10 ciekawych faktów o Raspberry Pi Pico

Poznaj 10 fascynujących faktów na temat Raspberry Pi PicoPocząwszy od specyfikacji technicznych po zabawne projekty.

Raspberry Pi Pico
Nasze kochane Raspberry Pi Pico

1 Two time's the charm

Pico posiada układ mikrokontrolera RP2040 zaprojektowany przez Raspberry Pi w Wielkiej Brytanii. Zawiera on Dwurdzeniowy Procesor Arm Cortex-M0+ z elastycznym zegarem do 133 Mhz. Dzięki temu Pico może uruchamiać aplikacje wielowątkowe.

2 Dwujęzyczne

Pico mówi płynnie C/C++ oraz MicroPython. Oznacza to, że otrzymujesz to, co najlepsze z obu światów. Doświadczeni programiści mogą wykorzystać moc obliczeniową i wydajność C/C++ używając Pico SDK. Początkujący mogą używać MicroPython i Thonny IDE aby łatwo załadować swoje programy. Z tego powodu Pico nadaje się do bardzo wielu różnych projektów.

3 Wypełnianie luki

Użytkownicy systemu Windows ucieszą się na wieść, że istnieje Konfiguracja Pico dla Windows. Jeśli więc lubisz używać Windowsa zamiast Linuksa, jesteś pod dobrą opieką. Projekt automatyzuje instalację wymagań wstępnych na Windowsie, jak wyjaśniono w oficjalnym dokumencie Rozpoczęcie pracy z Raspberry Pi Pico przewodnik. Dodatkowo, instalator oferuje klonowanie i budowanie Raspberry Pi Pico SDK dla C/C++ wraz z kilkoma powiązanymi repozytoriami.

4 Pikotool

Raspberry Pi stworzyło Picotool który pozwala na przeglądanie binariów RP2040 i interakcję z urządzeniami RP2040, gdy są one w stanie BOOTSEL tryb. Możesz nawet użyć go do flashowania UF2 binariów na Pico. Przeczytaj Rozpoczęcie pracy z Raspberry Pi Pico aby dowiedzieć się więcej o programie Picotool.

5 Siła pracy zespołowej

Możesz programować i debugować swoje Pico używając innego Pico! Strona pikoprobe Firmware (strona 58 i następne) przekształca Pico w mostek USB do SWD i UART. Więc jeśli twój komputer nie ma pinów GPIO, możesz nadal łączyć się z interfejsem SWD i UART Pico, po prostu używając innego Pico.

6 Mała powierzchnia podstawy

Z 51 mm x 21 mm lub 10,71 cm2 Powierzchnia podstawy Pico jest bardzo mała. Dla porównania, powierzchnia stopy kota domowego to około 38mm x 39mm, więc przy 14,82 cm2 jest większy niż Pico. Oznacza to, że zamiast wchodzić na klawiaturę i usuwać ważne wiadomości e-mail, Twój kot może teraz jednym ruchem zniszczyć całe Pico.

Porównanie wielkości stopy Pico
Porównanie wielkości stopy Pico

Innym sposobem na opisanie, jak mały jest rozmiar Pico, jest spojrzenie na pieniądze. Moneta o nominale 2€ ma średnicę 25,75mm. Zatem powierzchnia dwóch monet o nominale 2€ wynosi 10,42 cm.2 co jest bardzo bliskie 10,71 cm2 odcisk stopy Pico. Ale tutaj robi się ciekawie. Dwie monety o nominale 2€ są warte 4$ tak jak Pico. Przypadek?

7 Pico mówi, kiedy pachnie

Pico może być używane do śledzenia Indoor Air Qualność lub IAQ. Odbierz jeden z naszych BME688 Breakout Boards i używać Biblioteka BSEC firmy BOSCH do pomiaru aktualnej temperatury, ciśnienia powietrza, wilgotności względnej i IAQ. Możesz nawet rozróżnić do 4 różnych zapachów. W ten sposób Twoje Pico poinformuje Cię, kiedy poczujesz zapach. Tutaj jest przykład z BSEC 1.4.8.0 integracja z Pico, która pozwala na śledzenie IAQ. Jest on napisany w C i został przetestowany przy użyciu BME680 Breakout Board.

BME688 Breakout Board
BME688 Breakout Board

8 Dodaj przycisk resetowania

Nie trzeba odłączać Pico, aby go zresetować. Jednym z najłatwiejszych projektów Pico jest skonfigurować przycisk resetowania. Nie musisz nawet kodować! Wszystko czego potrzebujesz to przycisk i dwa przewody. Podłącz przycisk do GND oraz RUN szpilki. Następnie wystarczy wcisnąć i przytrzymać nowo zamocowany RESET naciśnij przycisk BOOTSEL zwolnić przycisk RESET a następnie zwolnij przycisk BOOTSEL przycisk. Twoje Pico połączy się ponownie jako urządzenie pamięci masowej USB.

9 Uwolnij moc LiPo

Pico może być zasilany z baterii LiPo. Ponieważ jest to MCU, Pico zużywa bardzo mało energii. Na dodatek posiada tryb niskiego poboru mocy. Dlatego wielu producentów sprzedaje płyty, które pozwalają na zasilanie Pico z baterii LiPo. Możesz nawet zasilać swoje Pico z power banku podobnego do ten artykuł. Pozwala to na używanie Pico nawet w odległych miejscach. Możesz na przykład zbudować przenośną stację pogodową z Pico, używając tego samego oprogramowania co w fakt 7.

10 Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin Pico! 🥳

Pico było uruchomiony 21 stycznia 2021 r. więc dziś mija rok. Aby to uczcić, oto niektóre z najlepszych momentów Pico do tej pory.

Zamieszczone w i na HackSpace

Strona HackSpace Issue 39 Pico nie tylko w kilka ekscytujących artykułów, ale także na stronie okładka. Do każdej z wydrukowanych wersji dołączony był darmowy Raspberry Pi Pico. Dzięki temu czytelnicy mogli od razu przetestować jego możliwości i podążać za przykładami prezentowanymi w HackSpace.

200K w 3 tygodnie

Chociaż Raspberry Pi Foundation udało się utrzymać Pico w tajemnicy aż do premiery, sprzedano ponad 200 tys. sztuk w ciągu pierwszych trzech tygodni. Sukces ten jest prawdopodobnie wynikiem doskonałej dokumentacji i współpracy pomiędzy Raspberry Pi Foundation i zatwierdzonymi sprzedawcami.

Czas dla rodziny

Wkrótce po premierze Pico doczekało się rodzeństwa. Niektóre z nich są nawet mniejsze, jak np. Pimoroni Tiny 2040 a niektóre z nich mają wbudowany zasilacz, jak np. Adafruit Feather RP2040. Istnieje nawet wersja dla Arduino, tj. Arduino Nano RP2040 Connect, który jest wyposażony w Wi-Fi i BLE. Zakres opcji jest już zdumiewająco duży. Ale chociaż wszystkie wyglądają inaczej i pakować różne funkcje są alle jednej rodziny, ponieważ mają jedną rzecz wspólną: The RP2040.

Dalsze czytanie

Pozostaw komentarz