Co zrobić z Raspberry Pi Zero 2 W

Jeśli szukasz zabawnych projektów do zrobienia, sprawdź ten wpis.

Pi Zero 2 W najlepiej nadaje się do zastosowań, które mają takie parametry:

 • Mikrokontrolery takie jak Arduino nie są odpowiednie
 • Mikrokomputer musi być mały i/lub lekki
 • Mikrokomputer musi być tani
 • Pobór mocy musi być utrzymywany na jak najniższym poziomie
 • WiFi/Bluetooth jest konieczne

Jeśli planujesz zbudować urządzenie, które działa na baterii, musi zmieścić się w małej przestrzeni lub musi działać pod kontrolą systemu Linux, to Raspberry Pi Zero 2 jest idealnym urządzeniem.

Pi Zero 2 W i filtr reklamowy Pi-Hole

Tablica rozdzielcza Pi-Hole (domena publiczna zdjęcie)

PiHole to bloker reklam, który filtruje ruch pomiędzy urządzeniem a routerem.

Jest to bardziej efektywne niż rozszerzenie przeglądarki, takie jak uBlock, ponieważ nie trzeba go ustawiać na każdym komputerze, a ponadto można blokować reklamy w aplikacjach (np. aplikacja YouTube na smartfonie).

Zbudowanie PiHole spełnia kilka parametrów, w tym, że nie można używać mikrokontrolera, WiFi jest konieczne i Pi Zero 2 jest jednym z najtańszych komputerów, jakie można dostać.

Dodatkową zaletą jest to, że jest tak mały, że prawdopodobnie można go umieścić w miejscu, w którym znajduje się router.

Minusem używania Pi Zero 2 W jest to, że jego zasięg WiFi nie jest zbyt duży.

Pi-Hole działa na Raspberry Pi OS wraz z innymi dystrybucjami Linuksa, a użytkownik może Dowiedz się więcej tutaj.

Dokumentacja Pi-Hole prowadzi użytkownika przez pięć kroków do skonfigurowania go na Raspberry Pi. Przejdziesz przez kroki obejmujące ustawienie firewalla, ustawienie portów, instalację, konfigurację routera.

Pi Zero 2 W i OctoPrint

OctoPrint jest oprogramowaniem open source, które pozwala na pełną zdalną kontrolę i monitoring Twojej drukarki 3D.

W rzeczywistości, Gina Häußge z OctoPrint poleca Pi Zero 2. Działa od razu po wyjęciu z pudełka, w przeciwieństwie do poprzednika Zero, który nie miał wystarczającej mocy.

OctoPrint jest dostarczany w pakiecie z obrazem systemu operacyjnego Octopi, który jest oparty na systemie operacyjnym Raspberry Pi. Instalacja OctoPi odbywa się poprzez flashowanie karty SD za pomocą Raspberry Pi Imager. Można również zintegrować go z istniejącym Raspberry Pi, postępując zgodnie z instrukcjami w sekcji "Instalacja ręczna". Zobacz dokumentację, aby uzyskać więcej szczegółów.

Pi Zero 2 W jako cyfrowy identyfikator, wyświetlacz pogody, tiker giełdowy (z wyświetlaczem ePaper)

Producenci akcesoriów, tacy jak Pimoroni, stworzyli Czapki ePaper HAT, które idealnie pasują do Pi Zero 2 W.

Aby zainstalować Inky pHAT, potrzebujesz Pi Zero 2 z zainstalowanym headerem, i możesz kup Pi Zero 2 z preinstalowanym headerem tutaj.

Inky pHAT jest szczególnie łatwy, ponieważ jest dostarczany z biblioteką Pythona, więc ma kilka przypadków użycia typu plug-and-play, takich jak plakietka z imieniem, pogoda i kalendarz. Można również pisać własne skrypty Pythona dla własnych przypadków użycia. Patrz dokumentacja.

WiFi w Pi Zero 2 jest szczególnie ważne, jeśli chcesz stworzyć giełdowy ticker, który musiałby okresowo pobierać dane z API.

Pi Zero 2 jest idealny do tego projektu, szczególnie dlatego, że pasuje prawie idealnie do ePaper HAT i nie zużywa energii z baterii, więc można uruchomić system przez długi czas. Gdybyś użył Raspberry Pi 4, miałbyś znacznie większy system, który również zużywa dużo więcej energii - dla tego samego efektu końcowego!

Wygodny zestaw wyświetlacza e-Paper Pi Zero 2 jest już dostępny

Teraz rzecz w tym, że jeśli chcesz to stworzyć od zera, będziesz musiał wylutować głowice i kupić poszczególne części, takie jak karta SD, zasilacz, USB do OTG itp.

Jednym ze sposobów na uzyskanie gotowego zestawu jest zakup naszego zestawu wyświetlaczy Zero 2 WH, które są dostarczane z przylutowanymi nagłówkami. Możesz otrzymać ten wygodny pakiet tutaj.

Jeśli szukasz rozwiązania komercyjnego na większą skalę, kliknij poniższy przycisk, aby uzyskać pakiet dostosowany do Twoich potrzeb.

Pi Zero 2 W jako przedłużacz WiFi

Ten projekt wyjaśnia jak można wykorzystać Pi Zero 2 W jako extender WiFi.

Będziesz potrzebował dwóch adapterów WiFi, aby to zrobić, a jeden z nich może być zintegrowany WiFi z Pi Zero 2 W.

Chociaż Pi Zero 2 pozwala ogólnie mniejszy pakiet, to może być w stanie zasilać wysokiej mocy anteny biorąc pod uwagę jego niższej mocy znamionowej. Plus, w przeciwieństwie do Raspberry Pi 4, trzeba będzie microUSB do USB OTG konwerter do podłączenia anteny WiFi (który prawdopodobnie będzie USB oparte).

Plusem jest to, że projekt ten działał na oryginalnym Raspberry Pi Zero W, a inżynier stwierdził, że może również uruchomić filtr reklamowy Pi-Hole. Co oznacza, że z Pi Zero 2, będzie można uruchomić jeszcze więcej programów wraz z tym WiFi extender.

Digital signage/kiosk

Jeśli prowadzisz firmę B2C, taką jak muzeum, restauracja, studio nagrań, gabinet lekarski, możesz mieć przypadek użycia Pi Zero 2 W jako narzędzia do oznakowania.

Muzeum może używać cyfrowego oznakowania do objaśniania eksponatów, a kiedy wystawa się kończy, oznakowanie może być aktualizowane dla następnej. Oszczędza to koszty druku, zużycia papieru i pracy przy wymianie znaków.

Gabinet lekarski, studio nagrań i inne usługi oparte na umawianiu wizyt mogłyby wyświetlać numer wizyty i kierować osobę do odpowiedniego pomieszczenia, oszczędzając czas recepcjonisty.

Jedną z zalet Pi Zero 2 W jest to, że ma WiFi i ma niski pobór mocy.

WiFi oznacza, że można go kontrolować przez SSH, lub użyć go do pobierania danych z API.

Niski pobór mocy jest szczególnie przydatny, jeśli nie chcesz mieć oddzielnego kabla zasilającego biegnącego do Pi Zero 2 W. Port USB telewizora lub monitora powinien być wystarczający. Jeśli używałeś Pi 4, prawie na pewno będziesz potrzebował oddzielnego zasilacza dla niezawodności.

Dan Purdy ma napisał prosty przewodnik jak można to zrobić bez specjalnego oprogramowania w jego studiu nagrań.

Muzea i centra dla zwiedzających mogą rozważyć wykorzystanie Pi Prezentacje, który został stworzony, aby pomóc w realizacji tych scenariuszy.

Binary Emotion's ma dwa rozwiązania, Raspberry Digital Signage, która wyświetla strony internetowe w widoku pełnoekranowym (idealne do Google Slide). Posiadają oni również Malina Pokaz slajdów który wyświetla pokazy slajdów multimedialnych z nośnika USB, udostępnionego pliku sieciowego lub online.

Wygodny zestaw Pi Zero 2 digital signage/kiosk już dostępny

Jeśli masz już telewizor i potrzebujesz części, aby szybko uruchomić wyświetlacze, mamy zestawy z wszystkimi potrzebnymi częściami takie jak kabel miniHDMI do HDMI i karta SD.

Jeśli szukasz bardziej kompleksowego pakietu, skontaktuj się z nami używając poniższego przycisku.

Roboty

Jeśli budujesz robota, drona lub urządzenie, gdzie rozmiar, waga i drenaż energii ma znaczenie, to Raspberry Pi Zero 2 W może być fantastycznym mikrokomputerem dla tego przypadku użycia.

Raspberry Pi Zero 2 ma prawie taką samą moc obliczeniową jak Raspberry Pi 3B, ale jest też znacznie mniejszy, lżejszy i zużywa mniej energii.

Oto tabela porównawcza wagi i zużycia energii przez różne Pi:

Wersja PiZużycie energii (bezczynność/maks.)Waga
Raspberry Pi 4 B2,7W/6,4W46g
Raspberry Pi 3 B+1,9W/5,1W50g
Raspberry Pi 3 B1.4W/3.7W42g
Raspberry Pi Zero 2 W0.6W/3.0W11g
Raspberry Pi Zero0,4W/1,7W9g

Jak widać, Pi Zero 2 W pozwala zaoszczędzić sporo na wadze w stosunku do standardowych rozmiarów Pis (około jednej czwartej wagi) i jest tylko 2g więcej niż oryginalny Pi Zero, ale oferuje dobry wzrost wydajności.

Aby być uczciwym, Zero 2 W weźmie na siebie dodatkową wagę, jeśli chcesz dodać nagłówek lub potrzebujesz konwertera microUSB na USB OTG.

Tak więc Pi Zero 2 W znajduje swoją niszę w aplikacjach zasilanych bateryjnie, które wymagają mocy obliczeniowej komputera pomiędzy Pi 4 a Pi Zero, i gdzie urządzenie musi również utrzymywać niskie zużycie energii.

W celu zoptymalizowania robota, można zaimplementować PiCockpit. PiDoctor pozwala monitorować stan baterii i ostrzega Cię, jeśli Twój robot ma niski poziom mocy, siłę WiFi i jeśli cierpisz na throttling (być może nie ma wystarczającego rozpraszania ciepła w robocie).

Monitor klimatu z BME688 i PiCockpit

Połączenie mocy PiCockpit i BME688 breakout board które opracowaliśmy, możesz mieć doświadczenie typu plug-and-play.

Jeśli masz już Pi Zero 2 z headerem, ucieszy Cię wiadomość, że płytka BME688 pasuje bezpośrednio do niego, bez potrzeby użycia breadboardu czy przewodów.

Pi Zero 2 zużywa mniej energii, więc znacznie lepiej nadaje się do zastosowań zasilanych bateryjnie, takich jak scenariusze, w których chcesz rejestrować dane z miejsc bez gniazdek elektrycznych, takich jak łazienka, strych, pomieszczenie magazynowe.

Możesz oczekiwać 6-30 godzin pracy na małym power banku, jak wykazały nasze testy. Jeśli potrzebujesz baterii o wielodniowej żywotności, rozważ użycie większej baterii litowej lub akumulatora kwasowo-ołowiowego i konwerter step down.

pi zero 2 z pakietem baterii
Taka kombinacja wytrzymała 6 godzin w teście obciążeniowym i półtora dnia na biegu jałowym. Wyobraź sobie, co możesz zrobić z większym akumulatorem.

Przekonasz się, że niższe zapotrzebowanie Pi Zero 2 na energię zapewni Ci dłuższy czas pracy. Długi czas pracy jest szczególnie ważny, ponieważ można wyciągnąć lepsze wnioski przy większej liczbie punktów danych. Możesz nauczyć się, jak zmierz żywotność swojej baterii w tym artykule przy użyciu przyspieszony.

Ta aplikacja może poprawić jakość Twojego życia, ponieważ możesz zdecydować, czy potrzebujesz osuszacza (aby zapobiec pleśni); czy powinieneś zamykać okna z powodu zanieczyszczeń ulicznych; a jeśli mieszkasz w miejscach, w których występują sezonowe pożary, możesz również wiedzieć, czy potrzebujesz filtra powietrza.

Zainteresowany? Tutaj znajduje się bardziej wyczerpujący artykuł na temat BME688.

Bonus: BME688 wykrywa zapachy za pomocą aplikacji DigitalNose na PiCockpit

Inną rzeczą, którą BME688 może zrobić, jest wykrywanie zapachów.

Wydaliśmy naszą aplikację DigitalNose 12 stycznia 2022 roku i tak długo, jak masz PiCockpit w wersji 2.2.0, będziesz to widział:

Oto jak możesz zacząć.

 1. Kup BME688
 2. Załóż konto PiCockpit
 3. Śledź ten przewodnik, aby zainstalować PiCockpit
 4. Wytrenuj swój BME688 do wyczuwania zapachu używając tego przewodnika

Co powiesz na ciekawe projekty z Pi Zero 2?

Raspberry Pi Zero 2 jest w stanie grać w gry retro z Recalbox lub Retropie, a także może grać w nowoczesne gry z Steam Link. Można również wykonać wiele zabawnych projektów, takich jak drony i MagicMirror, Zobaczcie zabawne projekty tutaj.

Komentarzy: 3

 1. [...] pisałem wcześniej o uruchomieniu Pi-Hole na Raspberry Pi Zero 2 W, ale możesz go uruchomić na prawie każdym modelu Raspberry Pi! Wyklucza to tylko Pico, [...]

 2. [...] Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co możesz zrobić ze swoim Raspberry Pi Zero 2, sprawdź ten artykuł. [...]

 3. [...] Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zrobić ze swoim Raspberry Pi Zero 2, zapoznaj się z naszym artykułem tutaj. [...]

Pozostaw komentarz