albo kupić wstępnie przygotowaną kartę microSD, którą oferują niektórzy autoryzowani sprzedawcy Raspberry Pi, albo mieć pod ręką drugi system komputerowy z czytnikiem kart i użyć Raspberry Pi Imager. Raspberry Pi Zero 2W nie uruchomi się bez systemu operacyjnego na karcie microSD.

Zauważ, że Raspberry Pi Zero 2 posiada port miniHDMI - który jest nie kompatybilny z akcesoriami Raspberry Pi 4 z portem microHDMI (kable, przejściówki itp.).

Najlepiej byłoby mieć w domu router WiFi, aby Zero 2W mógł łączyć się z Internetem. W przeciwnym razie powinieneś zaopatrzyć się w Adapter USB Ethernet.

Czy będzie również Pi Zero 2 (bez W)?

Ponownie, ze względu na niedobory krzemu, byłoby trudne do Raspberry Pi rozprzestrzeniać deficytowe SoC procesor chipów w zbyt wielu różnych produktów. Szacuję, że Pi Zero 2 bez W (bez WiFi) nie wydarzy się w najbliższej przyszłości.

Zauważ też, że Zero W jest znacznie popularniejszy od Zero. Możliwe, że ma to związek z tym, że ma możliwości sieciowe 🙂

Przy okazji, będzie Pi Zero 2 W z "H", jak w Pi Zero 2 WH - z wstępnie wylutowanym nagłówkiem, a wcześniej niż Pi Zero 2 bez W. Niektórzy sprzedawcy, jak nasz własny siostrzany sklep buyzero.de, już oferują Pi Zero 2WH wersja.

Czy PiCockpit będzie obsługiwał Pi Zero 2 W? Co mogę z nim zrobić?

Cieszę się, że zadałeś to pytanie. Nasza wygodna platforma do monitorowania i kontroli Raspberry Pi, PiCockpit, obsługuje już Pi Zero 2 W, tak jak każde inne Raspberry Pi. Możesz monitorować wykorzystanie zasobów (np. obciążenie procesora, temperaturę SoC), uruchamiać testy (np. aby dowiedzieć się, gdzie Twoje Zero 2 zostało wyprodukowane), kontrolować piny GPIO i używać czujników BME688 i BME680. W planach jest więcej aplikacji. Najlepsze z tego wszystkiego: PiCockpit jest darmowy dla maksymalnie pięciu Raspberry Pis - dlaczego nie zacząć od swojego nowego Pi Zero 2 W już dziś?

Czy będzie dostępna opcja z większą ilością pamięci RAM (1 GB)?

Niestety, nie wydaje się to prawdopodobne. 1 GB musiałby składać się z dwóch jednostek 512 MB, które musiałyby być ułożone jedna na drugiej. Cena Pi Zero 2 W nie pozwala na tak skomplikowane układanie.

Czy Raspberry Pi Zero 2 W jest otwartym sprzętem ze schematami, BOM itp?

Nie, Raspberry Pi Zero 2 W nie jest otwartym sprzętem. Zamierzają opublikować tylko okrojony schemat. Zredukowany schemat można pobrać tutaj.

Możliwe są jakieś modyfikacje Zero 2W, proszę o info skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań. W zależności od modyfikacji, możesz potrzebować objętości za swoją prośbą.

Alternatywnym rozwiązaniem może być moduł Raspberry Pi CM4, dla którego można zaprojektować płytkę bazową.

Czy Raspberry Pi Zero 2W obsługuje bootowanie sieciowe?

Nie, Pi Zero 2W nie obsługuje rozruchu sieciowego. Rozruch sieciowy przy użyciu WiFi nie był możliwy na żadnym Raspberry Pi do tej pory, i nie ma natywnego interfejsu sieci przewodowej na Raspberry Pi Zero 2 W.

Czy Pi Zero 2W obsługuje bootowanie przez USB?

Tak, Raspberry Pi Zero 2 W może bootować z USB - nie wymaga karty SD. Musisz umieścić normalny Operating Sysem (Raspberry Pi OS) na zewnętrznym dysku USB / pendrive / czytnik kart SD.

Czy to prawda, że wewnątrz Pi Zero 2 W znajduje się złoto?

Tak, Raspberry Pi zdecydowało się na złote połączenia pomiędzy pamięcią RAM a SoC. Tak więc, wewnątrz układu znajduje się niewielka ilość złota.

Czy muszę uaktualnić mój system operacyjny Raspberry Pi, aby działał na Pi Zero 2 W?

Wszystkie najnowsze obrazy, w tym NOOBS, obsługują już Pi Zero 2 W. Do pracy w trybie 64-bitowym obecnie trzeba skopiować dodatkowy plik .dtb na partycję startową.

Czy mogę podkręcić Pi Zero 2 W?

Tak, możesz go łatwo podkręcić do 1,2 GHz przy zastosowaniu odpowiedniego chłodzenia. (Np. sugerujemy obudowę FLIRC Zero).

Przetaktowywanie poza tym będzie zależało od konkretnego Pi Zero 2 W - niektóre będą obsługiwać wyższe częstotliwości taktowania, niektóre nie.

Porównując z Raspberry Pi 3B+, który działa z częstotliwością 1,4 GHz, należy pamiętać, że BCM2837B0 zastosowany w 3B+ ma inny rodzaj opakowania. Pomysł polega na tym, że działa to dla lepszej termiki, wykorzystując specjalny rozpraszacz ciepła wewnątrz chipu.

Dla Pi Zero 2 W: Ze względu na 512 MB pamięci RAM umieszczonej na górze układu SoC BCM2710A1, trudniej jest odprowadzić ciepło z pakietu RP3A0-AU zastosowanego w Pi Zero 2 W.

Czytaj więcej:

Czy Pi Zero 2 W naprawdę kosztuje tylko 15 $? Nie mogę znaleźć go w tej cenie

15 $ (USD) podane przez Raspberry Pi Trading dla Pi Zero 2 W nie obejmuje podatki lokalne oraz koszty wysyłki.

Najtańsze Raspberry Pi Zero 2 W można znaleźć na stronie Zatwierdzeni sprzedawcy Raspberry Pi (dodaliśmy sekcję do tego blogpostu, "Gdzie mogę kupić Pi Zero 2 W").

Sprzedawcy ci współpracują z Raspberry Pi, aby udostępnić swoje produkty po bardzo przystępnych cenach. Dodają lokalne podatki i wysyłki na górze.

W Niemczech, na przykład, nasza siostrzana strona buyzero.de oferuje Pi Zero 2W za 16,29 €, co odpowiada około 18,43 USD. Kwota ta uwzględnia lokalny podatek VAT (19 %) oraz wahania kursów walut.

Idealnie nie zalecamy, aby uzyskać Pi Zero 2 W na Amazon lub eBay, ponieważ będą one nieco droższe, a od mniej doświadczonych sprzedawców (którzy nie będą w stanie pomóc w pytaniach technicznych w niektórych przypadkach).

Czy mogę zasilać Raspberry Pi Zero 2 W z telewizora?

Jeśli Twój telewizor ma gniazdo USB, możesz być w stanie zasilić Raspberry Pi Zero 2 W bezpośrednio z niego. Będziesz potrzebował Kabel USB do microUSB.

Nie wszystkie telewizory są w stanie zapewnić stały prąd wymagany do uruchomienia Raspberry Pi Zero 2W. Należy zwracać uwagę na ostrzeżenia o zbyt niskim napięciu (tzw. brownouts).

PiCockpit's PiDoctor app może pomóc w zidentyfikowaniu, czy wystąpiło podnapięcie. PiCockpit jest darmowy dla maksymalnie 5 komputerów Pis i będzie pomocnym narzędziem do monitorowania ogólnej wydajności Pi Zero 2W. Możesz Przeczytaj więcej o PiCockpit tutaj na naszej stronie głównej.

Czy mogę podłączyć oficjalny 7" wyświetlacz Raspberry Pi do Zero 2 W?

Nie, to nie jest możliwe, ponieważ brakuje złącza DSI. Zamiast tego należy użyć wyświetlacza HDMI, lub podłączyć wyświetlacz za pomocą nagłówka GPIO (np. przez SPI).

A co z nazwą? Dlaczego nie nazywa się Pi Zero 3 W lub Pi Zero W 2?

Jest to druga generacja serii Pi Zero. Dlatego ma w nazwie "2", mimo że wykorzystuje procesor z trzeciej generacji "dużych" Raspberry Pis. 

Eben Upton zasugerował, że w przygotowaniu może być kolejny produkt, przy którym "Zero W 2" mogło zmylić klientów. Spekulujcie w komentarzach poniżej co to może być za nowy produkt 🙂

Czy pojawi się Pi Zero 4 W wykorzystujący SoC Pi 4?

Istnieją pewne wyzwania, które należałoby najpierw pokonać. Pi 4 ma oddzielny układ pamięci RAM i lepszą zdolność do rozprowadzania ciepła (ponieważ nie ma na nim pamięci RAM). W rzeczywistości cała płyta została zaprojektowana tak, aby rozprowadzać ciepło, jest ono nawet rozprowadzane przez kable. 

Być może Pi Zero 3 W (jak najprawdopodobniej będzie się nazywać kolejna generacja Zero) będzie kolejnym produktem, który "przeskoczy" jedną generację. I może będzie oparty na SoC Raspberry Pi 5? Spekulujcie w komentarzach!

Czy model Zero 2 W będzie dostępny na całym świecie?

Początkowo będzie on certyfikowany dla USA, Kanady, UE, Wielkiej Brytanii i Hong Kongu. Zgodność dla kolejnych krajów jest w trakcie opracowywania (np. Australia, Nowa Zelandia są spodziewane w listopadzie 2021).

Czy istnieją jakieś anegdoty na temat rozwoju Pi Zero 2 W?

Rzeczywiście, był pewien problem z podjęciem decyzji, jak go nazwać. Ostatecznie Raspberry Pi zdecydowało się na Pi Zero 2 W (mogło to być również Pi Zero W 2).

Powodem jest to, że mogą istnieć produkty, które nie mają jeszcze litery W w nazwie. A Raspberry Pi lubi spójność.

Teraz czas na wasze spekulacje, co to za produkty w komentarzach poniżej 🙂

Jak Zero 2 W wypada w porównaniu z Pi Zero W i Pi 4?

Zero 2 W jest około pięć razy szybszy od Pi Zero W. Jest około dwa razy wolniejszy od Pi 4.

Porównaliśmy czasy rozruchu i liczbę klatek na sekundę w programie Pingus (linuksowym klonie Lemmings). Co zaskakujące, Pi Zero 2 W miał wyższą liczbę klatek na sekundę niż Pi 4! Ale tylko Pi 4 miał płynne odtwarzanie muzyki, na pozostałych komputerach występowały zakłócenia.

Na Pi Zero W, Pingus maksymalnie wykorzystywał procesor, podczas gdy Pi 2 Zero W wciąż posiadał zasoby procesora. Prawdopodobnie Pingus nie jest w stanie wykorzystać więcej niż jednego rdzenia. To wyjaśniałoby, dlaczego widzimy obciążenie około 30% (z systemem działającym na innych rdzeniach).

Oto nasz film porównawczy:

Czy pojawi się wersja Pi Zero 2 UFL? Tak abyśmy mogli użyć zewnętrznej anteny WiFi?

Jeśli odwrócimy tył Pi Zero 2 W, zauważymy, że znajduje się tam napis FCC ID: 2ABCB-RPIZ2 (tuż nad IC: 20953-RPIZ2). Jest to numer certyfikacji przez FCC, US Federal Communications Commission. Raspberry Pi Zero 2 W jest certyfikowany tylko przy użyciu wbudowanej anteny śladowej.

To powiedziawszy, jeśli jesteś w stanie recertyfikacji Pi Zero 2 W dla aplikacji przemysłowej z konkretnej anteny do wyboru, może być możliwe, aby zmodyfikować Pi Zero 2 W, aby dodać złącze U-FL. Odezwij się do nas aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Dla hobbystów jednak, certyfikaty FCC i CE niestety ograniczają jakiekolwiek zastosowanie poza domyślnym, z wbudowaną anteną. Przykro mi, że Cię rozczaruję. Koszty certyfikacji idą w tysiące euro, które można łatwo zaoszczędzić używając po prostu zewnętrznego klucza WiFi na USB 🙂 .

(Oficjalne oświadczenie Raspberry Pi przez Alasdair Allan jest, że U.FL footprint jest tylko dla testów zgodności).

Czy Pi Zero 2 W obsługuje WiFi 5 GHz?

Nie, niestety Pi Zero 2 W ma tylko WLAN 2,4 GHz. W razie potrzeby zawsze można dodać adapter USB WiFi z WiFi 5 GHz. Lub zdecydować się na serię Raspberry Pi 4.

Głównym powodem rezygnacji z połączenia bezprzewodowego 5 GHz był koszt. 5 GHz ma również krótszy zasięg niż rozwiązania 2,4 GHz.

Czy Raspberry Pi Zero 2 znów pojawiło się na okładce MagPi?

Nie, tym razem Raspberry Pi nie umieściło Pi Zero 2 na okładkach Magazyn MagPi. Jednak dotychczasowi abonenci MagPi będzie otrzymają darmowe Pi Zero 2 W. Wszyscy nowi subskrybenci otrzymają również urządzenie jako prezent powitalny. (Uwaga: możliwe tylko w Wielkiej Brytanii)

Jak mogę otrzymać darmowe Pi Zero 2?

Proszę komentować poniżej, jeśli znasz więcej sposobów, aby uzyskać bezpłatny Pi Zero 2. Oto te, które są obecnie znane:

 • Dotychczasowi abonenci Magazyn MagPioraz nowi abonenci otrzymają w prezencie darmowe urządzenie Rpi Zero 2W (uwaga: możliwe tylko w Wielkiej Brytanii)
 • my (buyzero.de / pi3g) organizujemy co miesiąc, aż do końca 2021 roku, loterię - aby wziąć udział w konkursie, należy skomentować nasz komentarz na stronie Film z YouTube o Raspberry Pi Zero 2 W i odpowiedz na dwa następujące pytania: 1) gdzie jest złoto w Zero 2W? 2) co zamierzasz zbudować z Zero 2W?

Czy Raspberry Pi Zero 2 WH również ma wstępnie lutowany nagłówek?

Niektórzy nieszczególnie lubią lutować 40 pinów. Przyznam szczerze, że ja też wolę gotowe rozwiązania, żeby zaoszczędzić na czasie i mieć pewność, że nie uszkodzę Pi przez przegrzanie 🙂 .

Raspberry Pi w końcu wprowadzi model Pi Zero 2 WH, tak jak zrobili to z poprzednim RPi Zero WH. Będzie on oczywiście nieco droższy. W przeciwieństwie do Zero W, który był ograniczony do 1 na gospodarstwo domowe, Zero WH nie był. Zarówno Pi Zero 2 W, jak i Pi Zero 2 WH będą dostępne w dowolnej ilości, o ile będą dostępne.

Dopóki Raspberry Pi nie zaoferuje Raspberry Pi Zero 2WH samodzielnie, różni producenci wprowadzili swoje własne gotowe modele:

My (buyzero.de) wprowadzimy również model z kodowanymi kolorami wstępnie lutowanymi nagłówkami jako jeden z kolejnych kroków. Zrobimy to, gdy otrzymamy kolejną dostawę Pi Zero 2 WH.

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz jeden tych oznaczonych kolorami modeli Pi Zero 2 WH. Nazwiemy je Pi Zero 2 WH Color. W ten sposób będziemy mogli lepiej ocenić popyt.

Dlaczego motionEye OS nie działa z Pi Zero 2 W?

Każde nowe Raspberry Pi potrzebuje nowych plików startowych, aby system operacyjny mógł poprawnie adresować - w tym przypadku - sprzęt Raspberry Pi Zero 2. MotionEye OS nie nadąża jeszcze za nowym wydaniem.

Jest sposób na to, aby motionEyeOS działał i mamy udokumentował proces w naszym przewodniku rozwiązywania problemów Raspberry Pi Zero 2.

Co to jest kod kreskowy / kod QR (kod matrycy danych) na tylnej stronie Zero 2 W?

Ten kod kreskowy na tylnej stronie Zero 2 W jest tak zwanym kodem macierzy danych i koduje serię procesora. Jest to przydatne dla producentów / dużych organizacji, którzy chcą sprawdzić, który konkretnie Raspberry Pi to jest, gdy zarządzanie wiele setek jednostek.

Kod Datamatrix na tylnej ściance Zero 2 W - koduje serię procesora

Jak duży jest maksymalny rozmiar karty microSD obsługiwany przez Pi Zero 2 W?

W dzisiejszych czasach karty microSD są dostępne w wersjach o pojemności do 1 TB. Pi Zero 2 W będzie w stanie obsłużyć je bez problemów. Należy pamiętać, że pierwsza partycja do rozruchu (FAT32) może być dość mała, na przykład 64 MB.

Główną partycją danych / systemu operacyjnego będzie zazwyczaj partycja ext4. ext4 obsługuje woluminy o wielkości do 1 eksabajta (1000 terabajtów) i pliki o wielkości do 16 terabajtów.

Raspberry Pi Zero 2 W jest dobrym obywatelem Linuksa i z łatwością obsłuży wszystkie rozmiary kart microSD. Nie ma znaczenia, czy jest to 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB, 200 GB, 256 GB, 400 GB, 512 GB lub 1 TB karta microSD.

Zalecamy używanie kart SanDisk, lub Samsung.

Czy RP3A0 będzie sprzedawany oddzielnie?

Nie, RP3A0 nie będzie dostępny jako samodzielny komponent. Jeśli chcesz zbudować produkt, powinieneś oprzeć go na Zero 2 W.

Dlaczego Raspberry Pi nie użyło SoC z Raspberry Pi 4 w Pi 0 2W?

To jest dobre pytanie: Pi 4 ma SoC zbudowany na węźle krzemowym 28 nm, co pozwoliłoby albo zużywać mniej energii, albo mieć wyższą wydajność. Prawdopodobnie będzie kilka powodów, dla których nie odegrało to roli:

 • Koszt: Wyobrażam sobie, że koszt był głównym czynnikiem wpływającym na tę decyzję, SoC Rpi 4 jest znacznie bardziej zaawansowanym układem z większą liczbą tranzystorów i nowszą konstrukcją. Jest również produkowany w innym, prawdopodobnie droższym węźle technologicznym.
 • miejsce: na płycie Pi 0 2W jest mniej miejsca - więc krzemowa matryca Pi 4 mogłaby się nie zmieścić

Mała uwaga na marginesie: nawet z SoC Pi 4 (BCM2711), nadal nie mielibyśmy USB 3 na Pi Zero 2 W. BCM2711 udostępnia interfejs PCI Express, który wymaga dodatkowego układu, aby przekonwertować go na USB 3.0. To nie zmieściłoby się w Zero 2W.

Kto zaprojektował Raspi Zero 2W?

Raspberry Pi Simon Martin zaprojektował zarówno w pakiecie Zero 2 W jak i RP3A0.

Eben Upton przypisuje dalsze zasługi Rogerowi Thorntonowi za zgodność, Philowi Elwellowi za firmware i Mike'owi Buffhamowi za reklamy.

Gdzie zbudowany jest Raspberry Pi Zero 2 W?

Firma buduje Raspberry Pi Zero 2 W w UK Technology Centre w Pencoed w południowej Walii. Ze względu na to, że Zero 2 W jest produktem wykonanym w technologii "SMD-only" (czyli tylko do montażu powierzchniowego, bez komponentów THT). Być może w przyszłości będą one produkowane w japońskich zakładach Sony (Okinawa).

Czy jest jakaś firma, która może mi pomóc w zaprojektowaniu Pi Zero 2 W do mojego produktu?

Cieszę się, że zapytałeś! My (pi3g) możemy Ci pomóc - z doradztwa, niestandardowe projektowanie sprzętu i niestandardowe projektowanie oprogramowania. Dla Pi Zero 2W, serii Raspberry Pi Compute Module (CM4), itd. Będziemy w stanie doradzić Ci na dobry wybór dla Twojego projektu.

 Skontaktuj się z nami tutaj:

Jak rozwiązać problem z moim Pi Zero 2?

Mamy przewodnik, który pomoże Ci rozwiązać typowe problemy z Raspberry Pi Zero 2, takie jak:

 • Wyświetlacz nie działa;
 • Kamera nie działa;
 • Chrome bardzo powolny

Odwiedź stronę przewodnik rozwiązywania problemów tutaj.

Masz jeszcze pytania na temat Zero 2 W?

Moim celem jest uczynienie tego wpisu autorytatywnym źródłem informacji na temat Pi Zero 2 W. Pytaj w komentarzach, a zaktualizuję ten wpis.

Komentarzy: 21

 1. J.Nog listopad 1, 2021 o 6:18 pm

  Cześć!

  Dzięki za świetny wpis.
  Wspomniał pan o następujących kwestiach:
  "Wszystkie ostatnie obrazy, w tym NOOBS, obsługują już Pi Zero 2 W. Do uruchomienia w trybie 64-bitowym obecnie trzeba będzie skopiować dodatkowy plik .dtb do partycji rozruchowej."

  Ale nie mogę znaleźć pliku dtb, który umożliwiłby pomyślne uruchomienie 64-bitowego systemu operacyjnego.
  Gdzie możemy je znaleźć, aby móc używać RpiOS 64bit?

  Dzięki

  • raspi berry listopad 3, 2021 o 9:15 pm

   Cześć, dzięki za komentarz - to było oparte na komentarzu w Raspberry Pi Forum, jeśli dobrze pamiętam.

   Będziesz musiał użyć 64-bitowej wersji systemu operacyjnego jako podstawy w jakikolwiek sposób, zaktualizowałem artykuł, aby to odzwierciedlić.
   Udało mi się go uruchomić, ale obecnie dostaję czarny ekran zamiast pulpitu niestety.
   Proszę podziel się w komentarzach, jeśli uda Ci się obejść ten problem.

   Porównałem pliki dtb na 32bit OS i 64bit OS i nie znalazłem żadnej różnicy (na 64bit OS brakuje plików Pi 400 i CM4 DTB, ale te prawdopodobnie nie są wymagane dla Zero 2W)

   Max

 2. Stefan listopad 12, 2021 o 10:13 am

  Cześć, nie wspomniałeś o punktach testowych z tyłu płytki.
  Dla osób budujących liniowy zasilacz do Pi ciekawym rozwiązaniem byłoby podłączenie zasilania bezpośrednio poprzez przylutowanie kabli do płytki, zamiast korzystania z gniazda micro usb.

  Dzięki!

  Z poważaniem,
  Stefan

 3. Bruce listopad 12, 2021 o 8:18 pm

  Na stronie github znajduje się ten komentarz dotyczący uruchamiania aktualnego obrazu 64 bitowego (na dzień dzisiejszy). Prawdopodobnie wkrótce zostanie naprawiony
  https://github.com/raspberrypi/Raspberry-Pi-OS-64bit/issues/189

 4. Pierre listopad 19, 2021 o 12:25 pm

  Bardzo dobrze i niczego mi nie brakuje:-)

 5. Jose Luis listopad 22, 2021 o 11:02 pm

  Dziękuję za porównanie. A co z chipem WLAN BCM43438? W wersji Zero W 2 ten chip zniknął. Czy nowa sieć WLAN w Zero W 2 obsługuje tryb monitora tak jak poprzednia wersja?

 6. John grudzień 17, 2021 o 10:16 pm

  czy nagłówek gpio dla pi zero 2 jest nadal taki sam jak dla pi zero v1.3

  • PiCaptain grudzień 23, 2021 o 6:30 pm

   Tak jest.

 7. Peter styczeń 15, 2022 o 11:08 am
 8. Chazza lipiec 19, 2022 o 4:25 pm

  Naprawdę dobry artykuł, dziękuję.
  Nie jestem w stanie zdobyć Zero2W jak wielu w tej chwili, ale to inny wątek. Ale gdybym to zrobił to mam przypadek użycia, którego nie mogę rozpracować czy jest wykonalny czy nie.
  *Chcę użyć RPI4 jako głównego hosta i użyć sieci USB do połączenia z Zero2W
  *Jeśli to możliwe, użyj tego samego połączenia USB do zasilania Zero2W z RPI4.
  *Jeśli to możliwe, uruchom Zero2W przez PXE przez połączenie sieciowe USB z RPI4.
  Co o tym sądzisz?

  • Gary Briggs sierpień 19, 2022 o 2:56 pm

   Tak niestety pajace z pieniędzmi wykupują wszystkie zapasy, które są dostępne i odwracają się i odsprzedają je przy 600 procentowym narzucie. Sprzedawcy na eBayu i Amazonie sprzedają je za $100 i więcej. Próbowałem zdobyć jeden od czasu premiery.

 9. Adolfo Lino wrzesień 24, 2022 o 9:02 pm

  Uma dúvida: uma imagem que roda na Pi Zero é capaz de rodar também na Pi Zero 2 W? grato!

 10. [...] Jeśli potrzebujesz podobnego formatu jak Pi Zero, możesz rozważyć Banana Pi BPI-M2 Zero. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy priorytetem jest przede wszystkim rozmiar. Na przykład, jeśli masz ograniczoną przestrzeń w swoim projekcie. Mamy głębsze porównanie między Zero 2 W i Banana Pi BPI-M2 Zero tutaj. [...]

 11. [...] Kupić Zero czy poczekać na Zero 2 W? Przeczytaj porównanie w naszym mega-artykule. [...]

 12. Mauri740 sierpień 14, 2023 o 10:08 pm

  Jak ograniczyć zużycie prądu przez Pi do 2W? Intendo come spegnere la porta HDMi, Led etc?

 13. Andrea październik 1, 2023 o 11:34 pm

  SOC 2711 w RPi4 zużywa 2 razy więcej niż SOC 2710A1 w Zero 2, dlatego też nie używano go wcześniej... W ograniczonym zakresie można było użyć Snapdragona 480, który, choć jest znacznie mocniejszy niż 2710A1, zużywa jeszcze mniej... Nawet 512 MB pamięci RAM mocno ogranicza korzystanie z przeglądarki i środowiska graficznego. Istnieją pseudo-klony w tej samej obudowie o znacznie lepszej wydajności i większej ilości pamięci RAM, takie jak Orange Pi 2W oraz Radxa Zero i Zero 3W (obecnie 4Gb). Niestety nie ma takiej samej społeczności...

 14. Dania luty 25, 2024 o 9:56 am

  Witam! Zastanawiałem się, czy można wyłączyć port micro-USB. Próbuję zmierzyć zużycie energii dla każdego portu z osobna.

Pozostaw komentarz