23 zabawne fakty o Raspberry Pi 400

Nowy Raspberry Pi 400 to zupełnie nowa forma dla Raspberry Pi (firmy). Zebraliśmy listę 23 faktów na temat Raspberry Pi - w tym kilka niezwykłych!

Ciesz się i daj nam znać w komentarzach, czy znasz dodatkowe dziwne fakty na temat Raspberry Pi 400.

#1 Raspberry Pi 300 istnieje, ale nigdy nie został wydany

Oryginalny pomysł na Raspberry Pi wbudowane w klawiaturę powstał jeszcze w 2016 roku!

A Raspberry Pi 300 w oparciu o Pi 3B+ był początkowy pomysł, a nawet w fazie prototypu, ale Raspberry Pi szybko sobie sprawę, że z produktem o tej złożoności, Raspberry Pi 4B będzie na rynku już, gdy Pi 300 będzie gotowy - i Pi 300 będzie wydawać się jak downgrade.

Cieszymy się, że Raspberry Pi zdecydowało się zrobić Raspberry Pi 400 z 4 GB RAM zamiast, gdyż Pi 300 byłby ograniczony do 1 GB RAM 🙂

Bonusowy fakt: Raspberry Pi zrobił oficjalną klawiaturę i mysz początkowo, aby uzyskać pewne doświadczenie w terenie i doskonalić projekt klawiatury pierwszy; wtedy już myśleli o nowym Pi-in-keyboard czynnik formy.

Raspi Berry's Raspberry Pi facts
Raspberry Pi 400 widziane z przodu od góry
Raspberry Pi 400 widziane od przodu

#2 Raspberry Pi 400 został zaprojektowany przez Simona Martina.

Dla Raspberry Pi pracuje wielu projektantów sprzętu, a zespół wciąż się powiększa. W porównaniu do innych producentów komputerów (może z wyjątkiem głównych projektantów Apple, takich jak Johny Ive), nigdy nie znamy ludzi stojących za projektami. Raspberry Pi jest innei honoruje jego inżynierów, a także dziękuje współpracownikom:

Alwyn Roberts, Andy Liu, Anthony Morton, Antti Silventoinen, Austin Su, Ben Stephens, Brendan Moran, Craig Wightman, Daniel Thompsett, David Christie, David John, David Lenton, Dominic Plunkett, Eddie Thorn, Gordon Hollingworth, Helen Marie, Jack Willis, James Adams, Jeremy Wang, Joe Whaley, Keiran Abraham, Keri Norris, Kuanhsi Ho, Laurent Le Mentec, Mandy Oliver, Mark Evans, Michael Howells, Mike Buffham, Mike Unwin, Peter Challis, Phil Elwell, Rhys Polley, Richard Jones, Rob Matthews, Roger Thornton, Sherman Liu, Simon Lewis, Simon Oliver, Tim Gover, Tony Jones, Viktor Lundström, Wu Hairong oraz wszyscy testerzy alfa i sprzedawcy, dzięki którym Raspberry Pi 400 stało się możliwe.

Kredyty Raspberry Pi dla osób, które przyczyniły się do powstania Raspberry Pi 400

Może Cię zainteresować Blog Simona Martina na temat projektowania Raspberry Pi 400.

#3 Raspberry Pi 400 jest pierwszym Raspberry Pi, który posiada przycisk on/off

Raspberry Pis są znane z tego, że są projektowane tak, aby były jak najtańsze, a jednocześnie zapewniały maksymalną użyteczność dla jak największej liczby użytkowników. Każda funkcja musi być uzasadniona kosztem, musi "opłacać się".

Nic dziwnego, że Raspberry Pi nie zawierało żadnego przycisku wyłączania lub włączania zasilania w poprzednich modelach Raspberry Pi - podłączanie i odłączanie zasilania było tak samo proste, lub wyłączanie RPi za pomocą SSH / menu Raspberry Pi OS.

Cóż, Raspberry Pi 400 zerwał z tą tradycją i włączył funkcję, którą wielu ludzi uznałoby za niezbędną dla nowoczesnego komputera.

Pi 400 uruchomi się natychmiast - podobnie jak Raspberry Pi 4 - po podłączeniu zasilania. Ale teraz, masz możliwość, aby go wyłączyć:

 • Przytrzymaj wciśnięte klawisze Fn + F10 przez dwie sekundy. łagodne wyłączenie zasilania
 • Przytrzymaj wciśnięte klawisze Fn + F10 przez dziesięć sekund. twarde wyłączenie zasilania
 • Naciśnij klawisz F10 (lub Fn + F10), aby ponownie włączyć Raspberry Pi 400

Z miękkiego wyłączania, Raspberry Pi 400 pozwoli Linux wiedzieć, że nadszedł czas, aby zamknąć i pozwolić mu zrobić wszelkie niezbędne czynności porządkowe. To zawsze dobrze, aby wyłączyć Raspberry Pis prawidłowo, aby upewnić się, że nie ma utraty danych występuje!

Bonusowy fakt: kontroler klawiatury Holtek jest odpowiedzialny za tę szczególną magię: będzie on kierował główny Raspberry Pi 400 PMIC (power management IC) w tryb głębokiego wyłączenia i ponownie go włączy. To oszczędza energię podczas wyłączania zasilania.

Wiedza podstawowa Raspi Berry

#4 Overclocking Raspberry Pi 400 jest możliwy

Jak na Raspberry Pi, Raspberry Pi 400 jest bardzo wydajne. Oczywiście, to nie powstrzymuje nas przed próbą wyciśnięcia z niego jeszcze większej prędkości.

Rpi 400 jest przeznaczony do pracy z prędkością 1,8 GHz. Projektanci to oczywiście konserwatywni ludzie, którzy chcą mieć pewność, że ich Pi 400 będzie działał równie dobrze w klimatyzowanych biurach, jak i w gorącym otoczeniu.

Dzięki procesowi znanemu jako podkręcanie można zwiększyć szybkość komputera Pi. Jeff Geerling sprawdził dla nas wody.i udaje mu się uruchomić swoje Pi 400 przy 2,2 GHz. Dzięki aluminiowemu rozpraszaczowi ciepła, jego Pi 400 nie przegrzewa się i nie dławi, nawet przy pełnym obciążeniu!

Raspberry Pi 400 Jeffa Geerlinga podkręcone! wideo

Chcesz podkręcić swoje Raspberry Pi 400?

We've zbudował proste w użyciu, darmowe narzędzie internetowe do wyszukiwania ustawień podkręcania co powinno zadziałać w twoim przypadku: Raspberry Pi Overclocking Tool. Nasze narzędzie zawiera również ustawienia do podkręcania Raspberry Pi 4, Raspberry Pi 3, Raspberry Pi 2, a inne modele będą podążać.

Jeśli nie chcesz korzystać z naszego narzędzia: Wszystko czego potrzebujesz to edycja config.txt (w partycji FAT, dostępnej jako /boot/config.txt na Twoim Raspberry Pi) i dodaj:

over_voltage=6
arm_freq=2200
gpu_freq=750
arm_freq_min=1800
core_freq=600

(To było udostępnione na forum Raspberry Pi przez mrlinux2ujak jego solidny jak skała przepis na podkręcanie Raspberry Pi, bez konieczności ustawiania flagi force_turbo - bardzo dziękuję!).

Jeśli czujesz się bardziej odważny, zamiast tego możesz dodać konfigurację Jeffa Geerlinga z wyższym over_voltage i force_turbo:

force_turbo=1
over_voltage=8
arm_freq=2200

Zapisz i zrestartuj RPi 400. Spróbuj uruchomić go w ten sposób na jeden dzień i sprawdź, czy nadal działa niezawodnie. Jeśli nie, spróbuj użyć niższej częstotliwości.

Według Jeffa Geerlinga, odtwarzanie YouTube w Chromium będzie działać nieco płynniej po podkręceniu Raspberry Pi w ten sposób.

Jeśli chcesz podkręcić swoje Raspberry Pi, pamiętaj, aby przeczytać nasze wprowadzenie do podkręcania (zawiera test stabilności, wskazówki co zrobić jeśli podkręcanie nie działa i wiele więcej!)

PiCockpit pokaże aktualną częstotliwość CPU i monitoruje throttling

Jeśli chcesz monitorować bieżącą częstotliwość procesora w swoim Raspberry Pi, PiCockpit ma Cię pod opieką:

PiCockpit PiDoctor Informacje o systemie, pokazujące numer seryjny Raspberry Pi, model, aktualną częstotliwość procesora, throttling i podnapięcia.
Aktualna częstotliwość procesora w module PiDoctor System w PiCockpit

Użyj aplikacji PiCockpit "PiDoctor", i monitorować bieżącą częstotliwość procesora, i throttling / under-voltage swojego Raspberry Pi 400.

Kliknij na przełącznik auto-reload, aby włączyć aktualizację stanu co 10 sekund. W ten sposób zobaczysz, czy zasilacz, którego używasz do Raspberry Pi 400, może dostarczyć wymaganą moc do podkręcania i czy procesor nie przekracza limitów termicznych.

Miłej zabawy przy podkręcaniu 🙂

#5 Ze względu na ograniczenia konstrukcyjne porty USB znajdują się po lewej stronie.

Inżynierowie Raspberry Pi wiedzą, że jest więcej osób praworęcznych (ok. 85 - 90 %, w porównaniu z około 10 -15 % osób leworęcznych w Europie).

Jednak nie można dyskutować z ograniczeniami projektu PCB (i szybkimi sygnałami, takimi jak USB)! Aby obniżyć koszty, płytka PCB powinna być tak mała, jak to tylko możliwe, i mieć tak mało warstw sygnałowych, jak to tylko możliwe. A Raspberry Pi jest dużo o wprowadzaniu najbardziej opłacalnego sprzętu na rynek.

Kiedy Simon Martin napotkał problemy związane z przecinaniem się linii USB z sygnałami portów HDMI i liniami pamięci RAM, co potencjalnie powodowało problemy z integralnością sygnału, zdecydował się umieścić porty USB po drugiej stronie.

W rzeczywistości, wiele osób praworęcznych używa / używa myszki lewą ręką.

Raspberry Pi 400 widziane od tyłu, pokazujące porty USB
Porty USB znajdują się po lewej stronie klawiatury Pi 400 (po prawej stronie na tym zdjęciu, ponieważ patrzymy na tył Raspberry Pi 400)

#6 Raspberry Pi 400 zużywa tylko połowę energii, której potrzebuje Commodore C64

Wiele osób wpada w nostalgię, gdy przypomnimy sobie jak wyglądał piękny C64 (przez niektórych uważany za najpopularniejszy pojedynczy komputer, jaki kiedykolwiek sprzedano)!

Fajnie jest porównać Raspberry Pi 400 do C64. Na blogu Simona Martina jest ładna tabelaOto najważniejsze informacje:

 • Raspberry Pi 400 będzie zużywać około połowy mocy (max ~ 7.5 W) w porównaniu do C64 (max ~ 15 W)
 • ... ale będzie 430000 x szybszy
 • ... ma 65536 x więcej pamięci RAM (4 GB zamiast 64 KB)
 • Raspberry Pi 400 waży mniej więcej jedną piątą (0.39 kg) vs C64 (1.77 kg)

Commodore C64 został nazwany ze względu na rozmiar pamięci RAM, w rzeczywistości jest to platforma 8-bitowa - podczas gdy Raspberry Pi 400 jest platformą 64-bitową.

Historyczna wiedza komputerowa Raspi Berry

Fajnie jest też porównać cenę. Jako, że C64 pojawił się w 1983 roku (na rynku niemieckim), ikosztowałby teraz 1470 EUR w równoważnej sile nabywczej. A jak wiemy Raspberry Pi 400 kosztuje mniej niż 100 €.

Prawie 15 razy tańszy - dobry stosunek jakości do ceny, w porównaniu do C64, nie zgodzisz się? 🙂 .

#7 nagłówek GPIO jest na głowie w porównaniu do Pi 4 - nie bez powodu!

Port GPIO Raspberry Pi 400, pokazujący oznaczenia PIN1 i PIN40.
Widok pinów GPIO z tyłu Pi 400.

Jesteśmy przyzwyczajeni do 40 pinowego złącza GPIO w Raspberry Pi - po raz pierwszy pojawiło się ono w Raspberry Pi 1B+ i od tego czasu jest jednym ze stałych elementów linii Raspberry Pi. Włączając w to Pi 400!

Zazwyczaj, GPIO PIN 1 znajduje się w lewym dolnym rogu paska pinów GPIOjednak!

W porcie GPIO Raspberry Pi 400 zobaczysz, że PIN40 i PIN1 są oznaczone, oraz PIN 1 znajduje się teraz w prawym górnym rogu. Nagłówek GPIO został odwrócony do góry nogami!

Jest ku temu powód.

Jeśli dołączasz GPIO HAT, jest on zazwyczaj zaprojektowany tak, aby pasował do Raspberry Pi i zakrywał obszar PCB Raspberry Pi. Jeśli Raspberry Pi zaprojektowałoby Pi 400 w ten sposób, HAT zszedłby w dół - i Pi 400 nie mogłoby już spoczywać na biurku.

Dzięki temu, jak jest teraz zaprojektowany, port GPIO pozwoli Ci na podłączenie HAT-ów - i będą one szły w kierunku górnej części Raspberry Pi 400.

Wygodniejszym sposobem na podłączenie HAT-ów i wykorzystanie portu GPIO, byłoby jednak poprowadzenie kabla IDC męsko-żeńskiego jako przedłużenia.

#8 Pi 400 nie brakuje portu USB, trzy to wszystko co dostajesz

Raspberry Pi 400 posiada dwa porty USB 3.0 i jeden port USB 2.0 obok portu GBit LAN

Nie jest to spowodowane ograniczeniem przestrzeni: Pi 400 ma tylko trzy porty USB, do których można podłączyć urządzenia peryferyjne.

Powód jest prosty: pamiętajcie, że klawiatura jest już zintegrowana z Raspberry Pi 400. Potrzebuje ona sposobu na połączenie z SoC, więc jeden z portów USB 2.0 został wybrany, aby to umożliwić!

Dlatego trzy porty USB to wszystko co dostajemy 🙂 Dwa USB 3.0 (niebieski) i jeden USB 2.0 (biały).

#9 Gniazdo audio (AV) nie pasuje

Audio (AV jack), również stały od pierwszych dni Raspberry Pi Model 1B (brak na serii Zero, oczywiście), dostał siekierę na Raspberry Pi 400.

Powód jest prosty: brak miejsca z tyłu Pi 400 na kolejną wtyczkę.

Raspberry Pi 400 widok z tyłu, złącza
Raspberry Pi 400 ma wiele złączy na tylnej ściance - jest dość ciasno, nie ma miejsca na port audio

Nadal możesz uzyskać dźwięk przez port HDMI, przez tani adapter USB lub zestaw słuchawkowy USB, lub Bluetooth. A jeśli zależy ci na wyższej jakości, możesz nawet użyć do tego celu GPIO HAT, np. serii produktów HifiBerry, lub Produkty Pirate Audio przez Pimoroni.

#10 Raspberry Pi 400 ma nazwę w stylu komputerów z lat 80.

Lata 80-te to era komputerów domowych - Apple ][, Commodore C64 i Atari 400.

Atari 400 pojawiło się w 1979 roku. Według Ebena Uptona, nie było ono jednak zbyt popularne w Wielkiej Brytanii - a Raspberry Pi 400 ma nazwę nawiązującą do nazw używanych w latach 80-tych w ogóle.

Atari miało też wersję Atari 800 - może to zainspiruje Raspberry Pi?

Raspi Berry spekuluje na temat przyszłości

#11 Raspberry Pi 400 posiada nowszy SoC BCM2711 (w porównaniu do Pi 4!)

Raspberry Pi 400 posiada rewizję C0 układu BCM2711. Częścią zmian było ulepszone "bramkowanie zegara". Pozwala to na wyłączenie części SoC w celu oszczędzania energii i zmniejszenia ilości wydzielanego ciepła. Z kolei SoC może być teraz taktowany z częstotliwością 1,8 GHz.

Ulepszone bramkowanie zegara oznacza również stosunkowo zmniejszone zużycie energii .

Strona Moduł obliczeniowy 4 również otrzymał tę samą zaktualizowaną wersję C0 SoC.

Inne Raspberry Pis (Pi 4 / 2GB, 4GB, 8GB) nadal używają steppingu B0.

#12 Aluminiowy radiator jest najcięższą częścią nowego Pi 400

Ważący około 100 g, wbudowany radiator daje Raspberry Pi 400 przyjemne, solidne uczucie.

Jeśli interesują Cię termiki Raspberry Pi 400, Koniecznie przeczytaj artykuł Toma Hardware na ten temat.

#13 Możesz mieć dowolny kolor tak długo, jak jest biały / czerwony

Pamiętasz słynne powiedzenie Forda o modelu Ford T?

Możesz mieć dowolny kolor, pod warunkiem, że jest czarny.

Henry Ford - mówiąc o modelu Ford T w 1909 r.

Jest ku temu powód! Plastikowa forma potrzebna do stworzenia plastikowych części do Raspberry Pi 400 to bardzo drogi - Aby użyć różnych kolorów, trzeba by było albo zamknąć, zmienić kolor, a także zmarnować pewną liczbę "mieszanych kolorów" plastikowych części - albo wykonać drugą formę.

Ponieważ Raspberry Pi 400 cieszy się dużym popytem, zamknięcie formy nie wchodzi w grę (dodatkowo, marnowanie plastiku nie wydaje się bardzo Raspberry Pi jak!).

Co więcej, istnieje wiele nowych wariantów Raspberry Pi 400, ponieważ musi mieć klawiaturę w wielu lokalnych językach. Posiadanie dodatkowych zestawów opcji kolorystycznych uczyniłoby to jeszcze trudniejszym dla wszystkich zajmujących się produkcją i dystrybucją (w tym dla nas, na buyzero.de)

Dobra wiadomość dla osób, które wolałyby ciemną klawiaturę, jednak: jakiś czas po linii, czarny / szary Raspberry Pi 400 pojawi się, jak "korporacje wolą go w ten sposób".

Raspberry Pi 400 wygląda pięknie na ciemnym tle - może to kolor biurka powinien być zmieniony?

#14 Pi 400 jest gotowy do pracy po wyjęciu z pudełka

Raspberry Pi 400 (Kit) jest pierwszym urządzeniem typu "plug and play" - karta SD jest już włożona i znajduje się na niej system operacyjny Raspberry Pi. Urządzenie uruchomi się, gdy podłączysz zasilacz i podłączysz je do gniazdka elektrycznego.

Jako takie, Raspberry Pi 400 będzie prawdopodobnie odwołać się do wielu więcej konsumentów, którzy mogą być nieco zaskoczony i zdezorientowany o konieczności wstawiania PCB do obudowy siebie, jak w przypadku Raspberry Pi 4.

Oczywiście, nowa forma będzie również błogosławieństwem dla szkół, uniwersytetów, kawiarenek internetowych (jeśli takie jeszcze istnieją) i wielu innych miejsc - gdzie szybka i łatwa konfiguracja jest najważniejsza.

#15 Kody rewizji wskazują na to, że jeszcze więcej się wydarzy

Compute Module 4 (CM4) ma kod typu produktu 14, a Raspberry Pi 4B ma kod produktu 11.

CM4 pojawił się nieco przed Pi 400 - a że coś miało nadejść, i to wkrótce, podpowiadała luka między kodami produktów.

Raspberry Pi 400 ma kod produktu 13 - wciąż pozostawiając tajemniczą lukę w postaci nieprzypisanego numeru 12 (także 7 oraz b - są to liczby heksadecymalne) w składzie.

Kod rewizji Raspberry Pi kody produktów zaczerpnięte z Raspberrypi.org

To oczywiście pozostawia szerokie pole do spekulacji: dla czego zarezerwowany jest kod produktu 12? Czy kiedykolwiek zobaczymy produkt z kodem typu b?

Wydaje mi się, że kod typu produktu "b" był zarezerwowany dla pierwotnie planowanego Pi 300 (patrz wyżej).

Odkoduj kod rewizji za pomocą PiDoctora

PiDoctor dekoduje kod rewizji dla Ciebie

Korzystanie z PiCockpit's app PiDoctorbędziesz mógł szczegółowo rozszyfrować swój kod rewizji - dowiesz się, jaki model Raspberry Pi, rewizję i rozmiar pamięci RAM posiadasz - gdzie został wyprodukowany, oraz wszelkie dodatkowe bity zapisane w kodzie rewizji. To prosty sposób, aby dowiedzieć się więcej o swoim Raspberry Pi!

#16 Pokrywa klawiatury Raspberry Pi 400 jest taka sama jak oficjalna klawiatura Raspberry Pi

Pozwala to na radykalne obniżenie kosztów, ponieważ mniej narzędzi trzeba było wykonać. Widzisz, jak Raspberry Pi stara się obniżyć koszty wszędzie, co prowadzi do produktu za 100 € dla Ciebie?

#17 ... dlatego można przełączyć klawiaturę!

Pokrywa oficjalnej klawiatury jest nie tylko fizycznie / mechanicznie kompatybilna, ale także posiada kompatybilny kabel flat-flex. Oznacza to, że można po prostu zamienić klawiaturę na Raspberry Pi 400 z górną częścią obudowy. oficjalna klawiatura Raspberry Pi.

Raspberry Pi 400 wyglądałby pięknie w czarno-szarej kolorystyce - oto oficjalna klawiatura w kolorze czarno-szarym

To pozwoli Ci mieć czarny top, bez konieczności czekania na Raspberry Pi do wydania nowego wariantu Raspberry Pi 400!

Dla wszystkich, którzy są ciekawi, Oto kilka zdjęć.

#18 Nie na podstawie modułu obliczeniowego 4

Według Ebena Uptona, jeśli Raspberry Pi 400 zostałoby zbudowane jako płyta nośna dla modułu obliczeniowego 4, kosztowałoby to około $5 do $10 więcej na jednostkę. W produktach wysokonakładowych, takich jak Raspberry Pi 400 (już na kilka 100000 sztuk), niestandardowy projekt PCB jest drogą do zrobienia.

Jeśli szukasz mniej niż około 10000 jednostek, moduł Compute Module 4 pozwoli Ci na obniżenie kosztówjednak.

Jeśli są Państwo zainteresowani opracowaniem niestandardowej płyty nośnej dla Raspberry Pi Compute Module 4, prosimy o rozważenie skorzystania z naszych usług rozwoju sprzętu:

#19 Eleganckie rozwiązanie z aluminium

Jak wspomniano wcześniej, Raspberry Pi 400 zawiera solidny kawałek aluminium w każdej jednostce. Dzięki skutecznemu przewodzeniu ciepła, Raspberry Pi 400 jest oczywiście bezpieczne w użyciu dla dzieci i młodzieży. Ale to nie wszystko!

To aluminium służy trzem ważnym celom:

 • Przewodzenie ciepła - aby umożliwić SoC wykonywanie swojej pracy bez throttlingu
 • ekran elektromagnetyczny - ekranowanie sygnałów o wysokiej częstotliwości (takich jak USB 3) przed zakłócaniem pracy innych urządzeń
 • wzmocnienie strukturalne (odporność na skręcanie) - zapewnia, że Pi 400 sprawia wrażenie solidnego produktu, którym jest

Jako programista, czuję się bardzo podekscytowany, gdy wymyślam eleganckie rozwiązania, które obejmują wiele obszarów problemowych jednocześnie - jestem pewien, że Simon Martin musi być zadowolony z rezultatów 🙂

#20 nowy współczynnik kształtu

Jeśli nowy czynnik formy komputera klawiatury robi dobrze na rynku, powinno to rozpocząć nowy czynnik formy dla Raspberry Pi. Zobaczymy Raspberry Pi 500, Raspberry Pi 600, a może nawet pewnego dnia Raspberry Pi 800.

Inne czynniki formatu obejmują obecnie Compute Module (4 vs. 3B+ i poprzednie), standardowy Raspberry Pi (Pi 4, Pi 3, itp.) oraz Zero (Zero W / Zero WH).

Zrobiła się z tego niezła rodzinka 🙂

#21 nie tylko Pi 4 w nowej obudowie

Nowe Raspberry Pi ma całkowicie niestandardową, nową płytkę PCB. Nie jest to po prostu "Raspberry Pi 4 w nowej obudowie", nawet jeśli niektóre krzem (chipy) są wspólne dla różnych modeli Raspberry Pi, jak np. układ mostka VIA PCI Express do USB 3.0.

Raspberry Pi 4 Model B w swojej obudowie Raspberry Pi wygląda nieco inaczej niż Pi 400, prawda?

#22 Blokada Kensington chroni Raspberry Pi 400 przed kradzieżą, ale nie tak, jak myślisz

Blokada Kensington znajduje się obok gniazda Ethernet.

Raspberry Pi 400 zawiera Zamek Kensington obiekt. Jest to otwór na zamek służący do zamocowania linki zabezpieczającej, która ma zapobiegać kradzieży.

Według Ebena Uptona, zamek Kensington w tej wersji produktu nie jest przeznaczony do bezpośredniego zapobiegania kradzieży: raczej obniża wartość odsprzedaży każdego skradzionego urządzenia. (A tym samym sprawi, że kradzież stanie się nieatrakcyjna).

No i oczywiście "Okazja czyni złodzieja" - jeśli kradzież wymaga więcej siły, to pewnie odstraszy to niektórych niedoszłych złodziei.

#23 Raspberry Pi 400 mogło mieć touchpad lub TrackPoint

Eben Upton mówi, że były rozważania na temat zintegrowania TrackPoint (znany również jako drążek wskazujący) do klawiatury. Przeważnie IBM i Lenovo ThinkPady były w nie wyposażone. Trzeba się trochę przyzwyczaić, ale ma to tę wielką zaletę, że nie trzeba podnosić rąk z klawiatury.

TrackPoint idealnie pasowałby do tej formy - w końcu jednak Raspberry Pi się na niego nie zdecydowało.

Rozważano także wprowadzenie touchpada, ale zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ wielu użytkowników wolałoby mieć własne urządzenia wskazujące. A w Raspberry Pi chodzi o dostarczenie jak największej wartości dla większości użytkowników. Tak samo jak zegary czasu rzeczywistego - użytkownicy potrzebujący zegara czasu rzeczywistego mogą go po prostu dodać za pomocą portu rozszerzeń GPIO.

Obejrzyj ten fascynujący wywiad z Ebenem Uptonem, aby usłyszeć jego przemyślenia na temat TrackPointa i wiele innych pytań dotyczących aktualnych produktów Raspberry (w tym Windows na Raspberry Pi!):

Tom's hardware przeprowadza wywiad z Ebenem Uptonem i odpowiada na pytania publiczności

Dodatkowy fakt: port USB 2.0 OTG

Tak samo jak w Raspberry Pi 4, port USB 2.0 OTG jest również wyeksponowany w Raspberry Pi 400, na złączu zasilania USB C. Technicznie rzecz biorąc, odzyskujesz więc swój czwarty port USB 🙂

Wniosek

Raspberry Pi 400 jest ekscytujące nowa platforma, i wiele miłości poszedł do tworzenia go. To brakuje niektórych funkcji, które przyzwyczailiśmy się do Raspberry Pi SBC czynnik formy, ale może to jest dobra rzecz!

Skomentuj poniżej, jaka jest Twoja ulubiona nowa funkcja Raspberry Pi, i czy przegapiliśmy jakieś inne ciekawe fakty na temat nowego komputera z klawiaturą.

Komentarzy: 10

 1. CooliPi listopad 17, 2020 o 11:23 pm

  #3 - Czy wyłącza zasilanie GPIO? Na pewno 3.3V (dzięki uprzejmości PMIC), a co z 5V?

  • raspi berry listopad 18, 2020 o 6:59 pm

   Wierzę, że 5 V jest stale włączone, tak samo jak w innych Raspberry Pis. Spróbuję tego w weekend i zgłoszę się tutaj.

   • raspi berry listopad 21, 2020 o 3:21 pm

    Próbowałem tego właśnie teraz. Oba piny 3,3 V (GPIO pin #1 i #17) i oba piny 5 V (GPIO pin #2 i #4 ) na nagłówku GPIO są wyłączone, gdy Pi 400 jest soft-powered off. Tak więc żadne zasilanie nie jest dostarczane do nagłówka GPIO, gdy Raspberry Pi 400 jest wyłączone.

 2. El Pinguino listopad 24, 2020 o 5:45 am

  to smutne, że nie ma portu mini Jack 3,5mm. wszystkie projekty, które kiedykolwiek zbudowałem na pi go używają. również, jeśli jest to tani pc dla edukacji - studenci musieliby słuchać, jak mogą używać słuchawek/głośników? tanie monitory nie mają głośników.

  • raspi berry listopad 26, 2020 o 9:23 am

   Zgadzam się, mini Jack 3,5mm to też jest to czego szukam w smartfonach. Na szczęście adapter audio USB jest niezwykle tani - prawdopodobnie poniżej 5 $ dodatkowego kosztu, więc kto potrzebuje wyjścia audio, może po prostu dodać taki adapter.

   Dla projektów prawdopodobnie Pi 400 nie jest najlepszym wyborem - kontynuowałbym z Pi 4, itp.

   Zauważ, że Pi Zero W nie zawiera również portu audio.

 3. René Weber grudzień 9, 2020 o 10:40 am

  Fakt #6
  Co dokładnie porównujesz, aby uzyskać wynik "P4-400 jest 430000 x szybszy od c64"?

 4. anjsdnadnjasndjan luty 7, 2022 o 10:12 am

  "Ponieważ Raspberry Pi 400 cieszy się dużym popytem, zamknięcie formy nie wchodzi w grę (a ponadto marnowanie plastiku nie wygląda zbyt dobrze jak Raspberry Pi!).

  Co więcej, istnieje wiele nowych wariantów Raspberry Pi 400, ponieważ musi on posiadać klawiaturę w wielu lokalnych językach. Posiadanie dodatkowych zestawów opcji kolorystycznych uczyniłoby to jeszcze trudniejszym dla wszystkich zajmujących się produkcją i dystrybucją"

  ale również

  "#16 Pokrywa klawiatury Raspberry Pi 400 jest taka sama jak oficjalna klawiatura Raspberry Pi
  #17 ... dlatego możesz przełączyć klawiaturę!"

  Lol tak.

  Przykro mi, ale zmarnowali świetną okazję...

  Minął już ponad rok, a ja przestaję wierzyć, że kolor alternatywny jeszcze się pojawi.

 5. Ovidio listopad 29, 2022 o 5:07 pm

  #7 "...to głowa..." -> ...jej głowa...

  co do reszty, świetny artykuł, wielen danke!

 6. Gryf grudzień 4, 2022 o 8:42 pm

  Je me demande si le pi400 peut être utilisé connecté avec un autre ordinateur...

Pozostaw komentarz